Amrock Tavuğu Hakkında genel bilgiler

Eşref24.07.2014 - 03:19
Amrock Yeni Amerikalı

*

         1940’lı yıllardan önce ıslah çalışmalarına başlanıldığı düşünülmektedir. Dominique,  siyah koşin ve siyah malay ırkları üzerinde yapılan çalışmalar sonucu elde edilmiştir. Bazı kaynaklar da Plymouth Rocklarında ıslah çalışmalarında kullanıldığı yazılmaktadır.1950’li yıllarda Amerika’da sadece kümeslerde hobi amaçlı beslenen bu ırk Avrupa’da çok tutulmuştur.

         1974 yılında APA tarafından çizgili Amrock bir ırk olarak kabul görmüştür.    Fakat günümüzde dahi Amrock ve Plymouth Rock arasındaki farklar tartışılmakta bu iki ırkın aynı mı yoksa farklı iki ırk mı olduğu hala tartışma konusu olmaktadır.

          Amerikan Rockları yeni bir ırk olarak kabul edenlerin öne sürdüğü sebepler:
        —Islah çalışmalarında Plymouth Rockların kullanıldığını ve RP’lerin verimliliğini artırmak amaçlı üretildiklerini
        —Yıllık yumurta verimleri nin RP’lere göre 30-40 kadar fazla yani 240-260 civarında olmasından dolayı
        —Başka herhangi renk türünün olmaması
         Amrock ve PR’yi aynı ırk kabul edenlerin öne sürdüğü sebepler:
        —Islah çalışmalarında aynı ırkların kullanılması
        —Yıllık verimleri ndeki benzerlik lerin aynı olması(Küçük faklılıkları ıslah çalışmalarında kullanılan hata bağlıyorlar)


        —Bu ırkın sadece II.Dünya savaşından sonra Avrupa’da yeni bir pazar yaratma amacıyla sürüldüğünü ve Marshall  programının  bir politikası olduğu

          240–260 ortalama yıllık yumurta verimi ve horozları 4,5- 5 kg tavukları ise 2,5–3 kg gelen bir ırktır. Cüceleri de ıslah edilmiştir. Cücelerde horozlar 1 kg tavuklar ise 1,2 kg geldiği kaydedilm iş ve yıllık yumurta verimleri nin de 140 civarı olarak belirtilm iştir. Yumurta renkleri kahvereng imsidir. Kötü hava koşullarında ve bakımsız kümeslerde de yumurta verimine devam edebilmek tedir.  Amrockların deri rengi sarı ve balta ibikli hayvanlar dır. RP’lere göre oldukça uysaldırlar. Bilinen sadece çubuklu türü vardır.
           Amrocklar araştırdığım kaynaklar a göre Amerika’da yetiştirilmiş fakat asıl ününü Avrupa’da kazanmıştır. Gerek kombine bir ırk olmaları gerekse” Auto sexing” de kullanılmaları onları ünlü yapmıştır. İster PR olarak kabul edilsin ister Amrock kombine verimi sayesinde bahçelerimizde görmek isteyeceğimiz bir ırk.

Linkback: https://www.buyuknet.com/amrock-tavugu-hakkinda-genel-bilgiler-t43262.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Amrock Tavuğu Hakkında genel bilgiler
Amrock Tavuğu Hakkında genel bilgiler
(Ortalama: 5 üzerinden 1.7 - 3 Oy)
3