Pc'yi Oluşturan temel birimler

kirik12528.10.2013 - 00:18
Pc'yi Oluşturan temel birimler

KASA

Bilgisayarın, ana kart, sabit disk, disket sürücü gibi  elamanlarını bir arada tutan metal bir kutudur. Çeşitli kasa tipleri bulunmaktadır. Bunlar, big tower, mini tower, midi tower, slim ve desktop’dır.Ayrıca yeni bir kasa ve ana kart standardı olan ATX kasalar bulunmaktadır.

MONİTÖR

Monitör, çoğu zaman ekran olarak da bilinen, görüntüleri oluşturan, içeren ve sunan bir araçtır.  Bilgisayarların  çoğunda katot ışınlı monitör kullanılır. Katot ışınlı monitörlerin görüntü oluşturma mantığı TV ile aynıdır. Monitör, grafik kartları ile birlikte bilgisayarın temel görüntü sisteminin bir parçasıdır.
Monitör büyüklüğü inç olarak ifade edilir. Yaygın olarak 14” ’lik monitörler  kullanılmaktadır. Ancak 17 ve 21” ’lik monitörlerde kullanılmaktadır. Monitörlerde görüntü kalitesi çözünürlüğe bağlı olarak da değişmektedir. Bu çözünürlük standart bir monitör için 640*480 pikseldir. Görüntü kalitesini belirleyen son bir unsurda, ekran tazeleme hızıdır. Bu hız 50 ile 90 Hz arasındadır.

KLAVYE
   
Klavye, bilgi girişi yapilan en yaygin girdi aygitidir. Klavyeler genelde bir daktiloya benzetilmektedir. Klavyeler çok çeşitli olmakla birlikte genelde benzerdirler. En çok kullanilan klavye modeli Q klavyedir. Q klavye Ingilizce ve Türkçe olarak ikiye ayrilir. Kullanilan bir başka klavye modeli de F klavye modelidir. Bilgisayarda F klavye kullanimi Türkçe doküman yazanlar için çok uygundur. Çünkü F klavyede Türkçe yazim diline uygun olarak harfler siralanmiştir.
Klavye içerisinde basit bir mikroişlemci ve tampon bellek bulunmaktadir. Bir tuşa basildiginda tuşun bagli oldugu elektronik devre harekete geçerek hangi tuşa basildigini bilgisayara iletir. Bilgisayar da bu bilgiyi işler.

FARE

Klavyeden sonra, bilgisayarlarda kullanılan en yaygın girdi aygıtıdır. Bilgisayar programlarının çoğu, özellikle Windows altında çalışan programlar, fare gereksinimini duymaktadır. Fareler mekanik ve optik olabilirler. Yaygın olarak  mekanik fareler kullanılır.   


Linkback: https://www.buyuknet.com/pcyi-olusturan-temel-birimler-t42216.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Pc'yi Oluşturan temel birimler
Pc'yi Oluşturan temel birimler
(Ortalama: 5 üzerinden 3.3 - 3 Oy)
3