Müteahhitten Kat İrtifaklı Tapu ne Zaman Alınır?

Birikim Gayrimenkul24.12.2014 - 09:59
DAİRELER BİTMEDEN KAT İRTİFAK TAPUSU VERİLİR Mİ ?

Günümüzde inşaat sektörü oldukça büyük atılımları gerçekleştirmiş durumdadır. Bu durum oldukça ileri derecede süreklilik kazanmaktadır. Bu nedenle her geçen gün ülkemizdeki tüm illerde bu inşaat alanında çalışmalar hız kazanmış durumdadır.
İnşaat firmaları, meydana getirmiş olduğu binaların satışlarını yaparken piyasada ya da illerdeki daire satış fiyatları baz alınarak satılık olan dairelerin fiyatlarını belirlemektedir. İnşaat firmaları öncelikle binayı tam olarak meydana getirmeden öncelikle maketler üzerinde binanın meydana getiriliş şeklini alıcılara göstermektedir. Bu durum alıcıların da yapılacak olan bina hakkında ve görsel bir şekilde tam olarak fikir sahibi olmalarını da sağlamaktadır. Bu fikir sayesinde binalar yapılmadan satışları da yapılmaktadır. Kat irtifakı, son dönemlerde oldukça gündeme gelir durumdadır. Kat irtifakı daha önceleri çok fazla uygulama alanı bulmuş bir kurum teşkil etmemesine rağmen, birçok sebepler yargı organlarına konu olmayı başarmış durumdadır. Kat irtifakı konusundaki yoğunlukta sürekli olarak devam etmektedir. İnşaat sektörü ülkenin içerisinde bulunduğu enflasyon durumundan oldukça fazla etkilenen bir sektör durumundadır. Bu nedenle ülkenin enflasyonunun çıkması demek aynı zamanda inşaat sektörüne vurulan bir darbe anlamına gelmektedir. Bu nedenle öncelikle ülkenin içerisinde bulunduğu enflasyon oranına da dikkat etmek gerekmektedir. İnşaat sektöründe yapımı bitirilemeyen yapıların olması söz konusu olmaktadır. İnşaat sektörünün maddi açıdan sorunlar yaşaması sonucu bu durumlar meydana gelmektedir. Bu durumlar ile birlikte, kişilere satılan binaların yapımının bitmemiş olması oldukça büyük sorunlara davetiye çıkarmış olmaktadır.

Kooperatiflerde Durum Ne
Kooperatifçiler aracılığı ile, yapılaşan binalarda ortaklara kat irtifakı tapusu dağıtılarak birçok kişinin bağımsız bir ayni hak sahibi olma arzusuna cevap verilmeye çalışılmaktadır. İnşaatına başlanılmamış ya da yeni başlatılmış olan inşaatların bina için tapu dairesinden alınan belgeye kat irtifakı denilmektedir. Konut satın almak istediğinizde özellikle üzerine düşmeniz gereken konuların başında kesinlikle bu gelmelidir. İnsanlar konut satın almak istediklerinde bu belgenin varlığından habersiz bir şekilde ücretlerini ödemekte ve daha sonrası maddi kayıplar ile ne yazık ki karşı karşıya gelme durumunda kalmaktadır. Öncelikle ülkemizde yaşayan insanların birçoğunun maddi durumunun çok iyi bir düzeyde olmamasından dolayı insanlar konut alma durumunda genellikle başvurduğu nokta bankalardır. Bu bankalar sayesinde insanlara verilen krediler yardımıyla insanlar ev sahibi olmaktadır. Bu nedenle satın almak istediğiniz dairenin kat irtifakının olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kat irtifakı hakkında tam bir bilgiye sahip olmanız ileride üzücü durumlar ile karşılaşmamanız anlamına da gelmektedir. Kat irtifakı olmayan yapılara bankalardan kredi desteği çıkmamaktadır. Bu nedenle satın almak istediğiniz konutun kat irtifakının olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmanız zorunlu olmaktadır.

Müteahhit ile Alıcı Arasında Sözleşme
Kat irtifakı , inşaat yapılacak ya da yapılmakta olan arsa üzerinde sizin almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu olarak kabul edilmektedir. Kısa bir şekilde özetlersek kat irtifakı alıcı ile, müteahhit arasındaki karşılıklı sözleşme şeklindedir. Bu nedenle bu sözleşme yapılırken sözleşmenin maddeleri dikkatli bir şekilde okunulduktan sonra, karar verilmesi gerekmektedir. Kat irtifakı tapu dairesinden alınmaktadır. Kat irtifakında tarafların birbirine karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklar kat irtifakı adı altında yapılan sözleşmelerde yerini almış durumdadır. Kat irtifakında bina hakkında detaylı bilgilere de ulaşmak mümkün olmaktadır. Bina ile ilgili kat irtifakında binanın metre karesi, modeli ve benzeri durumlar söz konusu olmaktadır. Kat irtifakında yapılan sözleşmede evi satın alan kişi ödemeler konusunda söz vermiş durumundadır. Yani artık alıcı o daireyi tamamlamış olsa da üzerinde hakkı bulunmakta ve binanın ücretini kabul etmiş sayılmaktadır. Arsa payı devredildiğinde ise kendiliğinden devredilmiş olmaktadır.

Kaynak:http://www.emlakdanismanlari.com/kat-irtifaki-71/muteahhitten-kat-irtifakli-tapu-ne-zaman-alinir.html

Linkback: https://www.buyuknet.com/muteahhitten-kat-irtifakli-tapu-ne-zaman-alinir-t43937.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Müteahhitten Kat İrtifaklı Tapu ne Zaman Alınır?
Müteahhitten Kat İrtifaklı Tapu ne Zaman Alınır?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2