12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü

tarantula90110.03.2012 - 11:49
İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti in ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti in millî marşı. Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eser, 12 Mart 1921de Birinci TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir.

 Tarihçe
İstiklal Harbi in başlarında, İstiklal Harbi in milli bir ruh içerisinde verilmesi imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921de bir güfte yarışması düzenlemiş, söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Mehmet Akif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi in ısrarı üzerine, İstiklal Harbi in özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini Türklere göstermek amacıyla, Ankaradaki Taceddin Dergahı da yazdığı ve İstiklal Harbi i verecek olan Türk Ordusu a ithaf ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi in 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akifin yazdığı İstiklal Marşı kabul edilmiştir. Mecliste İstiklal Marşı ı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı ı, şiirlerini topladığı Safahatına dahil etmemiş ve İstiklal Marşı ın Türk Milleti in eseri olduğunu beyan etmiştir.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış, 1924 yılında Ankarada toplanan seçici kurul, Ali Rıfat Çağatayın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930da değiştirilerek, dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngörün 1922de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklal Marşı olarak söylenebilmektedir.

Linkback: https://www.buyuknet.com/12-mart-istiklal-marsinin-kabulu-t36303.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü
12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2