Teknik Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri

KRaL14.10.2012 - 02:52
Teknik Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri

Teknik bilgi, alet yapmak ve kullanmak için gerekli bilgidir. Adını "beceri" anlamına gelen Yunanca "techne-tekne" sözcüğünden almaktadır. Teknik bilgi, gündelik ve bilimsel bilginin pratiğe dönüştürülmesidir.

Teknik bilgi, sadece somut varlık alanına ait bir bilgidir. Başlangıçta teknik bilgi, sadece gündelik bilgiye dayanıyordu. Günümüzde ise teknik bilgi çoğunlukla bilimsel bilginin uygulama şeklidir. Bilim ve teknik birbirinden ayrılamaz bir bütünlük içerisindedir.

Teknik bilgi, yaşantılar ve deneyimlerden çok, akla ve düşünceye dayanır.
Amacı insanın temel gereksinimlerini karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmak için araç-gereç üretmek olan teknik bilgi, insanlığa ve çevreye zarar verecek bir nitelik de kazanabilir. Silah teknolojisinin yol açtığı savaşlar ve içten yanmalı motorların çevreye verdiği zarar teknik bilginin zararlı durumlarına örnektirler.

Gündelik teknik

Gündelik bilgilerimizi kullanarak el becerisi ile yapılan çeşitli araç veya gereçlerdir. Taş balta, toprak kap, tahta kaşık yapımı gündelik teknik örneklerdir. Ta eski çağlarımızdan beridir kulanılıyor.Eski çağlardan örnek verecek olursak eski insanlar gördükleri (taş,hayvan,...vb.) şeyleri gözlemliyorlar ve onu resim olarak sunuyorlardı. örneğin;haziran ayı nisan ayından daha sıcaktır.

Bilimsel teknik

Bilimsel bilgiye dayalı tekniktir. Otomobil üretimi, bilgisayar, uzay araçlarının üretimi vb. bilimsel bilgiye dayalı tekniktir. Bilim ve teknoloji, sürekli birbirlerini olumlu yönde etkilemişlerdir.

Kaynak : wikipedia

Linkback: https://www.buyuknet.com/teknik-bilgi-nedir-bilgi-cesitleri-t39517.0.html

Etiket:
bilgi Çeşitleri 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Teknik Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri
Teknik Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2