İstiklal Marşının Yazılmasındaki Süreç

tarantula90109.11.2015 - 03:39
Ülkemiz'de, ulusal marş yazılması önerisi, önce 1920 yılında İsmet Paşa dan (İnönü) gelmiştir.Maarif Vekaletinde bu öneriyi dikkate alarak bir yarışma düzenledi. O günlerde Türk Kurtuluş savaşı en heyecanlı günlerini yaşıyordu; toplumda ulusal bilinci pekiştirecek, ulusçuluk duygusunu daha da canlı kılacak bir marşa gereksinme duyuluyordu.

Ayrıca Yarışmada güfteyi yazacak olana 500TL, besteyi yazacak olana 1.000TL. ödül vereceği duyuruldu. Yarışmaya katılan 724 şiirden hiçbiri başarılı bulunmadı. Mehmet Akif Ersoy, böyle bir ödülden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmamıştı.

O Dönemin Maarif Vekil Hamdullah Suphi Tanrıöver ,Mehmet Akif e Mektup yazıp, kendisi için sakıncalı gördüğü konularda güvence verdikten sonra Mehmet Akif, 48 saat gibi kısa bir sürede marşın güftesini yazıp imzasız olarak Maali Vekaline gönderdi. T.B.M.M nin 1 Mart 1921 tarihli toplantısında okunan bu şiir, 12 Mart 1921 tarihli toplantıda da ulusal marş olarak kabul edildi.

Merhum Mahir İz, Yılların İzi adını verdiği hatıratında İstiklal Marşı’nın yazılış macerasını şöyle anlatır: Yeni kurulan devletmizin bir ‘Milli Marş’ yazılması hususunda Büyük Millet Meclisi’nin altı ay müddet vererek açtığı ‘İstiklal Marşı Müsabakası’na muhtelif şairlerin gönderdiği tam 724 şiir gelmişti. Bunlar Maarif Vekaleti’nde teşkil edilen bir komisyonda incelenmiş ve içlerinden altı tanesi seçilerek Meclis Matbaası’nda bastırılıp mebuslara dağıtılmıştı.

İstiklal marşı 10 kıtası

Linkback: https://www.buyuknet.com/istiklal-marsinin-yazilmasindaki-surec-t45362.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
İstiklal Marşının Yazılmasındaki Süreç
İstiklal Marşının Yazılmasındaki Süreç
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2