Kromit nedir nerede çıkarılır

tarantula90104.04.2013 - 00:19
Kromit bir demir krom oksittir: FeCr₂O₄. Bu hâliyle bir oksit metaldir. Kromitin cevheri yalnızca mineral kromit ve magnezyo-kromittir. Ekonomik jeolojide kromit, bütün kromit-magnezyo-kromit serileri için kullanılan bir addır: FeCr₂O₄, Cr₂O₄, Cr₂O₄ ve MgCr₂O₄.

*

Metalik cevherler grubunda yer alan krom, özellikle metalurji, kimya, refrakter ve döküm sanayilerinin ana ham maddesidir.

Dünya kromit madenciliğinde yüzde 6’lık üretim payı ile dikkati çeken ülkemiz 25 milyon tonluk rezerve sahiptir. Türkiye’nin halen 2 000 000 ton/yıl tüvenan krom cevheri ile 160.000 ton/yıl ferrokrom üretim kapasitesi mevcuttur. Üretim ve ihracatta en önemli ürün ferrokromdur.

En önemli yataklar Elazığ–Guleman, Erzincan-Kopdağ, Köyceğiz-Fethiye, Muğla, Eskişehir, Karsantı-Pozantı- Adana, Harmancık, Orhaneli-Bursa ve Pınarbaşı-Kayseri’ de bulunur.

2001 yılında krom ihracatımız 24 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. En önemli pazarlar Rusya, Norveç, Ukrayna ve Slovakya olmuştur. Ferrokrom ihraç ettiğimiz en önemli pazarlar ise ABD, Hollanda ve Belçika’dır.

Linkback: https://www.buyuknet.com/kromit-nedir-nerede-cikarilir-t40465.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Kromit nedir nerede çıkarılır
Kromit nedir nerede çıkarılır
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2