Tüm Mtk Telefonlar Root Yapma Cwm Kurma Yedek Alma

Eşref20.02.2015 - 03:29
Öncelikle konuya başlarken her satırı her ayrıntıyı sırasıyla dikkatlice okuyup sırasıyla yapmanız, işlemlerin doğruluğu ve sağlıklı biçimde olması açısından önemlidir. Burada anlatılanların sonucunda sizlerin yapabileceği her hangi bir hatadan dolayı oluşabilecek zarardan ben ve site sorumlu tutulamaz. Sizler işlemleri doğru biçimde yaparsanız sorun kesinlikle çıkmayacaktır zaten.

Diğer anlatımların aksine ben farklı bir yol ve farklı bir anlatım seçerek konuyu devam ettireceğim, bu yüzden buna ne gerek var şöyle de yapılır gibisinden yorum yapmayınız, anlattığım şekilde adımları takip etmenizin her şekilde faydası var.

BAŞLAMADAN ÖNEMLİ İPUÇLARI:
Telefon ile yapacağınız her sistemsel işlem için aşağıdaki satırları yapıp yapmadığınızı kesinlikle kontrol etmenizde fayda var;

1-Root yapma, yedek alma, rom yükleme v.s işlemleri yapmak için telefon şarjınızın her seferinde en az %80 olmasına özen gösterin. (Bu kısmı önemli ekranda görünen yüzde her zaman sizi aldatır, telefonu kapatın bataryayı telefondan ayırıp beş saniye sonra takın ve telefonu açın şarj yüzdesinin düştüğünü göreceksiniz. Bu yüzden işleme başlamadan önce gerçek şarjınızın ne kadar olduğundan emin olun)
2-Bilgisayar ve Telefon arasında bağlantı kuran USB kablonuzun arızasız olmasına ve telefonunun usb girişine sağlam bağlandığına kesinlikle emin olun. Bilgisayar üzerinden sistemsel veri senkronu yada yazılım yüklenmesi gibi durumlarda kablo hayati önem taşır, en ufak kesinti telefonunuzun Brick olmasına yada farklı arızalar meydana gelmesine sebep olur.
3-Yaptığınız ve ya karar verdiğiniz işlem ne olursa olsun öncelikle acele etmeden araştırıp farklı sorunlara önerilere baktıktan sonra, olabilecek senaryolar için hazırlık yaparak işleme başlayın. Yapmak istediğiniz işlemin talimatlarını işlem sırasında sırayla değil, işleme başlamadan önce okuyarak anlamaya çalışmanız işlemin yapılışı esnasında oluşabilecek hataları minimuma indirecektir.
4-Telefonunuzun rom,program ve imei gibi yedeklerini muhakkak bir bilgisayarda yedekli tutun, ileride kendiliğinden dahi oluşabilecek hasarlarda garantiniz olur. Birazdan bunlarında nasıl yapılacağı konusunda anlatımda bulunacağım.
5-En önemlisi bilgisayar ve telefon arasında sistemsel bir işlem yaparken elinizde olmayan bir olayı, elektrik kesilmesi riskini her zaman aklınızda bulundurun, bu gibi bir olay kesinlikle telefonunuzun açılmamasına yada geçici olarak arıza vermesine neden olacaktır. 
6-Telefonunuz root yetkisi aldıktan sonra bir çok değişilik yapmak isteyeceksiniz, özellikle sistem uygulamaları üzerinde ve görsel sistem değişikliklerinde, değişiklik yapacağınız uygulamanın muhakkak bir yedeğini Sd karta yada bilgisayarınıza almadan işleme başlamayın. Aksi halde telefonunuzun hata vermesine, kararsız çalışmasına ve hatta hiç açılmamasına neden olacak bir durumla karşılaşabilirsiniz.


Şimdi başlayalım; öncelikle telefonumuzu rootlayacağız, hem forumda hemde farklı kaynaklarda onlarca exe ve apk olarak root programı mevcut olmasına rağmen benim kullanacağım programın root yapmayacağı telefon yok, bu yüzden işlem kesin netice ile sonuçlansın diye bu programı kullanacağız. QQPhoneManager programı çince ancak sadece benim anlatacağım kısımları kullanarak hareket edeceğiz işlem bitince başka bir yeri kurcalamayacağız çünkü programın sistem ayarları değiştirme ve sıfırlama gibi özellikleri var sakın merak edip kurcalamayın.

Öncelikle telefonumuzu bilgisayara tanıtacak driverleri indirip rar dosyası içindeki install.bat dosyasına tıklıyoruz. Bu arada telefonumuzu bilgisayara bağlamış olmamız lazım.

Driver İndir:
*

Linki görebilmek için, Oyun için Düşüncelerinizi yazın...QQPhoneManager İndir:
*

Linki görebilmek için, Oyun için Düşüncelerinizi yazın...

Programı indirip kurduk ana açılış ekranı böyle ve telefonunuzu hemen tanımış olması lazım;Biz burada yukarıdan üçüncü seçeneğe tıklayacağız ve sol alttaki çanta simgesine, sonra 3 numaradaki KingRoot yazan kısma.Burada yaklaşık 5 dakika kadar programın modülü indirip kurmasını bekleyeceğiz, indirme bitince program otomatik açılmazsa tekrar KingRoot yazan kısma tıkladığınızda Root penceresi açılacaktır. Bu arada programın bu arayüzünde yedek alma, fabrika ayarlarına dönme, rom yükleme gibi bir çok seçenek var size tavsiyem kurcalamayın.Açılan pencerede Root yazan kısma tıklayıp hiç bir şeye dokunmadan 30 saniye kadar bekliyoruz ilerleme çubuğu dolduğunda telefon otomatik yeniden başlayacaktır. Telefon açıldığında programlarınız arasına Kinguser adında bir uygulama kurulmuş olacak bu SuperSu uygulaması ile aynı yani ayrıca kurmanıza gerek yok.Bu uygulama ile işimiz yok, root izni isteyen uygulama olduğunda izin uyarı ekranı açıldığından dolayı şimdilik uygulamanın detaylarına girmeyeceğim ancak bilmenizde yarar var bu uygulama ile tekrar telefonu bir tıkla unroot yapabiliyorsunuz. Artık telefonumuz rootlu hayırlı olsun, telefona hasar vermeden rom yükleme arayüzde değişiklik yapma, sistem ayarlarıyla oynama ve daha bir çok şeyi yapma yetkiniz var.

Şimdi sırada turuncu renkte olan ve işlem kısıtlılığı bulunan Recovery modumuzu Cwm mod ile değiştirmeye. Cwm mod nedir detaylarına girmeyeceğim, aşağıdaki linklerde Tekyürek adminimizin hem anlatmış hemde kurulum detaylarını vermiş isterseniz bu konudan yola çıkın isterseniz konuya devam ederek kendi Cwm kurulumuzu yapalım.

http://www.replikacep.com/cwm-olusturma-resimli-anlatim-kendi-cwmnizi-kendiniz-olusturun-t244.0.html

http://www.replikacep.com/cwm-olusturma-resimli-anlatim-t1040.0.html

Bu arada Recovery mod zenginliği bakımından her biri ayrı bir başlık ve detaylı bir anlatım istediğinden biz sadece clockworkmod recovery kurulumunu anlatacağız. Recoveryler Clockworkmod Recovery, Clockworkmod Touch Recovery, Team Win Recovery Project (TWRP), Philz Recovery, Devil Dual Recovery ve bir kaç tane daha farklı modla karşımıza çıkmaktadırlar, her bir romun yüklenmesinde bu modların ayrı ayrı görevleri vardır ancak biz sadece en kullanışlı ve sorunsuz olan Clockworkmod Recovery'i kuracağız. Yazılımcının kendisine ait Rom Toolbox adında bir programı mevcut olmasına rağmen MTK işlemcili telefonlarda bu program ile recovery kurmak mümkün olmuyor bu yüzden biz rootlu telefonumuza farklı bir yolla kuracağız.

Telefonunuzun normal Recovery modu bu renktedir ve rom yükleme, mod flaşlama gibi bir çok işlemi bununla yapamazsınız.

*

Linki görebilmek için, Oyun için Düşüncelerinizi yazın...

Şimdi Mobile Uncle Tools programını indirip telefonumuza kurarak Cwm mizi flaşlayacağız. İsterseniz buradan indirip apkyı kurun tada Google Play üzerinden indirip kurulumu yapın.

Mobile Uncle Tools İndir:
*

Linki görebilmek için, Oyun için Düşüncelerinizi yazın...

Google Play Linki:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox

Programı açmadan önce aşağıdaki recovery dosyasını indirip telefonunuzun hafıza kartına atın, burası önemli hafıza kartında olması gerekiyor aksi halde program bulmayacaktır.

Recovery.img Linki:
*

Linki görebilmek için, Oyun için Düşüncelerinizi yazın...

Programı açtığınızda ilk olarak sizden root izni isteyecektir, Authorize deyip geçin. Programın detayları ve kullanım alanı geniş bu yüzden bu detaylara girmeyeceğim.

*

Açılan ekranda Recovery Update yazan yere tıklıyoruz ve program daha önce Sd Karta atmış olduğumuz recovery.img dosyasını en üstte hemen buluyor.recovery.img dosyasına tıkladığınızda sizden Recovery dosyasını flaşlamak isteyip istemediğinizi ve daha sonra recovery modda telefonu başlatıp başlatmamak istediğiniz soracak her iki soruyada evet deyip geçin.

*Bu işlemden sonra flaşlama yapılacak ve telefonunuz her hangi bir sorun olmazsa Cwm modu aşağıdaki resimdeki gibi yüklenmiş olacak açılacaktır.Bu ekranda yedek alma geri yükleme, rom veya mod flaşlama, telefonu fabrika ayarlarına yükleme, veri temizleme, sd karta bölüm oluşturma, yeniden başlatma gibi işlemler yapabilirsiniz. Biz öncelikle telefonumuzun sağlam bir yedeğiniz alacağız. Buradan almış olduğunuz yedek o an telefonunuzda bulunan tüm ayar, program ve sistem yedeğinizi barındırmaktadır.

Yedek işlemine başlamadan önce uyarıları dikkatle okuyup öyle başlayınız aksi halde tekrar tekrar yapmak zorunda kalıp zaman kaybedersiniz.

1-Alacağınız yedek telefonunuzdaki verilere bağlı olarak boyut açısından farklılık gösterecektir ve bu verinin boyutuna bağlı olarak yedek alma işlemi süresi uzun yada kısa olacaktır.

2-Şarjınızın %40-50 den az olmamasına dikkat edin.

3-Yedek direk olarak Sd karta alınmaktadır farklı bir noktaya alınması söz konusu değildir, bu yüzden Sd kartınızda en az 4-5 gb boş alan olduğundan emin olduktan sonra işleme başlayınız.

4-Sağlıklı biçimde yedek aldığınızdan emin olduktan sonra Sd kart içerisindeki yedeğinizi klasörü ile birlikte bilgisayar ortamına muhakkak yedekleyiniz.

Recovery moddayken Ses açma ve kapama tuşları hareket etmenize Power ise seçmenize yani onay vermenize olanak sağlar. Seçenekler arasında Backup and Restore üzerine gelip onaylayın. Daha sonra açılan menüde Backup seçin ve onaylayın. Bu aşamada yedek alınmaya başladı ve bu verilerinizin boyutuna göre maksimum 10 dakika kadar sürmektedir. Yedek alma işlemi sorunsuz tamamlandığında aşağıda resimdeki gibi  Backup Complete uyarısı alacaksınız.Reboot system now diyerek telefonu yeniden başlatın, telefon açılınca dosya yöneticiniz vasıtasıyla Sd kart içerisine girerek sırasıyla /clockworkmod
/backup
/2014-04-06.18.16.35 (bu sizde yedek aldığınız tarihtir örnek verdim ben)

girdiğinizde aşağıdaki gibi dosyaların bulunduğu bir yedekleme bulacaksınız.Bunlar sizin telefonunuzun yedek dosyaları, şimdi bu dosyaları clockworkmod klasörüyle birlikte bilgisayarınıza aktarın ki yedeğiniz daha sonra bir sorun olduğunda elinizin altında olsun. Önemli uyarı geri yükleme yapabilmek için kesinlikle dosya ve klasör isimleriyle oynamayın, değişiklik yapmayın. Geri yükleme esnasında md5 hatası alanlar yada farklı sorunlar yaşayanlar konu altından yazarlarsa yardımcı olmaya çalışırım.

Linkback: https://www.buyuknet.com/tum-mtk-telefonlar-root-yapma-cwm-kurma-yedek-alma-t44272.0.html

gogogogo09.04.2019 - 18:42
Harika çok acıklayıcı :)

farukkurnaz_200918.09.2019 - 15:13
bir türlü root atamıyorum.OUKİTEL C12 TELEFON

emrebaban14.01.2020 - 11:04
çok güzel


ewzy27.02.2020 - 12:59
Teşekkürler.
qqphonemanager ın yeni versiyonuyla ilgili görsel var mıydı acaba?...çünkü buradaki halinden epey farklı görünüyor.

mehmet5526.12.2020 - 21:04
güzel bir konu.teşekkürler


muratdeniz127.02.2021 - 14:18
Berbat


ali4618.03.2021 - 16:18
Slm

musaat30.03.2021 - 22:29
Teşekkürler

engin747408.07.2021 - 14:23
Bence çok açıklayıcı bir konu olmuş. Detaylı ve anlaşılır. Elinize emeğinize sağlık.tesekkurler.

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Tüm Mtk Telefonlar Root Yapma Cwm Kurma Yedek Alma
Tüm Mtk Telefonlar Root Yapma Cwm Kurma Yedek Alma
(Ortalama: 5 üzerinden 3.8 - 4 Oy)
4