Dünyanın En pahalı 20 Arabası!
Günümüzde tasarım teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tasarlanan modern arabalar sadece bir taşıt olmaktan da çıktı. Bu araçlar insanın yaratıcılığı ön plana çıkaran birer sanat eseri haline geldiler. Bu listede dünya nüfusunun %99’unun hayallerini süsleyen dünyanın en pahalı ve en lüks 20 arabasına göz atacağız.

1- Zento ST1 (1.2 Milyon Dolar)

Zento ST1

ST1 adı verilen bu araç oldukça yakışıklı görünen bir sanat eseri. Bu müthiş araç 6,8 litrelik hem süper şarj hem de turbo şarj bulunan bir V8 motora sahip. Bu da çok daha motorun çok daha büyük patlamalar yaparak çok fazla güç üretmesine sebep olmakta. Yeni Zelanda’da tasarlanan bu araç Danimarka’da üretilmekte. 1104 beygir gücündeki araç 1054 Newton metre bir tork üretiyor. Bu torkun tamamı aracın arka tekerlerine yönlendirilmiştir.

2- Ferrari LaFerrari (1.4 Milyon Dolar)

Ferrari-LaFerrari

Normal trafikte de kullanılabilen çok az sayıda gösterişli araç vardır. Konu hız ve ivmelenmeye gelince bu sayı çok daha aza iner. Ferrari LaFerrari’nin ağırlığı 810 kilonun altında. Bu efsane ejderhanın 0’dan 60 kilometreye hızlanması ise sadece 3 saniye. Bununla birlikte 200 kilometre hızla giderken sadece 7 saniyede durabilir.

3- Pagani Huayra (1.4 Milyon Dolar)

Pagani-Huayra

Peru’da yaşamış İnkaların rüzgâr tanrısı olan Huayra şaşırtıcı performansının yanında tuhaflığı ile de öne çıkıyor. Huayra, AMG’nin 6,0 litrelik bir V12 motoruna sahip. Bu motor aynı zamanda turbo şarjlı. Bu özelliklerdeki araç 620 beygir ve 740 Newton metre tork üretiyor.

4- Aston Martin One-77 (1.7 Milyon Dolar)

Aston-Martin-One-77

Etkileyici bir performansa sahip en lüks arabalardan bir tanesi olan Aston Martin One-77 özel havalandırmalı bir kaputa sahip. Bu kaputun altında da 7,3 litrelik doğal emişli bir v12 motor bulunmakta. Bu motor 750 beygirlik bir güç üretiyor. Bu akıllara durgunluk veren özellik bu otomobili aynı zamanda şimdiye kadar üretilmiş en hızlı Aston Martin yapmakta. Uygun şartlar altında araba sadece 3 buçuk saniyede 0’dan 200 kilometreye çıkabiliyor. Aracın en yüksek hızı ise saatte 354 kilometre.

5- MacLaren P1 GTR (2 Milyon Dolar

MacLaren P1GTR

Maclaren markası da en pahalılar arasında. 2 milyon dolar. Hybrid spor otomobil olduğunu söylemek gerekiyor.

6- Koeniggsegg One:1 (2 Milyon Dolar)

Koenigsegg One:1

2 milyon dolarlık bir arabanızın olmasını ister misiniz? Okyanusa bakan bir tepe üzerinde bulunan bir konak ya da tahminen 80 adet Mazda Miata MX-5. Bütün bunlara karşılık gelen bir İsveç arabası Koenigsegg One. Dünyanın en önemli spor araba üreticilerinden bir tanesi olan Koenigsegg genellikle milyoner insanlara araçlarını satmakta. Milyoner insanların araçları da doğal olarak milyonlar değerinde. Bu araca sahip olanların ağızların düşürmedikleri tek söz ise “kesinlikle bu raca değer!”

7- Ferrari F60 America (2.5 Milyon Dolar)

Ferrari F60 America

2,5 milyon dolarlık bu muhteşem araç F12 ile mekanik anlamda da eşleşiyor. Ancak tam olarak bir Fiat Panda da değil. Aracın sadece 3,1 saniyede 100 kilometreye çıkaracak, 740 beygir gücünde 6,2 litrelik devasa bir V12 motoru bulunmakta. Bu az bulunan araç aynı zamanda Ferrari’nin geçmişini de yansıtıyor. Şirketin geçmişine bakıldığında belirli pazarlara ait belirli özellikler taşıyan araçlar ürettiği bilinmekte. America da bu araçlardan bir tanesi.

8- Mansory Vivere Bugatti Veyron (3.4 Milyon Dolar)

Mansory Vivere Bugatti Veyron

Bugatti Veyron günümüzün en hızlı araçlarından bir tanesi. Tabi ki aynı zamanda en pahalılarından da. Bu yüzden listenin üst sıralarında olması da doğal. Tasarım siyah ve beyaz rengiyle o kadar doğal ki ve zarif ki. Böylesine bir araç bir sanat müzesinde sergilenebilir.

9- W Motors Lykan Hypersoft (3.4 Milyon Dolar)

W Motors Lykan Hypersoft

Lykan Hypersport ünlü Hızlı ve Öfkeli 7 filmi ile tanıtımı yapılan bir araç. Eğer Franchise hayranıysanız bu Lübnan üretimi aracın Dubai’deki üç gökdelenin çarpışmasından ortaya çıktığını düşünebilirsiniz. Gişe rekorları kıran bir filmde telif hakları statüsüne sahip muhteşem bir spor otomobil.

10- Lamborghini Veneno (4.5 Milyon Dolar)

Lamborghini Veneno

Bu süper otomobil hiç şüphesiz var olan araçların en muhteşemlerinden bir tanesi. Gerçek bir otomobil gibi görünmemesi için tasarımcılar ellerinden geleni yaptılar. Bakıldığı zaman sadece yolları değil tüm uzayı da etkileyebileceğini düşünebilirsiniz. Her an uçmaya hazır gibi duruyor. 4,5 milyon dolarlık astronomik bir fiyatı olan bu araç için bu fiyat pek de şaşırtıcı değil.

11- Koenigsegg CCXR Travita (4.8 Milyon Dolar)

Koenigsegg CCXR Travita

Koenigsegg CCXR Travita 1004 beygir ve 797 tork üreten 4,8 litrelik, çift kompresörlü bir V8 motora sahip. Bu özelliği onu otoyolda çok kolay sollama yapılabilecek bir süper otomobil konumuna getiriyor. Şu ana kadar bu araçtan sadece 3 adet üretildi ve sahibi olan 3 kişi var. Koenigsegg CCXR Travita’nın performansı ve fiyatı söz konusu olduğunda bu fiyat abartılı bir fiyat gibi durmuyor.

12- Mercedes-Benz Maybach Exelero(8 Milyon Dolar)

Mercedes-Benz-Maybach-Exelero.jpg

Şaşırmayın tam tamına 8 milyon dolar, Mercedes'in bu aracının en tuhaf özelliği patlayan tekerini kendi kendine tamir eden bir teknolojiye sahip olması. Saatte 351 kilometreye ulaşın hızı, 3 tonluk ağırlığı ve 0-120 arası hıza 4 saniyede ulaşmasıyla dikkat çeken aracın iki kilometrede 15 liralık yakıt tüketiyor.

13- Rolls-Royce Phantom Serenity (11 Milyon dolar)

Rolls-Royce Phantom Serenity   

En pahalı araba denince akla Rolls-Royce  gelmez mi tabiki gelir.Markanın en gözde modellerinden biri olan Phantom Serenity’nin fiyatı 11 milyon dolar.

14- Zenvo Ts1 GT (12 Milyon dolar)

Zenvo Ts1 GT

Az bilinen bir marka olmasına rağmen 10 yılda sadece 11 otomobil ürettiği içinmidir bilinmez aracın fiyatı ise 12 milyon dolar.

15- Ferrari La Aperta (14 Milyon dolar)

Ferrari-La-Aperta

Sadece 201 adet üretilmiş bir otomobilden söz ediyoruz.Ferrari La Aperta’nın fiyatı da 14 milyon dolar.

16- Lamborghini Centenario Lp 770-4 (19 Milyon dolar)

Lamborghini-Centenario-Lp-770-4.jpg

Lamborghini’nin doğum günü şerefine üretilen özel bir seridir. Lamborghini Centenario Lp 770-4 fiyatı ise 19 milyon dolar.

17- Koanigsegg One (2 Milyon dolar)

Koanigsegg One

İsveç’li bir marka olan Koanigsegg, spor otomobil konusunda çok özel bir seçenek sunuyor. Koanigsegg One fiyatı ise 2 milyon dolar.

18- Lamborghini Sesto Elemento (22 Milyon Dolar)

Lamborghini-Sesto-Elemento

Sadece 20 adet üretilen bu otomobil, nadir eserler listesine bile alınabilir.Lamborghini’nin super lüksü Sesto Elemento’nun fiyatı 22 milyon dolar.

19- Aston Martin Vulcan (23 Milyon Dolar)

Aston-Martin-Vulcan

Aston Martin Vulcan dan da dünyada sadece 24 tane var. Aston Martin Vulcan fiyatı 23 milyon dolar.

20- Bugatti Chiron (25 Milyon Dolar)

Bugatti Chiron,Dünyanın En pahalı arabası 2020

Bugatti markası, pek çok otomobil meraklısının hayallerine giren bir araç. Bugatti Chiron fiyatı ise 25 milyon dolar. Sadece 40 adet üretilmiştir.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
CanerG
Aralarindan en begendigim araba koenigsegg one olan arabadir
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular