Cumhuriyet dönemi ressamları

Eşref18.11.2015 - 03:28
Cumhuriyet Dönemi’nde resim sanatı Batılı örnekleri esas alarak gelişmiştir. Daha çok Uygurlarda görülen minyatür sanatı XVIII. yüzyıldan sonra yerini resim sanatına bırakmaya başlamıştır.

Sultan Abdülaziz Döneminde Avrupa’ya gönderilen ilk resim sanatçıları olan Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey, Süleyman Seyyit Bey, Hüseyin Zekai Paşa’lar Türkiye’de resim sanatının gelişmesine önemli katkıda bulunmuşlardır.

1914 Kuşağı” diye adlandırılan İbrahim Çallı, Hüseyin Avni Lifij, Namık İsmail, Nazmi Ziya Güran, Feyhaman Duran gibi sanatçılar Türkiye’de resim sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulundular.

İbrahim Çallı’nın Mevleviler, Atatürk. Hüseyin Avni’nin Ağaçlar, Türk Evi, Namık İsmail’in Harman Lale Devri Nazmi Ziya Güran’ın Beyaz Güller, Kır Kahvesi Feyhaman Duran’ın Manzara ve Sırtını Dönmüş Kadın tabloları dönemin ünlü eserlerindendir.

Cumhuriyet Ressamları

ŞEKER AHMET PAŞA:

*

1841’de İstanbul’da doğdu, 1970’de İstanbul’da öldü.
Başlıca eserleri: Karpuz Dilimli ve Üzümlü natürmort, Ağaçlar Arasında Karaca, Manolya ve Meyveler, Talim Yapan Erler, Manzara, Tepe Üzerindeki Kale.

SÜLEYMAN SEYİD:

*1842 yılında İstanbul’da doğdu, 1913 yılında İstanbul’da öldü. Süleyman Seyyid özellikle resim düzeninin içerdiği yön zıtlıklarında ifadesini bulan üslup dinamizmi ile özgün yerini kazanıyor.

İBRAHİM ÇALLI:

*

1882 yılında Denizli’nin Çal kasabasında doğdu, 1960 yılında İstanbul’da öldü.
En tanınmış eserleri: Türk Topçularının Mevzie Girişi, Tefli Kız, İstiklâl Savaşında Zeybekler, Manolyalar, Atatürk Portresi, İnönü Portresi, Yahya Kemal Portresi, Mevleviler Dizisi.

NAMIK İSMAİL:

*

1890’da İstanbul’da doğdu, 1935 yılında İstanbul’da öldü. Galatasaray Lisesinde okurken okul müdürü Tevfik Fikret’in kurduğu resim atölyesinde resim çalışmalarına başladı. Lâle Devri, Tifüs Girdabı, Harman en tanınmış eserleridir.

MALİK AKSEL:

*

1903’te Selanik’te doğdu. İlkokulu Serez’de ve İstanbul’da okudu.
Başlıca eseleri: Halı Önünde, Şu Karalı Kızlar, Çingeneler, Kız Çocuğu, Kardeşler. Ayrıca resim sergisinde Otuz Gün, İstanbul Minaresinde Kuş Evleri, Anadolu Halk Resimleri, Türklerde Dini Resimler, Sanat ve Folklor, İstanbul’un Ortası adlı kitapları da vardır.

EŞREF ÜREN:

*

1897’de İstanbul’da doğdu. 1984’te Ankara’da öldü. Bursa Ziraat Okulu’ndan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu.
En tanınmış eserleri: Ankara’da Kış, Gençlik Parkı, Beynam Ormanları, Karadeniz Kadınları, Paris.

NURULLAH BERK:

*

1906’da İstanbul’da doğdu. 1982 yılında İstanbul’da öldü. İlkokulu Heybeliada’da, orta okulu Nişantaşı’nda okudu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, Sanayii Nefise’ye girdi.
En tanınmış eserleri: İskambil Kağıtlı Natürmort, Ütü Yapan Kadın, Çömlekçi, Dikenler.

ADNAN VARINCA:

*

1918’de İstanbul’da doğdu. Saint-Josephe Fransız Erkek Lisesini bitirdikten sonra, Güzel Sanatlar Akademisinde Lêopold Lêvy ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde öğrenim gördü.

NURİ İYEM:

*

1915’te İstanbul’da doğdu Güzel Sanatlar Akademisinde Nazmi Ziya Güran, Hikmet Onat, İbrahim Çallı ve Lêopold Levy atölyelerinde öğrenim gördü
Başlıca eserleri: Nalbant, Halk Şairi, Çeşme Başı, Aile, Orkestra, Ana Şefkati, Kardeşler.

SAMİ YETİK:

*

1878’de İstanbul’da doğdu. 1945’te İstanbul’da öldü. İlköğrenimini Taşmektep’te, ortaöğrenimini Çiçekpazarı Rüştiyesi’nde ve Mülkiye İdadisi’nde yaptı. 1918’de Berlin ve Viyana sergilerine katılan Yetik’in, daha çok Balkan Savaşı ve Milli Mücadeleyle ilgili resimleri vardır (Cepheye Cephane Nakli).

HALE ASAF:

*

1905 yılında İstanbul’da doğdu, 1938 yılında Paris’te öldü. Resim öğrenimine Almanya’da Berlin Akademisi’nde başladı. Hale Asaf’ın İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde bulunan resimleri dışındaki eserleri bilinmemektedir.

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU:

*

1913’te Görele’de doğdu, 1975’te İstanbul’da öldü. İlk ve ortaokul öğrenimini Trabzon’da yaptı. 1931’de İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra, Paris’te Andrê Lhote’nin atölyesinde çalıştı
Başlıca eserleri: Köylü Kadını, Beylerbeyi İskelesi, Balıklar, Mavi Siyah Kuş, Anadolu Hisarı, Mangal ve İbrik.

CEMAL TOLLU:

*

1899’da İstanbul’da doğdu, 1968’de İstanbul’da öldü. Sanayii Nefise’de öğrenim görürken, Milli Mücadeleye katılmak için Anadolu’ya geçti. öğrenimini daha sonra tamamladı.
Başlıca eserleri: Hatay Portakal Bahçelerinden, Zeytin Ağacı, Okuyan Köylüler, Mevleviler, Balerin.

Linkback: https://www.buyuknet.com/cumhuriyet-donemi-ressamlari-t45420.0.html

Etiket:
türk ressamların hayatı  türk ressamlar  ünlü türk ressamlar 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Cumhuriyet dönemi ressamları
Cumhuriyet dönemi ressamları
(Ortalama: 5 üzerinden 3.4 - 107 Oy)
107