Istemci ve sunucu, ortak bir ssl protokolü sürümünü desteklemiyor hatası

Öncelikle SSL nedir buradan başlayalım.

SSL; Sunucu ile alıcı (istemci) arasındaki veri alış verişinin şifrelenmesini sağlayan bir protokoldür.

Belirtilen hatayı almamızın sebebi ya geçersiz sertifikaya sahip olmamız ya da SSLv3 hizmetini pasif duruma getirmememizdir.

Google'ın güvenlik araştırmacısı SSL 3.0'ın bir güvenlik açığı barındırdığını ortaya çıkarmış ve bu güvenlik açığını ortadan kaldırmanın yolunu da SSLv3 hizmetini pasif hale getirmek olduğunu söylemiştir.

Öncelikle sertifika almaya bakalım.

Chrome kullanıcıları için; Chrome tarayıcısında "ayarlar" sekmesine girip "HTTPS/SSL" seçeneğinden "Sertifikaları Yönet" seçeneği seçilip varsa sertifika güncellenebilir yoksa da yeni bir sertifika alınabilir.

Sorun halen devam ediyorsa SSLv3 hizmetini kaldırmamız gerekiyor.

Bu hizmeti kaldırmak için de masaüstümüzdeki chrome.exe uygulamasına sağ tıklayıp "Özellikler" deyip "Kısayol" sekmesinden "Hedef" satırındaki adresin sonuna  --ssl-version-min=tls1 eklememiz yeterli olacaktır. Daha sonra "Tamam" seçeneğine tıklayıp karşımıza gelen uyarı penceresine yine "tamam" dememiz ve işlemlerin sonunda bilgisayarı yeniden başlatmamız sorunu çözecektir.

Ancak bu ayarı yaparken masaüstümüzdeki kısayolu kullandığımızdan aynı hatayı almamak için girişlerimizi masaüstümüzdeki chrome.exe uygulamasından yapmamız gerekiyor.

Linkback: https://www.buyuknet.com/istemci-ve-sunucu-ortak-bir-ssl-protokolu-surumunu-desteklemiyor-hatasi-t45723.0.html

 
Etiket:
ssl protokolü 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Istemci ve sunucu, ortak bir ssl protokolü sürümünü desteklemiyor hatası
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 99 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Istemci ve sunucu, ortak bir ssl protokolü sürümünü desteklemiyor hatası

Istemci ve sunucu, ortak bir ssl protokolü sürümünü desteklemiyor hatası »Öncelikle SSL nedir buradan başlayalım. SSL; Sunucu ile alıcı (istemci) arasındaki veri alış verişinin şifrelenmesini sağlayan bir