Sudoku hakkında tüm bilgiler

kirik12513.11.2010 - 22:31
Sudoku Nedir?

Sudoku üstün hünerli ve şeytani zekanızı ortaya çıkaracak bir mantık bulmacasıdır ve kesinlikle bağımlılık yapar. Üstelik bulmacayı çözebilmek için matematik dehası olmanıza hiç gerek yoktur!
Japonya'da 1980'lerden beri popüler olan Sudoku'nun kökeni 18. yüzyılda İsviçreli matematikçi Leonhard Euler tarafından tasarlanan Latin Kareleri'ne dayanır. Oyundaki amaç 9 kareden oluşan her sütunusatırı ve bloğu 1'den 9'a kadar olan rakamları içerecek şekilde hiçbir rakamı tekrarlamadan veya atlamadan doldurmaktır.
Kolay görünüyor değil mi? Çünkü gerçekten kolay! Yeter ki kendinize inanın ve silginiz yanınızda olsun  . Sudoku bulmacalarını herkes çözebilir. Üstelik çözdükçe daha da kolaylaştıklarını fark edersiniz.
Unutmayın şu andan itibaren rakamlara bakışınız sonsuza dek değişebilir

Nasıl oynanır?

Sudoku'nun kuralları son derece basittir; kuralları anlamak için matematikçi olmanıza gerek yok. Zor Sudoku'ların çözümü bazen uzun sürmekle birlikte zorluk derecesi ne olursa olsun çözüm yöntemi hep aynıdır.
Toplamda 9 x 9 = 81 kare olan kümelere 1'den 9'a kadar rakamlar yerleştirilir. Her bir rakam 3 x 3 = 9 kareden oluşan bloklarda da sadece bir kez bulunabilir.
Bulmacayı tamamlamak için tabloyu öyle bir şekilde doldur-malısınız ki dokuz kareden oluşan her satır her sütun ve her blok 1'den 9'a kadar bütün rakamları içersin hiçbir rakam tekrarlanmasın ve eksik kalmasın. Bazı rakamlar bulmacaya zaten yerleştirilmiş olacaktır. Bu rakamlar ne kadar artarsa bulmaca o kadar kolaylaşır.
İlk olarak tabloyu gözünüzle tarayın; hangi rakamların yatay ve dikey üçlü bloklardan oluşan gruplarda birden fazla bulunduğunu tespit edin. Örneğin 1. sütunda bir rakam 3. sütunda da tekrarlanıyorsa o rakam 2. sütunda bir yerde bulunmalıdır ve bu yer sadece o rakamı içeren blok olabilir. Şimdi o bloğun bulunduğu yatay katmandaki (üçlü blok grubu) blokları inceleyerek aynı rakamın yatay satırlardan birinde yer alıp almadığına bakın.Eğer yer alıyorsa o rakamın ilk dikey katmandaki bloğun aynı satırında bulunma ihtimali ortadan kalkar. Üçlü yatay ve dikey bloklardan oluşan bütün katmanları sistematik bir şekilde inceleyin ve mümkün olduğunca fazla boşluğu doldurmaya çalışın. Hiç boşluk kalmadığında ve aynı satır yada sütunlarda rakam tekrarı olmadığında işlem bitmiş olacak ve sudoku çözülmüş olacaktır.

Sudoku hakkındaDünyada son 10 yıldırTürkiyede ise yaklaşık 2 yıldır büyük bir çılgınlık haline dönüşen oyunun adı Sudoku. İnsanların ellerinden düşüremediğiadeta bir bağımlılığa dönüşen bu oyunun bilmeyenler için tanıtmakta fayda var.Sudoku1′den 9′a kadar rakamların doğru yerlere yerleştirilmesi esasıyla oynanıyor. Ancak oyunun matematikle bir ilgisi olmadığını hemen belirtelim. Sudoku matematikten çok mantık oyunu.

Nasıl Bir Oyun ?

“Su” Japonca rakam demek “doku” ise tek kişilik oyun anlamına geliyor. Sudoku’yu tek başınıza bir kalem ve Sudoku sorusuyla her yerde oynayabilirsiniz. Evdeyoldaderstesıkıldığınız bir yerde bir kitabın içine yerleştirerekişten çok bunaldığınızda kafa dinlemek için mola verdiğinizde…. Ayrıca 7′den 77′ye her yaştan insan oynayabilir.

En önemli malzeme 1′den 9′a kadar rakamlar Kendi içinde dokuzar karelik bölümlere ayrılmış dokuz kare bir grafik oluşturuyor. Bu grafiğe 1′den den 9′a kadar olan rakamlar her satır ve sütünda birer kez kullanım koşuluyla yerleştirilmeye çalışılıyor. Oyunun basitortazorçok zor gibi farklı zorluk seviyeleri var.


Kökleri çok eskiye dayanan bir oyun…

Sudoku’nun tarihi 205 yıl öncesine dayanıyor. İsveçli matematikçi Leonard Euler’in 1783 yılında bulduğu “Latin Kareleri” Sudoku’nun temelini oluşturuyor. Son yıllarda tüm dünyada adeta bir çılgınlığa dönüştü. İlk sudoku bulmacası ”Rakam Yerleştirme” adıyla 1979 yılında Howard Garners tarafından hazırlandı ve ilk numara yerleştirme bulmacası Dell Pencil Puzzles ve World Games Magazine’de yer aldı.

Sudoku nasıl ortaya çıktı?

1984 yılında Japonya’nın ünlü bulmaca firması Dell’s Number Place’te bu sistemi görüp kendi ülkelerindeki bulmaca fanatiklerine uyarlamaya karar verdi. Önceleri “Suuji Wa Dokushin Ni Kagiru” (rakamlar Sadece bir kez kullanılmalı) adıyla Uzakdoğu’da hızla popülerlik kazandı. 1986′da bazı simetrik düzenlemeler ve ipucu rakamların azaltılması gibi değişikliklerle oynuna olan ilgi Japonya’da iyice arttı.

1994’teyse Türkiye Japonya üstünden gelen ve dünyada Sudoku\nyada Number Place adıyla bilinen bu oyunlaDiamond adıyla tanı yıl Söz Yayınları tarafından çıkarılan Diamond oyunu sessizce çoğalırkenSudoku meraklıları arasında bulmaca toplantıları düzenlenmeye başlandı.1997’de Yeni\nZelandalı emekli yargıç Wayne Gould oyunu bir dergide görüp kendi sistemini geliştirmeye\nkarar verdi. Altı yıllık uğraş sonucunda 2004’te Gould kendi yarattığı Sudoku hakkında Times Gazetesini ikna etti. 2005’te Sudoku İngiltere’de bir çılgınlığa dönüştü.Bugün başta Japonya ABD İtalya olmak üzere birçok ülkede Sudoku çok oynanıyor. Hem internet üzerinden hem de kitaplarla farklı örnekler meraklılarına sunuluyor.

Sudoku’nun Faydaları

Sudoku her şeyden önce \ninsanın konsantrasyonunu arttırıyor zekasını çalıştırılıyoryaratıcılığını destekliyor beyni dinç ve sağlıklı tutuyor. Bütün bunların yanında zihnen çok dinlendirici bir oyun. Sudoku oynarken başka bir şey düşünmek güçbu da günün stresini atmak için iyi bir yöntem.

Sudoku'yu her yaşta insan oynuyor.Gelişim çağındaki çocuklara da özellikle tavsiye ediliyor.

Sudoku kuralları

Sudoku genel olarak 9x9 kareden oluşan bir alanda oynanıyor. Bu 9x9 luk alan içinde 3x3 lük küçük bölgelerden oluşuyor.

Sudoku bazı karelerin rakamlarla doldurulması ile başlar. Doldurulan kare sayısı belli olmamakla birlikte zorluk derecesi arttıkça daha az olmakta.
Sudoku'nun mantığı kalan boş kareleri 1 ile 9 arasındaki rakamlarla doldurmaktır. Bu rakamları yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenler:
1. Rakam o satırda (mavi ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir
2. Rakam o sütunda (yeşil ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir
3. Rakam o bölgede (sarı ile işaretlenmiş) sadece bir kez kullanılabilir.
Başka bir deyişle her satır her sütun ve her bölge (3x3 lük alan) ; 1 ile 9 arasındaki rakamlardan sadece bir kere yerleştirilmesiyle doldurulmalıdır.

Linkback: https://www.buyuknet.com/sudoku-hakkinda-tum-bilgiler-t31837.0.html

Etiket:
Sudoku hakkında tüm bilgiler  sudoku  sudoku oynanış  sudoku kuralları  sudoku tarihi 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Sudoku hakkında tüm bilgiler
Sudoku hakkında tüm bilgiler
(Ortalama: 5 üzerinden 1.7 - 3 Oy)
3