Kanguru

tarantula90101.04.2017 - 16:34
Kanguru güzel ülkemiz Türkiye'de sadece hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz bir hayvandır.

Ülkemizde kanguruların yaşayabileceği bir alan yoktur hayvanat bahçeleri haricinde ve bunun dışında bu hayvanların ana vatanı Avustralya kıtasıdır.

Kangurular ve kesesindeki yavrusu

kanguru ve yavrusu hakkında bilgi

Avustralya'nın bir nevi maskotu ve simgesidir Kanguru

Kanguruların Özelliklerine gelecek olursan bu hayvanların en büyük özelliklerinden bir tanesi yürüyerek değilde zıplayarak hareket etmeleridir.

Arka ayakları ile yerden yükseğe zıplayıp hareket ederler ön ayaklarını kullanamazlar sadece arka ayakları ile zıplayarak hareket edebilirler.

Kangurular oldukça cinsel bakımdan aktiflerdir ve günde 3-4 kez cinsel birliktelikleri görülmüştür.Bu yüzden çok çoğalma izlenmiştir.Kangurular ayakları üstünde dik bir vaziyette durduklarında 2.10 2.30 cm oldukları bilinmektedirler.

Kangurular hayvanların kulakları da oldukça büyük sayılabilir, Bu hayvanlar kendi aralarında oyunlar oynayıp birbirleri ile kavga etmektedir.

Gün içerisinde ön ayakları ile tıpkı 1 boksör gibi o pençeli elleriyle karşısındakine saldırır ve yumruk atabilmektedir.

Kangurular yalnız başlarına yaşayamazlar genel olarak gurup halinde yaşarlar ve gurup liderleri sürünün en yaşlı olanıdır.

Bu hayvanlar geriye doğru yani arka arkaya gidemezler kıpırdayamazlar en tanınmış görsel özelliği önlerinde bulunan keseleridir.

Yavrularını keselerin de  taşırlar ve onları orada muhafaza ederler korurlar ve beslerler.

Kanguruların en büyük ve inanılmaz olan bir yapısı da gebelik halleridir yaklaşık 30 ile 40 gün arasında olan gebelik süreci ilginç ve muazzam bir haldedir.

Doğduklarında 2 gr ağırlığında ve boyları 2-3 cm arasında değişirler evet yanlış okumadınız bir fasulye büyüklüğünde dünyaya gelmektedirler kangurular.

Kesede meme emerken görülen yeni doğmuş bir yavru kanguru

kanguru yavrusu

Doğduklarında bir böcek gibi annelerine tutunarak keseye doğru iç güdüsel olarak tırmanmaya başlar ve kesenin içerisindeki dört memeden süt içmeye  beslenmeye başlarlar.

Bir yıl boyunca o keseden hiç çıkmazlar ve sadece süt ile beslenirler.

Linkback: https://www.buyuknet.com/kanguru-t46346.0.html

Etiket:
kanguru  kanguru yavrusu  kanguru hakkında 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Kanguru
Kanguru
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2