Niye şifalı Bitkiler

tarantula90117.08.2012 - 23:11
Niye şifalı Bitkiler

İnsanoğlu, çok eski zamanlardan beri bitkilerden önce gıda olarak yararlanmış, sonraları da farkedebildiği kadarıyla bir takım rahatsızlıklarını tedavi etmede kullanmıştır. Bu süreçte sağlık alanında kullanılan bitkilerin sayısı sürekli artış göstermiştir. Eski Mezopotamya da 250-300 bitki, Yunanlılar da 500-600 bitki ve İslam medeniyetin de ise bu rakamın 4000-4500 gibi rakamlara ulaştığını bilmekteyiz. Günüzmüzde ise bu rakam çok yükselmiş durumdadır. Hal böyle olunca da, bitkilerin kullanımında standart koşulların aranması kaçınılmaz olmuştur. Bu sebeple drog olarak kullanılan bitkiler özenle işlenmelidir. Ayrıca kullanılan ilaç formları bir takım ayarlamalara(Doz, Kullanım yolu vb.) olanak sağlamalı ve tekrarlanabilir olmalıdır.

Hali hazırda faal bir kuruluş olan Dünya Sağlık Örgütünün(WHO) açıkladığı verilere göre; Dünya nüfusunun yaklaşık %80’ inin sadece bitkilerle tedavi olduğu anlaşılmaktadır. Ülkemiz de ise durum giderek sevindirici bir şekilde "Tabiata Dönüş" yönündedir.

Bitkilerle tedavi denildiği zaman "Fitoterapi" anlaşılır. Fitoterapi, şuan kullanılmakta olan Modern Tıp ile bütünleşik olarak kullanıldığında insan sağlığı için çok önemli faydalar sağlayabilen bir bilim dalıdır. Modern Tıp daha çok rahatsızlıklarımızın akut denilen başlangıcında ,ani ve hızlı bir şekilde uygulanabilen ve yine hızlı sonuçlar elde ettiğimiz bir Tıp alanıdır. Fitoterapi den yararlanım ise daha çok, o rahatsızlığa karşı kişinin kendini bir takım bitkisel ürünlerle koruması(Koruyucu Hekimlik) ve ayrıca akut tedavinin ardından tedavinin bütünleyicisi olarak da yine o rahatsızlığın giderilmesine yönelik bitkisel ürünleri(Fitoterapi) kullanmasıdır. Kısaca örneklemek gerekirse; Tansiyonu çok yükselmiş olan bir kişinin Modern Tıbbın imkanlarıyla tansiyonunun çok hızlı bir şekilde düşürülmesinin ardından, kişinin Fitoterapiyi kullanarak tansiyonunu kontrol altına alabilmesi ve daha öncesinde ise kendini bir takım bitkisel ürünler kullanarak tansiyon olgusuna karşı doğal olarak koruyabilmesidir.

Günümüzde kullanılan bitkiler genellikle orta ve kuvvetli etki grubunda yer alan bitkilerdir. Hatta bazı rahatsızlıkların giderilmesinde direkt olarak Fitoterapi uygulanmakta ve kişi sağlığına kavuşturulmaktadır.

"ÖNCE ZARAR VERME" ilkesinden hareketle; Fitoterapinin, bu işi bilen eğitimli kişilerce hasta hakları ihlal edilmeden gerçekleştirilmesi, kesinlikle ve kesinlikle uyulması gereken kaçınılmaz bir kural olmalıdır. Hedeflenmesi gereken temel amaç "İNSAN SAĞLIĞI" dır.Linkback: https://www.buyuknet.com/niye-sifali-bitkiler-t38880.0.html

Etiket:
Niye şifalı Bitkiler 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Niye şifalı Bitkiler
Niye şifalı Bitkiler
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2