Ses kartları

tarantula90128.10.2013 - 00:28
SES  KARTLARI

Ses kartları, PC’lerde bir zamanların beep sesinin ötesinde, olağanüstü sesler sunabilen kartlardır. PC hoparlöründen çıkan basit sistem sesleri de ses kartları yardımıyla yükseltilebilir. Ses kartlarının harici hoparlörleri bulunmaktadır.
Ses kartları, genel olarak 16, 32 ve 64 bitlik olabilmektedir. Bunlara Sound Blaster 16, AWE 32 ve AWE 64 örnek verilebilir.

         Her alanda olduğu gibi bu alanda da çeşitli standartlar vardır. Ses kartı Sound Blaster ise hiçbir uyumsuzluk problemi çıkarmadan kullanılabilir. Hemen hemen tüm bilgisayar programları Sound Blasteri  desteklemektedir. Sound Blaster’dan sonra gelen ses kartı standardı ise Adlib’tir.
        Ses kartları, PC’lerin birkaç kanaldan ses çıktısı verebilen özel ses birimleri haline gelmiştir. Ayrıca bir mikrofon ya da bir müzik aygıtından girilecek sesler bilgisayar üzerinde işlenebilir. Çıkış güçleri ortalama 3-5 Watt arasındadır.

        Gelişmiş ses kartlari yardimi ile bilgisayari sesle kumanda  etme olanagi da ortaya çikmiştir. Sound Blaster 16 Pro ile gelen bir yazilim yardimi ile Windows ortaminda tüm komutlar sesli olarak verilebilir. Ancak  bir sesin tanimlanmasi hiçte kolay degildir. Ancak gelişmekte olan teknoloji bu sorunlari aşarak bilgisayarlarin sesli kontrol edilecegi günleri müjdeliyor.

SES KARTININ MONTAJI
 
        Diğer tüm kartlarda olduğu gibi, ses  kartlarında da öncelikle  kaç bitlik olduğuna  dikkat  etmek  gerekir.
        Ses kartı 16 bitlik ise, 16 bitlik bir genişleme yuvasına ihtiyaç vardır. Kartın  yuvası belirlenip yerine takılır. Eğer sistemimizde standart dışı başka bir kart bulunmuyorsa, herhangi bir jumper ayarlamasına gerek kalmadan ses kartını  kolayca sisteme adapte edebiliriz. Çoğu ses kartı, PC_SPK olarak  adlandırılan  bir girişe  sahiptir. Bu giriş bilgisayar hoparlörüne gelen seslerin, ses kartı aracılığıyla  hoparlörlerden  çıkmasını sağlar.
 


1-   Yeni ses kartını anti-statik poşetinden çıkarın.
2-   Ana kartta boş bir ISA yuvasi bulun.
3-   Yuvanın arkasındaki plakayı sökün, vidayı saklayın.
4-   Kartı fazla zorlamadan yuvaya yerleştirin.
5-   Kartı vidalayarak yerine sabitleyin.
6-   CD-ROM sürücünüz varsa, ses ara kablosunu bağlayın.
7-   Kartın arkasındaki bağlantıları yapın.
8-   Yazılım kurulumu için kartın kitapçığına bakın.


Linkback: https://www.buyuknet.com/ses-kartlari-t42220.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Ses kartları
Ses kartları
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2