Ev Sahibinin Kiracı Çıkarma Nedenleri

Birikim Gayrimenkul01.12.2014 - 10:47
Ev sahibi kiracı çıkarma nedenleri 6570 sayılı yasa ile belirleniyor. Buna göre; ev sahibinin mesken ihtiyacı olması halinde veya evi tadilat yaptırması gereken hallerde kiracıya tahliye davası açılabiliyor...

Ev sahibi kiracı çıkarma nedenleri 6570 sayılı yasada belirtiliyor.
Buna göre boşaltma için ev sahibinin öne sürebileceği nedenleri şöyle sıralayabiliriz:


Yazılı tahliye taahhüdü:
Eğer kiracı söz konusu gayrimenkulü ev sahibine noterden alınan belge ile taahhüt ettiyse ancak evi buna rağmen boşaltmadıysa bu madde uygulanıyor. Ev sahibi bir ay içinde icra dairesine başvurarak evinin boşaltılmasını talep edebiliyor.

Mesken ihtiyacı:
Ev sahibi, eşi veya çocuklarının kiradaki gayrimenkulü mesken olarak kullanmaya ihtiyaçları varsa bu madde geçerli oluyor. Kira sözleşmesinin bitiminden bir ay sonra dava açılabiliyor.

İşyeri ihtiyacı:
Ev sahibi, eşi veya çocukları kiradaki gayrimenkulü meslek veya sanat amacıyla işyeri olarak kullanacaksa bu madde uygulanıyor. Kira kontratının bitimini takiben bir ay içinde dava açılabiliyor.

Esaslı tamir, yeniden inşa veya imar, tevsi, tadil:
Ev sahibi gayrimenkulü yeniden inşa ettirmek veya içerde büyük çaplı tamirat, genişletme veya değişiklik işlemi yapmak istiyorsa bu nedenle evi boşalttırabiliyor. Kira sözleşmesinin bitimini takiben bir ay içinde dava açılabiliyor.

Yeniden iktisap eden şahsın işyeri veya mesken ihtiyacı:
Kiradaki bir gayrimenkulü satın alan veya ona sahip olan kişi burayı kendisi, eşi veya çocukları için ev veya işyeri olarak kullanmak isteyebilir. Bu durumda mala sahip olunan tarihten itibaren bir ay içinde kiracıya ihtarname çekilir, ihtarname tarihinden 6 ay sonra, 1 aylık süre içinde dava açılmalıdır.

Kira bedelinin ödenmemesi:
Kiracının kira bedelini düzenli ödememesi durumunda ev sahibi öncelikle 1 yıl içinde 2 geçerli ihtarname çekebilir ve sonrasında dava açabilir. İhtarname çekilmemişse, kira kontratının bitim tarihi beklenip bir ay içinde doğrudan dava da açılabiliyor.

Kiracının veya eşinin aynı belediye sınırları içinde oturabileceği konutu varsa:
Bu durum ev sahibine ihtarnameye gerek olmadan her zaman tahliye davası açabilme hakkını veriyor.

Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com

Kaynak:
[/b]http://emlakkulisi.com/ev-sahibi-kiraci-cikarma-nedenleri/198887Linkback: https://www.buyuknet.com/ev-sahibinin-kiraci-cikarma-nedenleri-t43838.0.html

Etiket:
kiracı  bedelinin  sahibi  iktisap  sözleşme  mesken  inşaa  işyeri 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Ev Sahibinin Kiracı Çıkarma Nedenleri
Ev Sahibinin Kiracı Çıkarma Nedenleri
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2