Destanın.Dönemin tarihi siyasi ve kulturel yapısıyla baglantısı nedir

Eşref19.10.2010 - 21:55
      Destanlar tarihsel yönleri bulunan ürünlerdir. Fuat Köprülü destanların tarihi ve kültürel yapımızın araştırılmasında önemini vurgulayarak destanları siyasi tarih çalışmaları açısından belge kabul eder.

Destanlarda tarihi olayın geçtiği zamana ait yaşayış düşünüş ve inanışların izleri vardır. Destanlar bu yönleriyle eski ve yeni kültür arasında bir bağdır. Destanlarda tarih kitaplarında yer almayan halkın duygularını buluruz. Destanlar toplumun değer verdiği kişi ve olayları anlatmaları halkın umut ve isteklerini yansıtmaları yönüyle hayata açık yapıya sahiptirler.


Destanlarda halkın devleti nasıl değerlendirdiğine dair ipuçları buluruz. Âşıklar devletin iradeli güçlüadaletli ordusu eğitimli ve savaş yeteneğine sahip olduğunu belirterek devletin bekası kutsallığı düşüncelerini halka anlatıp Osmanlı Türk kültürünün oluşmasına olumlu katkılarda bulunmuşlardır. Devletin gücünün toplumun dayandığı ilkeler çerçevesinde biçimlendiği düşüncesi halka anlatılarak devlete bağlılık düşüncesi pekiştirilmiştir.


Kaynak http://turkoloji.cu.edu.tr

Linkback: https://www.buyuknet.com/destanindonemin-tarihi-siyasi-ve-kulturel-yapisiyla-baglantisi-nedir-t31630.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Destanın.Dönemin tarihi siyasi ve kulturel yapısıyla baglantısı nedir
Destanın.Dönemin tarihi siyasi ve kulturel yapısıyla baglantısı nedir
(Ortalama: 5 üzerinden 3.8 - 4 Oy)
4