Pollyanna (kitap)

Pollyanna (kitap)
*
Pollyana, Eleanor H. Porter'ca yazılmış çocuk edebiyatının klasiklerinden kabul edilen kitaptır. Kitabın ana kahramanı olan Pollyana aynı zamanda çok iyimser kişilere takılan bir ad olmuştur.
Pollyana pek çok kez film olarak sinemaya uyarlandı. En çok bilineni Hayley Mills'in oynadığı Disney'in 1960 sürümlü Pollyana filmidir.

Özet

Kitabın ana karakteri Vermont'taki varsıl ancak sert teyzesinde yanında yaşamaya giden yetim Pollyanna Whittier'dır. Pollyanna'nın yaşam felsefesi ''Mutluluk Oyunu'' babasından öğrendiği iyimser tutumdur. ''Mutluluk Oyunu'' yaşlı bir kadın babasıyla ona gereksinimleri olmadıkları koltuk değneklerini armağan verirken ''Bu değneklere bakıp gereksinim duymadığınız için sevinin.'' başlamıştır.
Bu felsefeyle birlikte kendi sevimli kişiliği, içten, sıcakkanlı ruhuyla Pollyanna teyzesinin yaşadığı sevinçsiz yere sevinç getiriyor, burası yaşanabilecek bir yer oluyor. ''Mutluluk oyunu'' teyzesinin katı tutumuna karşı onu koruyor: Teyzesi onu halısıyla resmi olmayan tavan arasına koyduğunda, yüksek pencereden manzaranın daha iyi göründüğünü söyler; teyzesi onu yemeğe geç kaldığı için hizmetçi Nancy ile sütle ekmek yemeye zorunda bıraktığında, teyzesine teşekkür etti çünkü o sütle ekmeği çok seviyordu, aynı biçimde Nancy'i de.
Pollyanna hemen kasabadaki herkese bu oyunu öğretmeye başlar. Koca evde tek başına yaşayıp hiç kimse ile konuşmayan Bay Pendleton'a bile bu oyunu öğretir. Teyzesi bu oyuna herkesten çok direnmesine karşın o da yavaş yavaş çözülmeye başlar.

Bir gün, Pollyanna'ya bir araba çarpar. Pollyanna'nın sağlam iyimserliği sınanır. İlk başta durumun önemini kavramaz ancak ona asla yürüyemeyeceği söylendiğinde artık mutlu olacak bir şey bulamamaya başlar. Kasaba halkı teyzesi aracılığıyla nasıl ''Mutluluk Oyunu'' yardımıyla yaşama sıkı sıkı tutunduklarını Pollyanna'ya ilettiler. Romanın sonunda teyzesi eski sevgilisi Dr. Chilton ile evlenir, Pollyanna da yeniden yürümeye başlar, üstelik bacağını geçici olarak kulanamadığından değerini anladığı için bundan mutlu olur.

Etkileri

Roman, ne olursa olsun bir olaydan mutluluk verecek bir sonuç çıkarmak anlamındaki ''Pollyanna ilkesi'' ya da ''Pollyannacılık'' sözcüğünü dünya dillerine kazandırdı. Bu terim iyimserliğin saflığında olan kişiler için ya da gerçekleri benimseyemeyen kişiler için aşağılamak için de kullanılır.

New Hampshire eyaletinin Littleton kasabası sakinlerince Pollyanna'nın yazarı Eleanor H. Porter onuruna tunç yontu dikildi. Yontu gülümseyen Pollyanna'yı betimliyor. Littleton ayrıca her yıl düzenlenen Pollyanna Mutluluk Günü'ne de ev sahipliği yapıyor.

Uyarlamaları

1960 filmi

İngiliz kadın oyuncu Hayley Mills'in başrol oynadığı 1960 yılında yayımlanan Disney filmidir. David Swift yönetti.

1973 dizisi

Elizabeth Archard'ın Pollyanna'yı oynadığı 1973 yapımlı altı bölüm yayınlanmış televizyon dizisidir.

1986 TV dizisi

Japon animasyon stüdyosu Nippon Animasyon'un yaptığı Ai Shoujo Pollyanna Monogatari (Pollyanna'nın Öyküsü, Sevginin Kızı) adlı 51 bölümlü animedir.

1989 filmi

Disney'in yaptığı çağdaşlaştırılmış, Afrikalı-Amerikalı oyuncu kadrosunun oynadığı Polly adlı televizyon müzikalidir.

2003 filmi

İngiliz Carlton Televizyonu'nun yayınladığı Amanda Burton'un Pollyanna'yı oynadığı televizyon dizisidir.

Linkback: https://www.buyuknet.com/pollyanna-kitap-t42602.0.html

 
Etiket:
Pollyanna (kitap)  polyana özet 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Pollyanna (kitap)
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Pollyanna (kitap)

Pollyanna (kitap) »Pollyanna (kitap) Pollyana, Eleanor H. Porter'ca yazılmış çocuk edebiyatının klasiklerinden kabul edilen kitaptır. Kitabın ana kahramanı