Laptop çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sorunu ve Çözümleri

Buyuknet20.10.2015 - 17:02 |
Laptop’da tüm parçalar çalışıyot hiç bir sorun yok. Asus A7T Laptopu tamirciye verdim hiç açılmıyordu anakartın üzerinden bir kart elektrik gelmiyordu paraçyı değiştirdi 3 gün çok güzel çalıştı. Şimdi ise yeni bir problem ortaya çıktı. Arkadaşımın telefonundan internete bağlandım tabi ben güncellemeleri kapatmıştım o adam açmış galiba güncellemeleri dün gece aldı. Yeniden başlatıyım filen dedi bana 4 – 5 kez ben hayır dedim . Şimdi sabah bi baktım laptop açılıyor tüm ışıklar yanıyor mavi bir ekran geldi power tuşuna bastım kapatmak için. Açtım açılıyor fakat görünüt aniden gitti ve pc sürekli görüntü hiç olmamasına rağmen sürekli yeniden başlatıyor kendini. Acaba neler bulabilirim netten dedim bulduğum tüm çözümleri buraya attım. Ama kendim daha denemedim. Teknik servise gitmeden önce bunları bir deneyin daha sonra gidin bence. Ayrıyetten çzöümü olanlara varsa benimkine de bir çözüm istiyorum.

7 adet video çözümleri gösteriyor – Bence bu donanımsal ama şüphe içerisindeyim bilgisayara yüklenen güncellemelerde bozmuş olabilir diye düşünüyorum.

! No longer available

https://www.youtube.com/watch?v=sHvf4YH_Eog

! No longer available

! No longer available

! No longer available

! No longer available

! No longer availableAçma – Kapama butonuna bastığınızda dizüstü bilgisayarınızda herhangi bir hareket varmı gözlemleyin, eğer led’ler yanıyor veya fan sesi geliyor ama ekrana görüntü gelmiyorsa.- Adaptörünüz doğru voltajı vermiyor olabilir. Adaptörünüz üzerindeki voltaj değerinin adaptör çıkışında da olduğunu kontrol etmelisiniz. Doğru voltajı vermiyorsa adaptörünüzü değiştirmelisiniz
Batarya’yı çıkartıp laptop’unuz adaptörle enerji alır durumda çalıştırmayı deneyin. Bu bataryada sorun olup olmadığını anlamamız için gerekli. Batarya takılı değil iken görüntü alıyorsanız sorun bataryadadır.Değiştirmeniz gerekir.
- Notebookunuzun sağ, sol veya arka tarafında harici ekran çıkışı vardır, buraya harici bir monitör bağlayarak görüntü gelip gelmediğine bakın, harici vga çıkışından görüntü veriyor ise sorun ekran / LCD panelinizdedir veya düşük bir ihtimal ekran chip’inizde. Servis’e başvurmalısınız.
- Bilgisayarınızın alt kısmında ram (bellek) bulunur. Üzerinizdeki statik elektriği boşaltarak ram’ların olduğu alanın kapağını açın ve bellek’leri yuvalarından hasar vermeyecek şekilde çıkartıp yeniden yerine klik sesi gelecek şekilde oturtun ve notebookunuzu tekrar açmayı deneyin. İki adet belleğiniz var ise tek belleği çıkartıp deneyin hala sonuç alamadıysanız takılı olanı çıkartıp, çıkartmış olduğunuz belleği (ram) takın ve tekrar deneyin. Sonuç aldıysanız sorun belleklerdedir. Temassızlık sorunu olmuş olabilir, Değiştirmeniz veya yenisini almanız gerekir.
- Notebook’unuzun alt kısmında sabit disk (Hard disk / hdd ) vardır. Üzerinizdeki statik elektriği boşaltarak, diskinizi dikkatlice yerinden çıkartın ve tekrar yerine çok aşırı zorlamadan oturtun ve bilgisayarınızı açmayı deneyin, notebook’unuz açıldıysa temassızlık sorunu vardır.
Açma – Kapama tuşuna bastığınızda notebookunuzda herhangi bir hareket varmı gözlemleyin, eğer led’ler yanmıyor veya fan sesi gelmiyor ise;
- Adaptör’ünüz doğru voltajı vermiyor olabilir veya hiç enerji vermiyor olabilir. Adaptörünüz üzerindeki voltaj değerinin adaptör çıkışında da olduğunu kontrol etmelisiniz. Doğru voltajı vermiyorsa adaptörünüzü değiştirmelisiniz.
Adaptörünüz doğru voltajı veriyor ancak ledlerde veya fan sesinde vs. Hiç hareket yoksa anakart sorunu olma olasılığı yüksek veya adaptör girişi arızalı olabilir. Servise başvurmalısınız.
Monitörle anakart arasındaki bağlantıyı sağlayan kablo yerinden çıkmış olabilir.
Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda eğer halen sorun devam ediyorsa öncelikle bilgisayarınızı harici bir monitöre baglayın. Halen calısmıyorsa sorun demek ki pc ekranında olmadığını anlamış oluyor ve asıl işleme geçiyoruz.

Bilgisayarın içini açıp saat piline benzeyen bir bios pili bulunmaktadır. Bunu pc zarar vermeden çıkarıp 5 dk bekleyip yerine takın bu kadar :)

Ekrana ışıklı bir ortamda dikkatlice ve yakından bakın. Hafif bir görüntü var ise ekranın ışığını sağlayan lamba veya lambayı besleyen yüksek voltaj invertoru arızalanmış olabilir. (En sık karşılaşılan sorun)

monitor seçimi sağlayan tuş kombinasyonuna birlikte basın görüntü gelecekmi kontrol edin fn f7

BIOS ekranından Power on Display bölümünü LCD+AnalogRGB olarak değiştirmeyi deneyin.

1-   Ana kartın vga yani ekran kartı chipsetinde veya harici ekran kartında olabilir.
2- Bios veya ayo ciplerinden olabilir.
3- Anakartla kasa arasında kısa devreye sebep olmuş olabilir.
4- Usb slotlarından şase alıyor olabilir.
5- Güney çiplerden sıkıntı olabilir.
Bunun gibi birkaç tane daha sorunlar var fakat en ağırlıklı olarak bunlardan söz edilebilir.
Sıklıkla bu sorun hangi laptop markalarında olduğunu belirtmek gerekirse;
ASUS, MSI, TOSHİBA, CBOX, KEYSMART, DELL, DATRON, BENQ, CREA, CASPER, BEKO, ARÇELİK, HP PAVİLİON COMP..., PACKARD BELL, SONY VAIO, ACER, NEC, LG, VESTEL, IBM, FUJİTSU SİMENS, EXPER, EXCORT, SAMSUNG

Fn+F6 tuşu da ekranın ışığını kapatıyor, onu da deneyebilirsiniz. Ekran aydınlatma mekanizmasını kontrol etmeniz gerekebilir.

ekran kartını slottan çıkar kağıtla slot girisini söyle bi temizle kendine gelecektir

statik elektirik birikmesi bahsettiğiniz sorunu meydana getirebiliyor

Anakartın üzerindeki jumperlar çıkmış olabilir geri takmayı deneyin.

Ekran kartınız yanmış olabilir Yenisini taktırmanız gerekebilir.

1)   UNPLUG THE LAPTOP
2) REMOVE THE BATTERY
3) HOLD DOWN THE POWER BUTTON FOR ABOUT 30 SECONDS TO 2 MINUTES
4) THEN PUT THE BATTERY BACK IN
5) START IT UP..

Bilgisayarım RESET atıyor ve SÜREKLİ RESTART ile yeniden başlıyor diyorsanız da bu ekran sorunu çözüldükten sonra bazen karşılaşabilinyor.


Linkback: https://www.buyuknet.com/laptop-calisiyor-fakat-ekrana-goruntu-gelmiyor-sorunu-ve-cozumleri-t45317.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Laptop çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sorunu ve Çözümleri
Laptop çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sorunu ve Çözümleri
(Ortalama: 5 üzerinden 1 - 5 Oy)
5
Laptop çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sorunu ve Çözümleri

Laptop çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sorunu ve Çözümleri »Laptop’da tüm parçalar çalışıyot hiç bir sorun yok. Asus A7T Laptopu tamirciye verdim hiç açılmıyordu anakartın üzerinden bir kart