Atatürk Hakkında Söylentiler ve Gerçekler

tarantula90109.08.2014 - 00:26

Atatürk Hakkında Söylentiler ve Gerçekler


     Bir devrin kapanması ve başka bir devrin açılmasında fikir öncüsü olan Mustafa Kemal Atatürk, hem karakteriyle hem kişiliğiyle hem de bilgi ve becerisiyle gençliğe emanet etmiş olduğu yegâne mirası Türkiye Cumhuriyetidir. Türkiye Cumhuriyeti’ne bu kadar emek vermiş olan Mustafa Kemal, pek çok savaşlara girmiş yenilgilerle birlikte zaferler kazanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı Devleti’nin parçalanmasından sonra Türk Milletine Milli Mücadele’ye sokarak parçalanmış olan Anadolu’yu yeniden toparlayarak Türk milletini taciz ve tecavüzlerden kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsızlığına kavuşturmuştur. Bağımsızlığımızın temelinde olan gençlik sonraki yıllarda yeniden bağımsızlığımızı kazanmada tek kurtuluşumuz olacaktır.


     Günümüzde, Atatürk dendiğinde akla rakı içen kadınlara düşkünüyle bilinen, İslamiye karşı olduğu söylenen hatta daha da ileri gidilerek Türkiye’ye Avrupa ajanı olarak sokulduğunu söyleyerek hadlerini aşmışlardır. Aslında durum böyle olmayıp vatansever Türkiye Cumhuriyeti’ni kurtarmış içki vesair gibi özellikleri abartıldığı kadar olmayıp pek çok iyi yönleri olmakla birlikte bütün mirasını Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Genel başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Parti’ne bırakacak kadar cömert bir kişiliğe sahiptir. Mustafa Kemal’e yapılan bu ithamların aslında asılsız olduğu sadece Türk milletinin gelişip kalkınması açısından elinden gelenin en iyisini yapmıştır. Söylenenlerin tam tersine ince ruhlu her şeyi ince ayrıntısına kadar düşünen yüzyıl önceden günümüzü ve daha da ilerisini rahatlıkla görebilecek ileri görüşlülüğe sahiptir.Halkın her kesimini düşünmüş bunu birkaç örnekle açıklamak mümkündür.

     23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı sadece Türkiye’de kutlanan bir bayram olup dünyada bunu düşünen tek lider Mustafa Kemal’dir. Bu anlamda dünyadaki liderler arasında parmakla gösterilebilir.Günümüzde Mustafa Kemal aksettirilmeye çalışılanların dışında pek çok özelliğine dahi değinilmekten kaçınılıyor.Sözlerinde Türk halkındaki her kesimdeki insanı hatırlamış yaşlılardan gençlere, bütün meslek gruplarından çocuklara sözlerinde yer vermiştir.Ey Kahraman Türk Kadını, sen yerlerde sürünmeye eğil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın!... diyerek kadınlara vermiş olduğu önemi göstermiştir.Türkiye’de Mustafa Kemal hakkındaki söylentilere karşın Avrupa’da durum tersinedir.2000 yılında ABD başkanının milenyum mesajında; milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’tür.Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir.


     Onu asaletiyle, duruşuyla ve diğer yönleriyle de apayrı bir kişi olarak görmek mümkündür. Milli Mücadele yıllarından sonra Cumhurbaşkanlığı gibi bir makam durağan gelmiş cephe yıllarını özlemiştir.En büyük hayali ömrü yetseydi dünya turuna çıkıp Türk Dili Tarih üzerinde ki çalışmalarını genişletmekteydi.Giyimine özen gösterir beyaz gömlek giymeyi sever İsviçre’den özel diktirirdi. Milleti’ne önder lider olduğunu bir kez daha göstererek yerli malına öncülük için Beyoğlu’nda diktirirdi. Takım elbiselerinin tasarımlarını kendi çizer ve lacivert takım giymeyi sevmezdi. Abartılı konuşmaları sevmem gereksiz iltifatlara müdahale ederdi. Bir aksam sofrasında kendisini gereksiz şekilde iltifat eden Abdulhak Hamit’e müdahale etmiştir.

 Mustafa Kemal adaletli olması dışında hoşgörüye sahiptir. Köylünün biri gazete kağıdına sardığı tütünü içmeye çalışırken eli yanmış ve alın bunu kendi içsin diyerek..Mustafa Kemal’e küfretmiştir.Bu olaydan sonra köylü mahkemeye çıkarılacaktı. Mutafa Kemal olayı dinler ve onu mahkemeye vereceğinize doğru dürüst sigara içmesini temin ediniz diyerek hoşgörüsünün ne derece olduğunu göstermiştir. Anadolu ezgilerini severek dinler Klasik Batı Müziği’ne ilgi duyardı. En çok sevdiği dans vals olup onda ayrı bir öneme sahipti. Bilinenin aksine boyu 1.68 olmayıp 1.74’tür.Özenle ve temiz Türkçe konuşur Fransızcayı çok iyi bildiği için araya Fransızca kelimeler karıştırırdı ve bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

Düzene önem verir simetri takıntısı vardı. Her alanla ilgilenir bu duruma alışkanlıklarında görmek mümkündü. En sevdiği baş ucu kitabı Reşad Nuri’nin Çalıkuşu romanıdır. Sportmen bir kişiliği olup her gün at biner yüzmeye giderdi.Bilardo oynamayı severdi.Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlık hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı.Tatlıya düşkün değildi ama canı istediğinde gül reçelini tercih ederdi. Fasulyesine poker oynar kumarı sevmediğinden oyun sonunda kazandıklarını iade ederdi.


Mustafa Kemal Paşa hayvan sevgisiyle de dikkat çekmiştir.Hayvan düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlikte iken görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkünün kabul salonuna getirilmesini emretmiştir.Aynı zamanda çok sevdiği Fox isimli köpeği vardı. Fox’un her gece ayak ucunda uyumasını isterdi. Hayvan sevgisinin yanı sıra kuşları çok severdi. Çankaya köşkünde özel bir bakıcının ilgilendi güvercinliği vardı.görüldüğü gibi söylenenlerin aksine bir kişiliğe sahipti.


Linkback: https://www.buyuknet.com/ataturk-hakkinda-soylentiler-ve-gercekler-t43329.0.html

Sosyal Öğretmeni18.09.2014 - 16:03
Atatürk Hakkında Söylentiler ve Gerçekler konusunu bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Etiket:
atatürk hakkında bilinmeyen bilgiler  atatürk hakkında gizlenen gerçekler 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Atatürk Hakkında Söylentiler ve Gerçekler
Atatürk Hakkında Söylentiler ve Gerçekler
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2