Doktor kademe sıralaması

tarantula90107.11.2015 - 05:02
Sağlık sektörü, geçmişte ve günümüzde önü en açık bölümlerden biridir. Doktorluk ise uzun eğitim yılları ve bolca çaba isteyen bir meslektir. Tıp fakültesini başarıyla bitiren kişiler ilk rütbesini "doktor unvanı" olarak alır. Ancak bilinmesi gereken şey, Devlet hastaneleri ile Üniversite hastanelerinde alınan unvanlar aynı değildir. Doktor unvanları, uzmanlığa bakılarak belirlenir ve ilk sırada "pratisyen hekim " vardır. TUS sınavına girmeyen kişiler pratisyen hekim unvanını alırken sınava giren ve başarılı olan kişiler uzman unvanını alır. Her bir uzmanın birbirinden farklı görevleri vardır. Doktorları uzmanlıklarına göre sıralayabileceğimiz 7 tane kademesi vardır. Meslek de alanında uzmanlıklar alan ve aynı zamanda akademik çalışmalar yapan doktorlar bu kademeleri sırayla atlarlar.

Doktor kademe sıralaması

 1- Pratisyen Doktor

 2- Uzman Doktor

 3- Operatör Doktor

 4- Yardımcı doçent

 5- Doçent

 6- Profesör 7- Ordinaryüs

Doktor Rütbeleri ve Görevleri

1- Pratisyen doktor:

Birinci basamak doktorlarıdır. Hastaları muayene etmek, reçete ve rapor yazmak. Çalışma alanları ise sağlık ocakları, acil servisleri, toplum sağlığı merkezleri ve ambulansta çalışabilirler.

2- Uzman Doktor:

Tıp fakültesi mezunu olup, TUS sınavında başarılı olması kaydıyla, seçtiği bölüme göre 4-6 yıllık doktora eğitimini tamamladıktan sonra uzman doktor olunur. Bireylerin hastalıklarını tespit ve tedavi etme sorumlulukları vardır. Devlet hastanesi ve özel hastanelerde çalışır.

3- Operatör Doktor:

Cerrahi tıp bilimleri uzmanına denir. Tıp fakültesi mezunu olup, TUS'ta başarılı olması kaydıyla, ilgili bölüme göre eğitimini tamamladıktan sonra cerrah olunur. "Op. Dr." kısaltması ile anılır.

4- Yardımcı doçent:

Üniversitelerde öğretim üyesi kadrosunda görev yapan akademisyenlere verilen bir unvandır. Akademik çalışmalar ve tıp alanında araştırmalar yapar.

5- Doçent:

Üniversitelerde eğitim veren öğretim üyesidir.

6- Profesör:

üniversitelerde ve yüksekokullarda ders veren en yüksek düzeydeki akademik unvana sahip kişilere verilen unvandır. Profesör Doktor tez, ders ve saha çalışmaları yürütürler, yanı sıra lisans ve lisansüstü öğrencilerin eğitimlerinde gerekli eğitim materyallerini hazırlamak ve dersleri öğretme sürecinde yer alır.

7- Ordinaryüs:

Ordinaryüs, üniversitelerde en az 5 yıl boyunca profesörlük yapmak, uzmanı olduğu alanda akademik makaleler yayınlamış ve bilimsel çalışmalarıyla kendini kanıtlamış öğretim üyelerine verilir.

Linkback: https://www.buyuknet.com/doktor-kademe-siralamasi-t45353.0.html

Etiket:
doktor kademeleri  doktor ünvanları  doktor rütbeleri  doktor rütbe sıralaması  doktor kademe sıralaması  doktor meslek unvanları  doktor sıralaması nası olur 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Doktor kademe sıralaması
Doktor kademe sıralaması
(Ortalama: 5 üzerinden 3.3 - 1493 Oy)
1493