Büyük Yönetici Yönetmeyi Bilendir

Eşref10.11.2013 - 01:17
Bir şirketi yönetmek, gerekli yetkiyi almak mıdır sadece? Yoksa yöneticilik yetkisini almak için belirli bir donanıma ulaşmak mı gerekir?


Yönetici ve yöneticilik, tanımları çok geniş kavramlardır. Yönetim, sözlük anlamı olarak ‘Yönlendirmek ve yol göstermek’ olarak tanımlanır ve çıkış noktası da budur. Fakat bu kavramlar profesyonel dünyada biraz daha farklı anlamlara geliyor. Ekip ve takımların liderleri olan yöneticiler, bir şirketin tamamının ya da bir bölümünün sorumluluğunu üstleniyorlar. Peki yönetici olmak için ne gerekiyor? Eğitim, yetenek, bilgi, donanım? Aslında hepsine sahip olmak gerekiyor yönetici olmak için.


Günümüz profesyonel dünyasında iş tanımları ve title’lar fazlasıyla önemli hale geldi. Hem alınan maaş, hem de yapılan işteki yer sağlamlığı; iş tanımının doğrudan etkilediği durumlar. Bir yönetici, kurumu için önemli ve yeri zor doldurulacak bir eleman olduğu için, işteki durumu da bundan etkileniyor. Fakat yönetici olmak zor olduğu gibi, yönetici olduktan sonra da yönetim fonksiyonunu yerine getirmek de bir hayli zor ve bilgi isteyen bir iş.
İstanbul Business School, Yönetim ve Liderlik Mikro MBA Eğitimi ile yönetim eğitimi ve yöneticilik eğitimi konusunda eğitim almak isteyenlere kapılarını açıyor. Sektörde yıllarca deneyim kazanmış ve Hilton Otelleri’nde üst düzey yöneticilik yapmış, Kuzey İrlanda Ulster Üniversitesi’nde misafir öğretmen olarak eğitim vermiş Selim Geçit tarafından verilecek eğitim, 4 hafta sürüyor. Uygulamalı çalışmalar ve workshop’larla verilecek eğitimde örnek uygulamalar sunulurken, iyi yöneticilerin özellikleri ve yaptıkları işler incelenek.


Piyasada bulunan yöneticilik kitapları, iyi bir yönetici olmanın yollarından bahsederken eğitimin önemini vurgular. İyi bir yönetici olmak için yönetim becerileri eğitimi ya da yöneticilik eğitimi alınması gerektiğinden bahseden kitaplar, yönetim eğitimleri ve pratik yöneticlik kurslarından öğrenileceklerin yöneticilik konusunda faydalı olacağını söyler.


Bir ekibin lideri olmak, o ekiple ilgili her konuya hakim olmayı gerektirir. Bir yönetici, altında çalışanları yapılan işe kanalize etmeli ve maksimum performans ve verim almayı sağlamalıdır. Bunu sağlamak, zaman zaman uzman olunmayan konularda bile yardım götürmeyi ve karar vermeyi gerektirir. O yüzden bir yöneticinin hangi anda ne yapacağını bilmesi gerekir.


İyi bir yönetici olmak isteyenler, gerekli donanımları kendikerine kazandıracak yöneticilik eğitim programlarıyla tanışmalı ve deneyim kazanmalıdırlar.

Linkback: https://www.buyuknet.com/buyuk-yonetici-yonetmeyi-bilendir-t42252.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Büyük Yönetici Yönetmeyi Bilendir
Büyük Yönetici Yönetmeyi Bilendir
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2