Warcraft'ın Kronolojisi

KRaL22.11.2008 - 18:14
Bu da Warcraft 'mızın Kronolojisi arkadaşlar...

Tarih öncesi

Uzak Geçmiş: Evren yaratıldı.Evrenin oluşumunu takip eden milenyumda,tanrısal Titanlar büyük karanlık öteden dünyalar yaratmaya ve kaosa düzen getirmeye başladılar.Titanların en güçlü kahramanı , Sargeras, sayılamayacak kadar çok olan Titan calısmalarını korumakla hükümlüydü.Fakat Sargeras, Twisted Nether ın şeytani varlıkları tarafından etkilendi ve Titanların işlerini yapmamaya karar verdi.Bu sonuçla Eradar ve Nathrezim i serbest bırakarak askerleri yaptı.Eradar ve Nathrezim de zamanla kendi hizmetkarlarına sahip oldular bunun için Pit Lord ları ve Felhound ları kullandılar.Şu an bilinen adıyla Burning legion yani Sergeras ın ordusu yok etme yolunu seçerek önlerine gelen her dünyayı kaosa sürüklediler.

Milyonlarca yıl önce: Titanlar, Primordial dünyayı mesken edinen eski tanrıları yenip hapsederek Azeroth a düzen getirdiler.Daha sonra Azeroth un özelliklerini düzenlemek için harekete geçtiler.

Yüzbinlerce yıl önce: Titanlar, Azerothta yaşayacak olan ırkları yarattılar.Bunların ilki Dragonlardır daha sonra Kaldoreiler, Humanlar, Dwarflar,ve digerleri gelir.

-15,000: Night elfler(Kaldoreiler) Kalimdor un tam kalbinde büyük bir yerleşim bularak dünyaya gözlerini açtılar.Büyüyü özümseyerek başka kimsenin kullanamaması için Azeroth dünyasında büyüyü sakladılar.

-14,416: Furion ve Illidan Stormrage doğdu.

-13,220: Tyrande Whisperwind doğdu.-9,416: İblissel Burning Legion diger dünyalardan emdikleri enerjılerle Azeroth taki büyüyü ele geçirmek için devasal bir istilaya başladılar.Night elfler tek başlarına iblisleri durduramadılar ve Legionu kovmak için Dragonlarla is birligi yapmak zorunda kaldılar.Savaş çok şiddetli oldu öyleki Kalimdor büyük toprak kayıpları verip büyük kısmı suya gömüldü.

Night elfler, Legionun geri dönmesinden korktukları için bir daha büyüyü kullanmadılar.

Illidian Stormrage kendi ırkına yaptıgı suçlardan dolayı Hyjal dagına hapsedildi.

Alexstrasza the Red, Malygos the Blue, Nozdormu the Timeless and Ysera the Dreamer, ki dört ejder bileni olarak geçerler, büyüsel enerjilerini Demon Soul u biçimlendirmek için birleştirdiler ve onunla paylaştılar.Demon Soul, Dragonları kontrol edebilen güçlü bir artifacttır ayrıca Burning Legion a da büyük zararlar verebilmeltedir.Neltharion (sonradan Deathwing olarak tanınır) gücünü digerleri gibi Demon Soul la paylaşmadı ve bu sayede gücüne tam olarak sahıp çıktı.

-5,416: Degerli büyülerini bırakmak istemeyen bir grup Night elf Kalimdordan sürüldü.Yeni biçimlenmiş dogu topraklarına yol alırlarken Quel'Thalas krallıgına rastladılar ve kendilerini High Elfler olarak adlandırdılar.High elfler devamlı olarak Trol savaş gruplarının kuşatması altında kaldı.

-2,316: Human Arathor imparatorlugu Lordaeron da bulundu.

-2,116: Trollerle devamlı olan savaşlarını kaybetmeye başlayan High Elfler Arathor daki Humanlardan yardım istediler.Yardımları karşılığında High Elfler, Humanlara büyünün gizli yollarını ögretmeyi kabul ettiler.Elf ve Human ların birleşmış ordusu Trollerın baskınlıgını Lordearondan kaldırdılar.

-2,016: Humanların büyüyü dikkatsizce kullanması yüzünden Burning Legion dünyaya geri dönmeyi başardı.Order of Tiristal bulundu.Tiristalin güçlü gardiyanları Legion un ajanları ile gizli bir savaş yaptılar,bu savaşı kimse bilmiyor.

-616: İçten gelen huzursuzlaşmalar ve dayanılmaz baskılar Human imparatorlugunun 7 ye ayrılmasına sebep oldu.Bunlar; Alterac, Azeroth, Dalaran, Gilneas, Kul Tiras, Lordaeron, ve Stromguarde.

-440: Aegwynn, Azeroth un gardiyanı,doğdu.

-240: Aegwynn, Burning Legion un Lordu Sargeras ı tek bir savaşta yendi.Sargeras ın intikamla dolu ruhu Aegwynn in doğmamış çocuğuna kendini bağladı.

396: Muradin Bronzebeard doğdu.

518: Cairne Bloodhoof doğdu.

540: Kil'jaeden, Burning Legion daki ikinci kumandan, Draenor Orclarının lideri Ner'zhul la bir anlaşma yaptı.Legion için yaptıkları görevler sayesinde Orclar (ve Ner'zhul un kendisi) büyük güçler ile ödüllendirilicek ve yeni dünyaları feth etmek ıçın geçişlere sahip olucaklardı.

543: Azeroth tan sürüldükten sonra Burning Legion Ner'zhul un yardımıyla Orc klanlarını etkilemeye devam ettiler.Bir zamanlar onurlu ve şamanistik olan Orc clanları birleşmeye ve barbar bir Horde olmaya başladılar.

545: Gul'dan doğdu.

545-550: Horde, Dreanor daki Draenei leri ve diğer bölgesel ırkları mağlup ettiler.Bu katliam Orcların kana susamışlığını biraz olsun giderdi ama çok kısa bir süre sonra birbirleriyle savaşmaya başladılar.

546: Antonidas doğdu.

547: Anduin Lothar doğdu.

553: Uther the Lightbringer doğdu.

555: Gul'dan, Orc büyülerinde söz sahibi olmaya başlayınca Ner'zhul un aprantisi oldu.

559: Aegwynn oğlunu doğurdu, Medivh, son gardiyan olmak için seçildi.

Kel'Thuzad doğdu.

564: Azeroth un prensi Llane doğdu.

565: Gul'dan, Kil'jaeden in kontrolünde iblissel büyüleri çalışmaya başladı.

Khadgar doğdu.

570: Orc ların Legion un kölesı olmasını gururuna yediremeyen Ner'zhul, Kil'jhaeden le olan anlaşmasını bozdu.İblisler şamandan intikam almaya yemin ettiler ve kaldığı yerden devam etmesi için Gul'dan a yanaştılar.Gul'dan zorda olsa kabul etti ve Horde u yönetmesi için Shadow Council i kurdu.Shadow Council yeni dünyalar feth etmek icin kendilerini Twisting Nether a gösterdiler.

571: İçindeki gardiyan gücünün açılmasıyla Medivh komaya girdi.

Grom Hellscream doğdu.

577: Prens Llane tahta geçme yaşına erişti.

Medivh komadan çıktı.Hala güçlerinde tam kontrol sağlayamamasına rağmen Medivh Sargeras ın zihinsel hapsinden kurtuldu.

Medivh, çalışmalarına devam etmek için Karazhan kulesine gitti.

580: Medivh, Gul'dan ve Shadow Council ile ilk kontağını kurdu.

581: Medivh ve Gul'dan tarihi bir anlaşma yaptılar.Medivh, Azeroth ve Draenor arasında bir kapı açıcak üstelik Gul'dan a Sargeras ın mezarının yeri hakkında yardımcı olucaktı.Bunun karşılığında Horde, Human ülkelerini istila edicek ve Medivh in duşmanlarını öldürücekti.Her iki tarafta bu anlaşmanın Kil'jaerden in planları doğrultusunda olduğunun farkındaydı.

583: Sargeras ın ruhu tarafından delirtilen Medivh ,karanlık kapıyı açtı ve Orclar Azerothu istila etmeye başladılar.

Orclar ilk olarak Stormwind kalesine saldırdı ama başarız oldular.Horde un liderleri aralarında çatışmaya başladı.

584: Prens Llane Azerothun yeni kralı seçildi.

Hordun clanları birleştirmek için yeni bir lidere ihtiyacı olduğunu gören Shadow Council Blackhand the Destroyer ı yeni savaş şefi ilan etti.

593: Aegwynn, Sargerasın, oğlu üzerindeki etkisini anlayınca Medivh i uyardı.Fakat Magus tarafından egale edililerek Karazhan dan sürüldü.

Aegwynn, Kral Llane yi Medivh in karanlık güçleri ve Orcların Azeroth a getirmesi konusunda uyardı.

Azeroth un orduları Orclarla olacak kaçınılmaz savaş için yola çıktılar.

Prens Arthas doğdu.

Thrall, Durotan ın oğlu,doğdu

594: Büyücü Khadgar ,Kirin Tor tarafından Medivh in Karazhan daki kulesine Dalaran ın bir casusu ve Medivh in aprantisi olması için gönderildi.

Durotan, Frostwolf klanını lideri, Gul'dan ve onun affedilemez ihanetini tartışmak için Orgrim Doomhammer la buluştu.Buluşmadan sonra, Gul'dan ın suikastçileri Durotan ve arkadasını öldürdüler, sadece daha çocuk olan Thrall kurtuldu.

Komutan Aedalas Blackmoore tarafından yönetilen bir Human av partisi, Thrall ı buldular ve kalelerine ayıpürdüler.Blackmoore, Thrall ı bır köle ve gladyator olarak yetiştirdi.

Jaina Proudmoore doğdu.

WARCRAFT: Orcs and Humans

598: Medivh, en iyi arkadaşı Lord Lothar ve aprantisi Khadgar tarafından öldürüldü.Gul'dan büyücünün ölümü esnasında Medivh in aklındayken ölünce katatonik bir şoka girdi.Warlock un yardımı olmayınca, Blackhand, Orgrim Doomhammer tarafından liderlikten indirildi.

Garona the half Orc, Kral Llane ya suikastta bulundu ve başardı.Stormwind kalesi Horde un eline düştü.

Medivh, reankarnasyonla Karazhan a döner ve kulenin büyülü enerjisini çeker.Medivh bu enerjiyi Burning Legion dönünce onlara karşı savaşmak icin kullanmayı düşünür.Görevi tamamlanmıstır ve 617 yılına geri donerek Legionla yapıcağı savaşı planlar.

Geçmek bilmiyen 5 yılın ardından Horde en sonunda Azeroth ve Khaz Mordan ülkelerini istila eder, Blackrock Spire ıda operasyon merkezı olarak kullanırlar.

Lord Lothar bir grup adamla Lordaeron un kuzey ülkesine gider, vardığında dağılmış 7 Human milletinin liderlerini ikna ederek Horde a karşı bir ordu oluşturur.Arathorian imparatorluğunun dağıtılmış milletleri Lordaeron müttefikliği adı altında tekrar birleşirler.

Warcraft 2: Tides of Darkness

599: Orgrim Doomhammer, Horde un savaş şefi, Lordaeron un kıyılarını istila etmek için güçlü Orc donanmasını yollar.Durdurulamayan Horde Lordaeron un kalbine kadar ilerlemeyi ve High elflerin kadim krallığı Quel'Thalas ı yok etmeyi başarır.

Müttefik güçleri Hordu püskürtür, fakat Lord Lothar, Blackrock kuşatmasında öldürülür.İntikam ateşiyle yanan Humanlar Blackrock Spire ı yararak Horde u Karanlık kapının eteklerine kadar kovalarlar.

Karanlık kapı yok edilir ve Horde yenilir.

Nekros Skullcrusher, Demon Soul u kullanarak Alexstrasza yı yakalar ve ele geçirilen Red Dragonflight ı Horde un hizmetine sunar.

600: Kalan Orclar Müttefık kamplarının çevrelediği özel yerlere yerleştirilir.

Day of the Dragon

601: Nekros, Dragonmaw clanının warlock ı, Alexstraza nın Red Dragonflight ını Grim Batoldaki merkezinden Lordaeronda bulunan Human güçlerine vur kaç saldırıları için kullanmaya devam ediyordu.Nekros, Alextraza üstündeki kontrolünü Demon Soul sayesinde devam ettirebilirdi.Kirin Tor, Mage Rhonin, Elvent Ranger Vereesa, ve Dwarf Falstad la birlikte Demon Soul yok etmek ve Dragonflight ı serbest bırakmak için Orclara son bir saldırıda bulundular.Saldırı başarıya ulaşmakla kalmadı Azeroth taki son Orc clanıda yok edildi.Asıl planı diger Dragonları yok edip Azeroth u kendine bağlamak isteyen Deathwing in planları suya düstü.

Warcraft 2: Beyond the Dark Portal

601: Kadim Orc Şamanı Ner'zhul Draenor da kalan bir kaç Orc clanını toplayıp Dark Portal ı tekrar açtı.Clanlarına Azerothtan bir takım artifactler çalmalarını emretti böylece Draenorda bir çok kapı açabilicekti.

Müttefikler, Wizard Khadgar komutasında ordularını Dark Portaldan yollayarak Ner'zhul un planlarını engellemeyi hedeflediler.İki ordu Draenor un cehennemi dünyasında aylarca çarpıştılar.

Çaldıgı artifactlerle güçlenince Ner'zhul Draenor a bir kaç kapı daha açtı.Fakat daha Clanlarını yönlediremeden kapıların güçleri kontrolden çıkıp dünyayı yok etmeye başladılar.Müttefik kahramanları kapana kısılıcaklarını bile bile portalları yok etmek zorunda kaldılar böylece Azeroth açığa çıkan enerjiden etkilenmeyecekti.

Draenor açığa çıkan enerji yüzünden parçalara ayrıldı.

602: Müttefikler tekrar açılan Orc gözetim kamplarından rahatsız oldular.Müttefikler geçmişinde gölgesinde kalarak hunharca saldırdı.Sadece bir kaç Orc clanı kaçıp vahşi ormanlara sığındılar.

Thrall's Tale: Lord of the Clans

615: Human lar arasında bir köle ve gladyatör olarak yetişen Thrall kaçıp kendinden alınan liderlik hakkını aramaya başladı.Bir kaç Orc clanının liderligini ele geçiren Thrall onları Müttefik alan sahiplerine karşı direnmeye teşvik etti.

616: Üzerlerine gelen yeni Horde tehlikesi karşısında Müttefik imparatorlukları huzursuzlanmaya başladı.Human liderler arasında gerginlik baş gösterdi.

Thrall yeni savaş sefi seçildi ve halkının eski şamanistik kültürüne dönmesini sağladı.Yeniden yapılanan Horde, Legion un son iblissel etkilerinide arkalarında bıraktılar.

Sivil baskı Müttefik ülkeler arasında baş gösterdi çünkü yeni bir tehlike,eski bir düsman tekrar Azeroth a geliyordu;Burning Legion...

Warcraft 3: Reign of Chaos

617: Gizemli bir Keşiş tarafından uyarılan Thrall, Horde u denizin karşındaki Kalimdor a ayıpürdü.

Keşiş,Lordaeron a yolculuk ederek Kral Terenas ı gelen Undead dalgaları ve Legion a karsı uyardı fakat Kral bu uyarılara kulak asmadı.

Burning Legion tarafından ele geçirilen ve Undead Scourge a Lider olması için Lich King e dönüştürülen Ner'zhul, Lordaeron un Human topraklarına Undead Plague ı salmaya başladı.Onurlu Paladin Arthas Ner'zhul un tuzağına düşerek Runeblade Frostmourne u alıp Death Knight a dönüşür.Babası Kral Terenas ı öldürür ve Lordearon u Scourge a katar.

Undead ordusu High elf lerin kadim krallığı Quel'Thalas ı ve başkenti Silvermoon u tamamiyle yok eder.Dalaran a bakan bir tepede, Kel'Thuzad the Lich, Archimonde the Defiler ı Azeroth dünyasına çağırır.Sargeras ın iki asistanından biri olan Archimonde, Dalaran ı iblissel güçleriyle yok eder.

Burning Legion, Azeroth taki istilasına Lordearon ve Quel'Thalas ı feth ederek devam eder.Yerel halkın bir çoğunu öldürürler çok azı kaçabilir.

Kalimdor da ise Horde ikiye bölünür.Thrall, Keşiş i takip ederken Grom Hellscream ve onun Warsong clan ı Ashenvale ormanına girerek Night elfleri duşmanları yaparlar.

Mannoroth the Destructor ve Tichondrius the Darkener tarafından etkilenen Grom Hellscream in Warsong clanı,Cenarius u, Ashenvale in ve World Tree nin savunucularından birini öldürürler.

Lordearon un yıkıntılarından kurtulan Jaina Proudmoore ve onun bir grup takipçisi, Grom Hellscream i Mannoroth un kanının lanetinden kurtarmaya çalışan Thrall ile bir anlaşma imzalar.

Grom Hellscream Mannoroth la olan savaşta ölür.Fakat olmeden once ibliside öldürerek kendini ve Horde u Legion un lanetinden kurtarır.

Burning Legion istilasını Ashenvale a yonlendirir amaç World Tree ye ulasıp gücünü emmektir.

Tyrande Whisperwind, İllidian Stormrage i hapishanesinden cıkarır.Illidian, Arthas tarafından Skull of Gul'dan ı çalması için kandırılır ki bu onu Night elf/demon karışımı bir yaratık yapar.Furion kardeşini Kalimdordan sürer ve Illidian ortadan kaybolur.

Furion Stormrage ve Tyrande Whisperwind, Night elflerin liderleri, Kalimdor daki bütün büyüyle bir tuzak hazırlarlar.Bu sırada Thrall ve Jaina Proudmoore, Archimonde un durdurulamaz kuvvetlerini yavaşlatmaya çalışır.En sonunda Archimonde yolunu açıp World Tree nin güçlerini emmeye başlayınca büyü kullanıcıları ve ağacın kendisi tarafından yok edilir.

Keşiş kendini Medivh olarak tanıtır, zamanında Dark Portal ı açan büyücü.Azeroth taki gardiyanlığını ve Human, Orc ve Night elfler arasındaki barışı sağlamak için gelmiştir.Azeroth dünyası yavaşça kendini iyileştirmeye başlar.

Warcraft 3: The Frozen Throne

618: Kalimdor un güney ovalarında yaşayan Orclar yeni bır ülkeye rastlarlar: Durotar.

Jaina Proudmoore ve Lordearon dan kurtulanlar da aynı ovaya yerleşirler.

Illidian Stormrage ve Arthas beraberce Ner'zhul un kuzeydeki Frozen Throne ruyasını yaşamaya başlarlar.

Oynadığınız oyunda olan karakterleri tanımak açısından faydalı olur diye düşündüm..
Saygılarımla...

Warcarftı nasıl oynayabilirim veya daha ayrıntılı bilgi istiyorum diyorsanız  - www.clanVs.tr.cx adresimizi ziyaret edebilirsiniz

Linkback: https://www.buyuknet.com/warcraftin-kronolojisi-t10397.0.html

dieelf26.11.2008 - 19:28
yazdıklarından bi parça biliomusun lan ? illidan nie hapse atıldı ? illidan ı kim hapsedildigi yerden kurtardı bunları biliomusun hadi titanları sargerası salla lol kirin tor neden yıkıldı ... lord aeron un başına gelenler ? insanlar orc lar ve elf lerin ittifakı bunları anlatabilirmisin? alıntı yap koy ne güzel ^^ (illdede Muhalefet ^^ )

KRaL26.11.2008 - 20:21
yazdıklarından bi parça biliomusun lan ? illidan nie hapse atıldı ? illidan ı kim hapsedildigi yerden kurtardı bunları biliomusun hadi titanları sargerası salla lol kirin tor neden yıkıldı ... lord aeron un başına gelenler ? insanlar orc lar ve elf lerin ittifakı bunları anlatabilirmisin? alıntı yap koy ne güzel ^^ (illdede Muhalefet ^^ )
Sen gidiyoqen bn gnüyodum : ]

dieelf27.11.2008 - 17:47
Sen dönüodun ha :D iyi bunu halkımızın taktirine bırakıyorum buyrun kıyaslayın

şimdi sevgili arkadaşım lvl upper ve illegal yolla yapmış oldugun  ....

*


Ve Buda benim legal yollarla kendi emegim .....

*

*


Action Per Second (Team De ) (soloda 271 yapmışlıgım vardır /profile ivanthefirst server elitlerinden olan kişiye karşı yaptım )*

dieelf27.11.2008 - 17:48
simdi soruom sana kim gidio kim dönüo ? baskalarına artistik için bole bi yorumda bulunacaksan , karsında yapacagın adamın kim oldugunu iyi seçmelisin ...

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Warcraft'ın Kronolojisi
Warcraft'ın Kronolojisi
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2