Hz. isanın Heykeli Hakkında bilgiler

Eşref04.01.2014 - 21:26
Dünya üzerinde milyonlarca heykel bulunmaktadır. Ama dünyada pek az heykel Brezilya’nın başkenti olan Rio de Janerio’ya bakan Corcovado Dağı’ndaki Hz.İsa Heykeli kadar bir şehri hatta ülkeyi temsil edebilir niteliktedir. 2007 yılında yapılan halk oylaması ile Dünya’nın yeni 7 harikasından biri seçilen heykel, türünün dünya üzerindeki tek örneğidir.

Rio’ya hakim bir tepenin üzerinde, kollarını sanki şehri kucaklarcasına açmış olan bu dev heykel, yaklaşık 80 yıldır Hıristiyanlığın ve Brezilya’nın sembolü olarak şehri süslemektedir.

Rio de Janeiro’ya gelen ziyaretçiler, gezileri süresince iki önemli yüksek noktayı ziyaret ederler. Bunlardan bir tanesi denizin içinden yükselen ve teleferikle ulaşılan Sugar Loaf Tepesi, diğeri ise dünyaca ünlü Hz.İsa heykelinin bulunduğu Corcovado Dağı’dır. Sugar Loaf Tepesi şehri belirli bir açıdan izlemenize olanak sağlarken, Corcovado Dağı şehrin nerede ise kuş bakışı muhteşem bir görüntüsünü adeta ziyaretçilerin avuçlarına bırakır. Zaten heykelin buraya dikilmesinin sebebi de budur. Tüm şehre hakim muhteşem bir manzara.

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olan heykel bugün Rio’ya hakim bir dağ olan Corcovado Dağı’nın tepesinde ve Tijuca Ormanı Milli Parkı sınırları içinde yer almaktadır. Keyifli bir feniküler yolculuğu ile ulaşabileceğiniz zirvede ise mükemmel bir manzara, geniş bir teras, cafe ve dinlence alanları sizi bekler. Normal bir fotoğraf makinesi ve lens ile heykelin tüm resmini çekmek nerede ise imkansızdır. Bunun nedeni ise kaidesi ile birlikte 39,6 metre yüksekliğindeki heykelin tamamını objektifinizde görebilecek kadar heykelden uzaklaşabilecek alanınızın bulunmamasıdır. Bu nedenle heykeli bir bütün olarak görmek isteyenlere önerimiz ya geniş açılı bir mercek kullanmaları, ya da Rio’dan kalkan helikopter turlarına katılarak heykelin resmini çekmelerdir. Ama yine de heykel size kısmi de olsa güzel pozlar sunacaktır. Heykelin sadece kaidesinin yüksekliği dahi 9,5 metredir. Heykelin kendisi ise nerede ise 30 metre yüksekliktedir.

Hz. isanın Heykeli nerede

Heykelin bulunduğu Corcovado Dağı’nın zirve noktası ise 700 metre yüksekliktedir.

*

Heykelin dikilmesi konusunda fikrin ilk ortaya atılışı 1850’lerin ortalarına, yani daha sonra Brezilya İmparatoriçesi olan Isabel’in henüz 20’li yaşlara ulaşmamış olduğu bir dönemde ortaya atılır. Dini çalışmalar konusunda yoğun faaliyetler gösteren ve Katolik bir rahip olan Pedro Maria, Prenses İsabel’e başvurarak büyük bir İsa heykelinin yapımı konusunda finansal destek ister. Mali destek konusuna pek sıcak bakmayan prenses, teklifi geri çevirir. Elinde kaynağı olmayan rahip ise, heykel konusundaki tutkusundan vazgeçmek zorunda kalır ve konu kapanır. Böylece ilk heykel dikme denemesi başarısızlık ile sonuçlanmasına rağmen, konu hafif bir biçimde gündemde tutulmaya devam eder. 1889 yılında ise Brezilya İmparatorluğu’nun çökmesi ile konu tamamen kapanır.

Hz. İsa’nın heykelinin şehre hakim bir konuma dikilmesi konusundaki ikinci ciddi atılım ise 1921 yılında ortaya atılır. Rio Katolik Birliği adındaki grup, ‘Anıt Haftası’ adında bir organizasyon düzenleyerek Hz. İsa’nın bir heykelinin şehrin hakim konumuna dikilmesi konusunda çalışmalar başlatır. Çalışmaların hedefi, heykelin inşası ve dikilmesi için gereken paranın yardımlar ve bağışlar yolu ile toplanmasıdır.  Amaç ise tüm şehrin ve hatta ülkenin dini inancını ve gücünü dünyaya gösterebilmek, Tanrı’ya olan inancı, bağlılığı tüm dünyaya ispat edebilmektir. Bu nedenle Hz. İsa ve bir haç içeren güzel bir heykel konusunda ellerine ulaşan tüm örnek çizimler tek tek incelenir. Heykelin inşası ile ilgili komiteye pek çok çizim ulaşır. Elinde haç taşıyan İsa, Elinde dünyayı temsil eden küre taşıyan İsa ve daha pek çok çizim tek tek incelemeye alınır. Bu arada bağışlar büyük bir hızla devam etmektedir.

Uzun görüşmeler ve incelemelerin ardından en sonunda yerel bir mühendis olan Heitor da Silva Costa’nın çizdiği, kollarını iki yana açmış olan Hz. İsa heykeli birinci seçilir. Bu heykelin seçilmesindeki sebep, Hz. İsa’nın tüm dünyayı kucaklar gibi kollarını iki yana açması ve ‘İsa herkesi seviyor’ mesajını açık bir biçimde ilettiği içindir. Artık komitenin elinde hangi heykelin yapılacağını gösteren çizim bulunmaktadır. Ancak heykelin kime ve nasıl yaptırılacağı bilinmemektedir. Araştırmalar neticesinde heykelin Fransız Heykeltıraş Paul Landowski’ye yaptırılması kararlaştırılır. Bir grup mühendis heykelin yapımına başlamadan önce Landowski’nin inşaat ve heykelin yapımında kullanmayı önerdiği materyaller konusundaki önerilerini incelemeye alırlar. Heykelin ebadı ve duruşu dikkate alındığında, kolları iki yana açık ve bu büyüklükte bir heykelin metalden yapılmasının iyi bir fikir olmadığı kararına varılır. Bunun üzerine yapılan hesaplamalar ile heykelin güçlendirilmiş betondan yapılmasına ve dışının sabun taşı ile kaplanmasına karar verirler.

İnşaat 1922 yılında başlar ve tam 9 yıl sürer. 12 Ekim1931 yılında açılan heykel değişik sebeplerden dolayı bir türlü, Katolik inançlarına göre olması gerektiği gibi, kutsanamaz. En sonunda 12 Ekim 2006 tarihinde, yani açıldıktan tam 75 yıl sonra kutsanabilir. O dönemin parası ile inşaat 250.000 Amerikan Doları’na mal olur.

İlk aydınlatma ise İtalya asıllı olan ve telsiz telgraf sistemini geliştiren ve radyo dalga üzerine çalışmaları ile 1906 Nobel ödülünü kazanan Guglielmo Marconi tarafından gerçekleştirilir. Heykelin kaidesinin altına yerleştirilen projektörlerin ilk çalıştırılması ise son derece ilginçtir. Yapılan çalışmalarla, aydınlatmanın kısa radyo dalgaları sayesinde, Rio’ya nerede ise 9250 kilometre mesafeden, uzaktan kumanda ile Marconi tarafından açılıp kapatılması konusunda anlaşmaya varılır. Ancak henüz radyo dalgaları konusunda gelişmelerin yetersiz kalması ve kötü hava şartlarının bu dalgaları bozması nedeni ile projektörlerin açılıp kapanması işlemi istenen verimi sağlayamaz ve bunun üzerine her akşam heykelde görevli işçiler tarafından açılıp kapatılması kararı alınır.

12 Ekim 2006 yılında heykelin Rio Başpiskoposu Kardinal Oscar Scheid tarafından kutsanmasının ardından buraya bir şapel açılır ve bölge halkı için son derece önemli bir konumdaki bu heykelin ayakları altında nikâh ve vaftiz işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanır.

10 Şubat 2008 yılında bir yıldırım çarpması sonucunda heykelin ellerindeki ve başındaki zarar gören bölümler, yeni sabuntaşı kaplamaları ile değiştirilerek tamir edilmiş, ayrıca başına bir paratoner ilave edilmiştir.

Heykelin çok güzel resimlerini almak isteyenler için ise öncelikli tavsiyemiz 15 dakika süren helikopter turlarına katılmalarıdır.

Linkback: https://www.buyuknet.com/hz-isanin-heykeli-hakkinda-bilgiler-t42524.0.html

Etiket:
hz isa heykeli nerededir  hz isa heykeli 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Hz. isanın Heykeli Hakkında bilgiler
Hz. isanın Heykeli Hakkında bilgiler
(Ortalama: 5 üzerinden 2.8 - 9 Oy)
9