Mustafa Atatürk ün Hayatı

tarantula90120.01.2011 - 22:01
1881'in bir günde , bir erkek çocuk bugün Yunan sınırlar içinde olan , Salonika'nın şehri, Ahmet Subaşı'sının bölgesinde bulunmuş bir pembe evde doğdu.
 
Baba Ali Rıza'sı, onunkunun kulağına çocuğun adını fısıldadı. .  "MUSTAFA".
 
Mustafa,Zübeyde Hanım'ı ve Ali Rıza Bey'i üç çocuk, Fatma,Ömer ve Ahmet'e adlandırmadan önce. Mustafa, hiçi doğmadığında şunlar çocukların, canlıydılar.
 
Anne Zübeyde Hanım'ı sert biçimde bir sevimli Türkmence kadını, Zübeyde'nin dini beliefs.The atalarına adandı.
Hanım bilindi diği gibi Türkmence kabilesinin bir dalı. Onlar, Anatolia'dan batı Makedonia'da Vodina bölgesinin bulunmuş batısı Sarıgöl subdistrictinde Ottomans ve settled ile Rumelia'nın fethi boyunca Rumelia'ya göç ettiler. O bu kabile, Anatolia'nın Konya yada Aydın vilayetlerinden oradaya geldiğini düşünülür.
 
Baba Ali Rıza'sı onunkunun babası ve Salonika'nın bir resident, Ahmet Efendi .His amca Hafız Ahmet Efendi'siydi , bölge okulunda bir öğretmen , dIği gibi "Kırmızı Hafız Efendi'si" ad takıldın çünkü onunkunun kırmızı sakalın.
 
Zamanında baba Ali Rıza'sı, çalışıyordu diği gibi bir gümrük memuru. Daha sonra , ve çıkma o bir kereste tüccar Cafer Efendi'si ile bir ortaklığı kurdu. O aynı zamanda, birkaç zaman için tuzlu su ticareti ile içerildi. 47'nin genç yaşında geçilmiş deplasman Ali Rıza'sı. Ali Rıza Bey'inden Zübeyde'ye ne terkedildiği iki mecidiyes tek kalan satır salary,7 yaşındası ve Mustafa, kız kardeş Makbule'sini acele gidiyordu.  (40 kuruş).
 
Ilk olarak, bir geleneksel dini okulda kaydettin mustafa, yakında modern birisine geçiş yaptı. Bir kısa zaman dıktan sonra.  (1893).
Mustafa Kemali', askeri ortaokula kaydetti , o onunkunun arkadaşlar ve öğretmenine kendinin kabulünü sağladı. O, dignifed ve hard çalışmak, akıllıydı. Özellikle , Matematik'in alanında eşsizdi. Öğretmeni hepsi, onu takdir ediyordum. O, onunkunun Matematik öğretmeninin görüntüsünden bir özel positona sahipti. Lietunant Kumandan'ı, characher ve çaba, onunku öğrencinin becerileri ile hayrete düşürdü. Bir gün Lietunant Kumandan öğretmen Mustafa'sı, Mustafa alıntı yapana konuştu. Onunkunun matematik öğretmeni söyledim. Diği gibi ora, şimdiden, ad Mustafa Kemal'iniz izin verilen, bir farklılık olmalı. O ve okul onunkunun babası ölünmüş sol, amcalarını tolive birlikte gittikten sonra.  ”. ." “oğlum" “, her_ikimiz sahip oluruz" “aynı ada".


 
1905'te Mustafa Kemali', Kadro Kaptan'ının aşaması ile Istanbul'da Savaş Akademi'sini mezun oldu.
Damascus'ta postalanmış , o birkaç meslektaş ile başlattı , bir gizli topluluk sultanın despotizmi karşısında savaşmaya çağırdı. 1908 onda, Sultan'ı düşen memurların grubuna yardım etti. Osmanlı'nın uzak köşelerinde onunkunun kahramanlığını kazandığı gibi Mustafa Kemali'n meslek hayatı gelişilmiş.
Arnavutluk ve Tripoli'yi içermek, imparatorluk. Sofia'da bir askeri eklenti diği gibi ve Salonica ve Istanbul'da bir kadro memuru duğu gibi kısaca hizmet edilen aynı zamanda o.
 
1915'te , Çanakkale boğaz seferberliği başlatıldığında Albay Mustafa Kemali', istilacıları sonunda defetmek ve art arda zaferleri kazanmak ile bir ulusal kahramanı oldu. 1916'da generali yükseltilmiş , yaş 35'inde , o yıl doğusal Türkiye'de iki majör vilayedini serbest bıraktı. Sonraki iki yılda , o duğu gibi hizmet etti.
Aleppo'da düşman ilerlemesini durdurmak ile başka bir büyük zaferi başarmak, başka yerler ve, aleppo, Palestine'de birkaç Osmanlı ordunun kumandanı.
 
May ayın 19'da , 1919 Mustafa Kemal Paşa'sı, Bağımsızlık'ın Savaş'ını başlatmak için Samsun'un Siyah Deniz bağlantı noktasısında indi. Sultanın hükümedinin karşı koymasınında , o ve Anatolia'da bir kurtuluş ordusunla bir araya geldi.
Onunkunun liderliği altında yeni ulusal çaba için esası kuran Erzurum ve Sivas'ın Kongre'si tertiplenen. Nisan ayın 23'te , 1920 , at yarışma Toplantı'sı göreve getirildi. Mustafa Kemal Paşa'sı, onunkunun Başkanlığ'ına seçildi.
Çok önlerde savaşmak , o ordulara yol gösterdi ve saldırdı. Batı Türkiye'sinde Inonu'da iki majör savaşında Türk zaferi izlemek , at yarışma Toplantı'sı Mareşali'n aşaması ile kumandan-içeri-reisin başlığına Mustafa Kemal Paşa'sında bahşetti. Ağustos 1922'nin sonu , Turkish ordular nihai zaferlerini kazandı. Birkaç haftada , tamamen Türk ana karası serbest bırakıldı Osmanlı hanedanın kuralı ve, kaldırılmış , imzalı ateşkes.
Tem'ce 1923 te , ulusal hükümet Yunanistan, Fransa, büyük Britanya ile Lausanne Antlaşma'sını imzaladı,
Başkaları ve, İtalya. Orta-Ekim'de ankara, yeni Türk Durum'un capital oldu. Ekim ayın 29'da , Cumhuriyet oy birliği ile Mustafa Kemal Paşa'sı ve, Cumhuriyet'in Başkan'ını seçildiğini ilan edildi.
 
Erken 1923 te evlenilmiş Latife Usakligil'i atatürk. Evlilik, 1925'te boşanmada son verdi.
On beş yıl Başkanlığ'ı Atatürk'ünün hesabı, dramatik çağdaşlaştırmanın bir destanıdır. Yorulmaz belirleme ile , o bir yeni siyasi ve yasal sistemi oluşturdu kaldırılan, ve Halifelik hem hükümet ve  hem de eğitim dünyevini yaptı , kadınlara eşit hakları verdiniz , alfabe ve giysiyi değiştirdiniz , ve tarım ve endüstri, sanatlar ve bilimleri ilerledi.
1934'te , soyadı law'ı evlat edinildiğinde , ulusal parlamento adı ona (Türk'lerin babası) "atatürk" verdi.
O, modern Türkiye'nin Baba'sı ve ulusal kurtarıcı, ölünmüş birkaç ayın bir hastalığını izlemek, 1938, Kasım ayın 10'da 9.05'te öldü. Dünya dayanmalarına ve onunkunun insanlarına onunkunun eskisi fakat.
 
Atatürğün vücudu, 1953'te olağanüstü anıtkabir Anıtkabir'de yeniden-defnetilmişti.


Linkback: https://www.buyuknet.com/mustafa-ataturk-un-hayati-t32542.0.html

Etiket:
Mustafa Atatürk Hayatı 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Mustafa Atatürk ün Hayatı
Mustafa Atatürk ün Hayatı
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2