Enerji Tasarrufu Çok Önemli

Birikim Gayrimenkul25.12.2014 - 09:10
İthalat kaleminde çok önemli bir yere sahip olan ve her geçen gün artmayı sürdüren doğal gaz ithalatı ne yazık ki döviz kurlarının da yükselmesine neden oluyor. Yükselen döviz kurları da doğalgaz fiyatlarının yükselmesine neden oluyor.

Doğalgaz İhracat Rakamları
EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) ve BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi) tarafından açıklanan verilere göre 2014 yılının Ocak-Ekim ayları arasında ithal edilen doğalgaz miktarı 39 milyar 480,52 metreküpe yükseldi. Geçen yılın ilk 10 aylık dönemine göre doğalgaz da ithalat rakamları yüzde 8,5 oranında artarken 2010 yılı verilerine göre ise yüzde 30 oranında artış gösterdi.

Türkiye Enerjide Dışa Bağımlı
Ne yazık ki enerjide dışa bağımlı olan Türkiye gerçekleştirdiği enerji ithalatı nedeni ile döviz ile ödeme yapıyor. Döviz kurlarında yaşanan yükseliş ise enerji sektörünün dahada büyük zarara uğramasına neden oluyor. Özellikle de geçen hafta içerisinde 2,40 lira seviyesine kadar yükselen dolar kuru sektörün çok daha zorlanmasına neden olmuştu.

BOTAŞ’ın Ödemesini Merkez Bankası Yapacak
Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaşanan döviz kurundaki yükseliş nedeni ile enerji sektörünün yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerken BOTAŞ’ın Aralık sonuna kadar ödemesi gereken 1,2 milyar dolarlık tutarın Merkez Bankası tarafından ödeneceğini açıkladı.

Doğalgaz Tasarrufu Vatandaşlık Görevi
Enerji ve Isı Tasarrufu Derneği Başkanı olarak görev yapan Zafer Yavuztürk konu ile ilgili olarak açıklama yaparak “Bu konuda herkesin bilinçlenmesini ve ortak bir paydada buluşmasını öneriyoruz. Bu, enerjiyi birlikte tasarruflu kullanma çağrısıdır. Tasarruf alanında yapılacak çok iş, atılacak çok adım var. Büyük küçük demeden herkes bu konuya elinden geldiğince destek olmalı” dedi.

Kaynak:
http://www.emlakdanismanlari.com/emlak-sektor-haberleri-28/enerji-tasarrufu-cok-onemli.html

Linkback: https://www.buyuknet.com/enerji-tasarrufu-cok-onemli-t43944.0.html

zeynepiya09.10.2016 - 02:35
kişisel bilinç de gelmedli ne kadar az katkı sağlasa da. en azından içimiz rahat olur.

Etiket:
doğalgaz  döviz  metreküpe  enerji  tasarrufu  sektör  ithalat 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Enerji Tasarrufu Çok Önemli
Enerji Tasarrufu Çok Önemli
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2