Su Bahçesi

tarantula90101.02.2011 - 21:21
Su bahçesi oluşturmanın yolları...       Su, bahçe planlamasında tercih edilebilecek en ideal bahçe tasarım öğelerinden biridir. Her stildeki bahçeye göre seçilebilecek tasarımlar uygulayarak bahçeyi hareketli bir düzeye çıkarabilirsiniz. Suyun kazandırdığı perspektif ve yansımalar sayesinde bitkiler zenginlik kazanacak ve size daha huzurlu doğal bir ortam yaratacaktır.
     
     Su, yoğun bahçe işçiliği gerektiren bahçe bitkileri ve çim bakımı gibi faktörleri geriye iten günümüz peyzaj mimarlarının temel planlaması içinde yer alan en önemli bahçe malzemesidir. Burada önemli olan doğru seçim ve planlamayla oluşturmak istediğiniz su bölgesini; süs havuzu, gölet, akan nehir, su fıskiyeleri, balık havuzu gibi, bahçenin doğru noktasına uygulamaktır.
     
     Hazırlanmış iyi bir planlamayla gerekli malzeme ve donanımı temin ederek kendi bahçenizde küçük bir su alanı yaratmanız mümkün.
     
Bölge seçiminde önemli noktalar: Gölge alanlar suyu çabuk yeşillendirip, bakterilere yol açacağı için, az gölge ve bol güneşli alanlar seçilmelidir. Çiçek ve yaprak döken bitkilerin alt kısımları tercih edilmemelidir.

Elektrikli donanım; ışık, fıskiye, su motoru gibi yerleştirilecek elemanların kablo gizleme ve yerleştirme durumuna uygun bölgede olmalıdır. Bitkilendinmenin bulunduğunuz bölgenin iklim şartları uygulanan su stiline göre belirlenmesi gerekir.

Şartlara uyan alanı seçtikten sonra işaretleyerek uygulama işlemlerine başlamalısınız. Kazılarak ya da yükseltilerek yapılacak golet-süs havuzu yapımı için su elemanları satan yerler küçük teknik bilgiler vererek, süs havuzunuzu oluşturmanıza yardımcı olacaktır.Bütün bu işlemleri yerine getirdikten sonra göreceksiniz uzun süre sizi yormayacak eğlenceli bir su bölgesi yaratmış olacaksınız. Bir kez doğru uyguladıktan sonra diğer bahçe işleri kadar çok uğraştımayacak bir bahçe elemanı kazanmış olacaksınız. Daha sofistike teknik bilgi gerektiren geniş su alanları için mutlaka profesyonel yardım almalısınız.

Cam ev
      Mevcut olan bitki grubunu korumalı bir alanda yetiştirmek için değiştirmek yerire kolay kurulabilir ekonomik cam evlerin içine almak daha doğru bir işlem olur. Kış iklimine dayanıksız taşınabilir. Bitkiler için de cam evlerden oluşan bu minik seralar gerekli ılık ortamı sağlayacaktır.
     
Su kenarı yeşil bitkiler
      Çalı ve bodur türü yeşil bitkilerden oluşan bu grup havuz kenarında zengin bir bitki alanı oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Her mevsim yeşil olan, yaprak dökmeyen çiçeksiz türler bu bolüm için yerinde bir seçim olur. Oluşturdukları geniş yeşil alan sayesinde bahçedeki su alanı daha çekici ve belirgin bir hale gelecektir.
     
Su üstünde kemer ve köprüler
      Akar nehir, gölet ve süs havuzlarında su alanına hareket kazandırmak için beton yada ahşap kemer ve köprülerden yararlanabilirsiniz. Özellikle balıklı havuzlar için suyu izleme olanağı verdiğinden, daha canlı kalmasına araç olacaktır.
     
Su kenarı çiçekli bitkiler
      Suyun içine ve su kenarına mutlaka çiçekli bitkiler kullanın. Kuşlar ve kelebekler için çekici olabildikleri gibi havuz bölgesini de dana renkli ve canlı kılacaktır.
     
     Bu sayede sonradan yapılan su bölgesini doğal ortama daha uyumlu hale getirmiş olursunuz. Seçilen bitkilerin su ve bataklık alanlarda yetişen sucul bitkiler olmasına dikkat edin.
     
Doğal aksesuarlar
      özenle yaratılan bu doğal su ortamının aksesuarları da doğal materyallerden seçilmelidir. Su kenarına uygulanabilecek en kolay ve pratik aksesuar, taşlar ya da kaya parçaları grubudur.
     
     Büyüklü küçüklü kırılmış parçaları suyun kenar alanlarına yerleştirin. Görünmesini istemediğiniz bir bölümü de gizlemek için kullanmak akıllı bir çözüm olur. Ayrıca aydınlatma elamanlarını da taş görünümlü modellerden seçebilirsiniz.

Konu Linki: http://www.sevginet.com/index.php/topic,490.0.html#ixzz1Cjkgi8Ah
Kaynak: www.sevginet.com

Linkback: https://www.buyuknet.com/su-bahcesi-t32776.0.html

Etiket:
Su Bahçesi 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Su Bahçesi
Su Bahçesi
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2