Notebookunuz Nasıl Bozulabilir...?

Buyuknet27.05.2012 - 22:37
Notebookunuz Nasıl Bozulabilir...?

1- Sıvı temas


► Anakartınıza su, kola, kahve, çay vb sıvı temas olduğunda arızanacaktır. Bu durumlarda lütfen hemen notebookunuzu kapatın ve batarya dahil olmak üzere enerji bağlantılarını kesin. Sıvı iletken olduğu için kısa devre yaparak zarar vericektir. Anakarta temas eden sıvı, notebooku bekletmeniz (fön vb gibi cihazlarla kurutmanız) ve ters çevirme gibi işlemlerle tamamının dökülmesi veya temizlenmesi mümkün değildir. Bu aşamada bir an önce bizimle temasa geçerek notebooku servisimize gönderin. Çünkü bekleyen notebooklarda sıvı zaman içinde Oksitlenme meydana getirerek giderilemiyecek veya daha çok masraf açıcak arızalara sebebiyet verebilir.


2- Notebook Adaptör soket kısmında meydana gelen gevşeme, boşluk temassızlık


► Notebookunuzun adaptör soket kısmında zaman içinde kullanımdan kaynaklı temassızlık veya arıza meydana gelebilir. Temassızlık durumunda elinizle sağa sola oynatarak geciçi olarak kullanıyor olabilirsiniz. Fakat elektrik akımları devre temasında gidip gelmeler olduğu zaman Ark yapıcaktır ve bu da soket kısmında aşırı ısınmaya adaptörünüzün ve notebook soket kısmında ısınmadan kaynaklı erimeye neden olabilir. Enerjinin düzensiz geliş gidişi bataryanızıda bozacak ve daha yüksek masraflara sebebiyet vericektir. Aynı zamanda Anakartınızda kalıcı daha büyük arızalara sebebiyet verebilir. Bizimle iletişime gecerek servise gönderin ürününüzü ve sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edin.


3- Notebook üzerinde darbe, düşme, çarpma veya kırılma


► Notebookunuz düşmüş, darbeye maruz kalmış veya şiddetli çarpma sonucu arızalanmış olabilir. Bildiğiniz gibi notebookların dış aksamı sert plastik malzemelerden yapılmıştır ve fazla dayanıklı değildir. Çarpma esnasında içerisindeki devre elemanları veya optik sürücü (Cd, Dvd, Combo, Dvd-writer), Harddisk zarar görmüş olabilir. Bu durumlarda servisimizle iletişim kurarak genel bakım yapılmasını anakartta çatlak meydana gelmişse düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Ana kartta oluşan çatlaklar zaman zaman çalışma birden kapatma veya Windowsun meşhur mavi ekranının çıkmasına neden olabilir.


4- Notebook Ekranının yazılarının silik bir şekilde gözükmesi (ışığın çok zayıf gelmesi)

► Ekranınızda yazılar okunamaz halde veya çok silik gözüküyorsa 2 temel nedenden olmaktadır. Ekranda yazıların belirgin gözükmesini sağlayan Floresan veya floresana enerji veren Invertorün arızalanmasından kaynaklanmaktadır. 3. olarakta anakartınızdan Invertore enerji gelmemesi neden olabilir. Bu durumda servisimizle iletişime geçip sorunuzunuza çözüm bulabilirsiniz.


5- Optik okuyucu (cd-rom, dvd-rom, combo Dvd/Cd-Writer, Ddv-writer) sürücülerin arızalanması

► Notebookunuzun optik okuyucu hiç okumuyor çalışmıyor veya takılıyor olabilir. Yada okuma işlemini yapamasına rağmen yazma işlemini yapmıyor olabilir. Her marka için uyumlu Dvd-Writer (2 Yıl Garantili) taktırabilir ve notebookunuzun üzerindeki ne olduğu önemli olmadan son sistem çift katman (Double layer) dvd-writer yazıcıya sahip olabilir hem Cd lerinizi okutabilir, yazdırabilir ve aynı zamanda Dvd ye kayıt yaptırarak 4.7 Gb kapasiteyle bilgilerinizi yedek alabilirsiniz.


6- Harddisk (Sabit disk) arızaları

► Bilindiği gibi bilgisayardaki tüm veriler Hardisk (Sabit disk) denilen donanım ürünü içinde saklanmaktadır. ve oluşabilecek arızalar sonucunda geri dönüşü mümkün olmayan bilgi kaybına sebebiyet verebilir. Data kurtarma sistemimiz sayesinde geri dönüşü olmayan bilgilerinizi max oranda geri alabilir ve büyük bir sıkıntıdan kurtarabiliriz. Ama öncelikle CD-writer ve Dvd-Writer gibi optik sürücüler, Usb Bellek (çok güvenli değildir), Harici Harddisk (Usb den External) kullanmanızı tavsiye ederiz. Bilgilerin geri dönüşümü zor olmakla birlikte notebookunuzun yeni veya iyi bir marka olması gibi düşüncelere kapılmamalısınız. Şayet tüm notebook markalarında dünya üzerinde üretici olan sınırlı sayıda Harddisk kullanılmaktadır (Seagate, Maxtor, Fujitsu-***mens ..)

Linkback: https://www.buyuknet.com/notebookunuz-nasil-bozulabilir-t37701.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Notebookunuz Nasıl Bozulabilir...?
Notebookunuz Nasıl Bozulabilir...?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2