Mütekabiliyet Yasası Nedir?

Birikim Gayrimenkul06.12.2014 - 11:23
MÜTEKABİLİYET YASASI NEDİR ?

Mütekabiliyet, karşılıklı diplomasi anlamına gelmektedir.Devletler arası ilişkilerde maruz kalınan davranışlara aynı şekilde karşılık verme anlamına gelmektedir.Bu nedenle devletler arasındaki zamanla gerginliğe yol açılırken; zamanla da karşılıklı dostluklar kurulmaktadır.

Farklı Ülke Vatandaşları Toprak Edinebiliyor.

Günümüzde her alanda çeşitli değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler genellikle çıkarılan yasalar çerçevesinde yapılmaktadır. Bu nedenle herkesin uymak zorunda olduğu hukuk kurallarını kapsamaktadır. Geçmişten günümüze kadar olan, 42 ülke vatandaşının Türkiye’ den mülk edinmesini engelleyen yasa mütekabiliyet yasası ile ortadan kaldırılmış durumdadır. Mütekabiliyet yasası, çıkmadan önce Türkiye dışındaki diğer ülkelerin vatandaşları Türkiye’ den herhangi bir mal, mülk hakkında talep hakkında bulunabilme imkanları bulunmamaktaydı. Mütekabiliyet yasası ile artık bu durumun önüne geçilmiş durumdadır. Farklı ülkenin vatandaşları artık ülkemizden mal edinebilme hakkını kazanmışlardır. Bu ülkeler özellikle, Suudi Arabistan, Libya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Türk Cumhuriyetleridir. Mütekabiliyet yasasına göre, artık yabancı ülkelerin vatandaşları ülkemizden konut satın alabileceklerdir.

30 Hektardan fazlası İçin Bakanlar Kurulunun Kararı Önemli

Bu durum farklı ülkelerdeki vatandaşlara tanınan özelliklerden biri haline gelmiştir . Ülke menfaatlerinin gerektirdiği hallerde, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen ülkelerin vatandaşı olan yabancı kişiler ülkemizde taşınmaz mallar üzerinde mal, mülk sahibi olabileceklerdir. Yabancı ülke vatandaşlarının hak sahibi olabileceği taşınmaz mallar üzerinde ve sınırlı ayni hakların toplam alanı özel mülkiyete konu alanlar içerisinde ilçe yüzölçümünün yüzde 10´unu ülke genelinde ise, kişi başına 30 hektarını 2 katına çıkarabilecektir. Bu durumu Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleşen durumlar arasında kabul edilmektedir. Mütekabiliyet yasası ülkemizde yer almadan öncesinde, yabancı ülke vatandaşlarının ülkemiz içerisinde taşınmaz malların toplam yüzölçümü 2.5 hektarlık bir alanı geçme izni verilmemekteydi. Mütekabiliyet yasası ile birlikte, bu alan daha da artmış durumda seyretmektedir. Yabancı ülkelerin ticaret şirketleri ancak özel kanun ile birlikte taşınmaz ve sınırlı ayni hak elde edebilecektir. Yabancılar ile yabancı ülkelerdeki, kendi ülkelerin kanunları çerçevesinde kurulan ticaret şirketleri dışında kurulan ülkemizde taşınmaz mal elde edemeyecekler ve kendi lehlerine sınırlı ayni hak tesis edemeyecektir hükmü yer almaktadır. Bu durumda olan yabancı şirketlere sınırlama getirilmiştir.

Karşılıklılık İlkesi

Bakanlar Kurulu, yabancı ülkelerin vatandaşları ile kendi ülkelerindeki kanunlara göre kurulan yabancı ticaret şirketlerinin taşınmaz ve ayni hak edinebilecekleri yerleri : ülke , kişi, coğrafi bölge, süre, sayı, oran, tür, nitelik, yüz ölçüm ve miktar olarak belirleyebilecek sınırlandırılabilecek yasaklayabilme hakkını kullanmaktadır. Ülkemiz, her alanıyla tüm dünyanın gözdesi durumundadır. Bu nedenle ülkemize her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Bu turistlerin gelmesi ile birlikte, ülkemizde ticari hayatta canlanma ve döviz bakımından ülke ekonomisinde iyileşmeler meydana gelmektedir. Bu nedenle ülkemize gelen turistler tatil için gelmiş oldukları bu yerleri beğenmekte, ve bu tatil yaptıkları yerlerden konut satın almak istemektedir. Bu durum daha önce engel ile karşılaşırken günümüzde mütekabiliyet yasası ile bu engelin de önü açılmış olmaktadır. Mütekabiliyet yasasının çıkması ile birlikte yabancı ülkelerdeki vatandaşların ülkemizden konut satışı artık mümkün olmaktadır. Yabancı ülkelerde yaşayan insanların, gayrimenkul edinmesini sağlayan , karşılıklık ilkelerinin yasalaşmış olması gayrimenkul sektörü için, atılan son derece önemli adımlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle gayrimenkul sektöründe de gelişmeler bu yasa ile gelişme göstermiş durumdadır.
Yabancıların ülkemizden konut satışını alarak ülkemize geldiği zamanlarda almış olduğu konut ile aynı zamanda Türk halkının geleneklerini, göreneklerini, Türk halkının kişiliklerini tanımış olacaklardır. Bu durum yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşların Türk halkı için olumsuz düşüncelerini de ortadan yaşayarak kaldırmış olacaktır.

Kaynak:
http://www.emlakdanismanlari.com/gayrimenkul-hukuku-109/mutekabiliyet-yasasi.html

Linkback: https://www.buyuknet.com/mutekabiliyet-yasasi-nedir-t43863.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Mütekabiliyet Yasası Nedir?
Mütekabiliyet Yasası Nedir?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2