Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Keskin Nişancı Filmi
Uzak mesafelerden hedeflerini öldürmek için kusursuz bir alet olan keskin nişancı tüfeği, modern savaşın en korkunç icatlarından biridir. Birçok film, keskin nişancıların eylemlerini gösteren başarılı sahneleri içeriyordu, ancak sadece bunlardan birkaçı bu güçlü silahın sinematik etkisini hatırı sayılır bir şekilde sergilemeyi başardı.

1. Mavi Kapris - Blue Caprice (2013) İMDB: 6,0

Blue Caprice

Blue Caprice, 2002 yılındaki Beltway keskin nişancı saldırılarına şaşırtıcı bir bakıştır. Film, Washington D.C. bölgesinde on kişiyi öldürdükleri saldırılarına kadar geçen zamanda John Allen Muhammad ve Lee Malvo'yu konu alıyor. Bu insanları bu rastgele şiddet eylemlerini gerçekleştirmeye iten şeylerin yakından bir incelemesidir. Ancak film her zaman gerçekte sağlam bir temele dayanıyor ve film yapımcıları hikayeyi sömürücü veya aşırı dramatik yapmıyor. Lee'nin kaba yetiştirilmesinden dolayı Lee'ye sempati duymak kolay olsa da (film buna asla zorlamasa da), John’un düşünce süreçlerini ve motivasyonlarını okumak çok daha zordur. Bu tür cinayetlerin gerçek bir nedenden ötürü ortaya çıkması rahatsız edicidir ve film yapımcısının sonuca hemen ulaşmakta isteksiz olması filmi daha da rahatsız edici bir hale getirir. Blue Caprice, keskin nişancı cinayetlerini konu alan filmlerin ilginç bir karşıtlığını barındır ve bu uzun mesafeli silahların yanlış ellerde ne kadar sinir bozucu olabileceğini gösterir.

Fragman: Mavi Kapris Fragman

2. Keskin nişancı - Sniper (1993) İMDB: 6,1

Keskin nişancı

Sniper, farklı arazilerde dolaşan ve bir atış uğruna saatlerce, hatta günlerce bekleyen gizli askerlerin yaşamlarına dayanan yalın ve etkili bir aksiyon filmi. Sniper gerçekçi olmaktan uzak ve 90'ların çoğunda aksiyon filmlerinde bulunan formülün aynısından muzdarip olsa da, keskin nişancıların “yalnız silahlı” tavrı hakkında şaşırtıcı bir fikir veriyor ve hatta bu gizli askerlerin bazı psikolojik keşiflerini de sunuyor.

Fragman: Keskin nişancı (Sniper) Fragman

3. Stadda panik - Two-Minute Warning (1976) İMDB: 6,2

Stadda panik

The Conversation ve Condor of Three Days gibi 70'lerin paranoya filmlerinin gergin, şüpheli atmosferinden açıkça etkilenen Two-Minute Warning, Charlton Heston'un oynadığı, sıradan bir keskin nişancı gerilimidir. Daha küçük karakter hikayelerine sahip büyük bütçeli olan bu film kalabalık bir futbol stadyumunda yüksek bir noktadan tünemiş gizemli bir keskin nişancı ile ilgilidir. Taraftarlar arasındaki bir isyandan korkan polis, içeri girmeden önce oyunun son iki dakikasını beklemeyi planlıyor. Bununla birlikte, keskin nişancıların kalabalığı tek tek hedefleyerek kontrol ettiği sabit sahneler filmin gerginliğini sarıyor ve polisi rastgele hedefleri seçmeye başlaması kaçınılmaz görünüyor. Film çok sayıda birinci şahıs çekimi kullanıyor ve bunlar huzursuz, röntgenci bir ruh hali oluşturmaya yardımcı oluyor.Two-Minute Warning de şaşırtıcı derecede ileri görüşlü. O zaman bazı eleştirmenler, filmi keskin bir dille eleştirdi. Çünkü keskin nişancının sadece öldürmek için beklemesi ve bunun dışında filmin derinlemesine bir konusunun olmaması sıkıcı bulundu. Filmin sonlarına doğru daha önce yazılmış senaryolara benzediği konuşuldu.

Fragman: Stadda panik Fragman

4. Kavanoz Kafa - Jarhead (2005) İMDB- 7,0

Kavanoz Kafa

Hikayesi, Körfez Savaşı'nda savaşan bir grup genç askere ait olsa da, Jarhead tipik bir savaş filminden çok uzak. Kahraman Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal tarafından canlandırılır) üniversiteye gitmek yerine amaçsızca Deniz Piyadesi olarak orduya girer ve kendisini Keskin Nişancı birliğinde bulur. Basra Körfezi'nde konuşlandırılmasına rağmen, Swofford birliğinden hiç çıkmaz ve hayal kırıklığına uğrar. Sonunda bir Irak yüksek rütbeli subayını öldürmek için bir savaş görevi ona verilir ve o da bu fırsatı kaçırmaz. Ancak, Swofford tam hevesle görevi yerine getirecekken görev iptal edilir ve ondan alınır. Son saniyede ondan alındığı için öfkelenir. Çaylak bir nişancı, emri alıp bir kişiyi yüz yüze öldürmek zorunda olmadığı için rahattır. Ancak bir keskin nişancı tüfeğine sahip olmak sadece atıcı ve hedef arasında değil, aynı zamanda ahlaki bir sorumluluğu da ortaya çıkarıyor. İster dron, uçak veya keskin nişancı tüfeği kullanıyor olsunlar, Jarhead bazı askerlerin hissettikleri tutumu gösterir ve modern savaşın ahlaki karmaşıklıklarının ilginç bir incelemesidir.

Fragman: Kavanoz Kafa Fragman

5. Telefon kulübesi - Phone Booth (2002) İMDB: 7,0

Telefon kulübesi

Phone Booth, neredeyse tamamen tek bir yerde gerçekleşen iddialı, yüksek konseptli bir film. Gizemli, görünmeyen bir keskin nişancı (Keifer Sutherland) yayıncı Stu'yu (Colin Farrel) bir telefon kulübesine hapseder ve onu telefonla arar. Film tamamen keskin nişancı tarafından tehdit edilen bir kişi üzerinde yoğunlaştığı için dramatik öğeler içermiyor. Film, görünmez ancak yakında olduğu bilinen bir saldırganın ne kadar korkunç olduğunu gösteren hızlı tempolu bir gerilim.

Fragman: Telefon kulübesi Fragman

6. Tetikçi - Shooter (2007) İMDB: 7,5

Tetikçi

Shooter, aksiyon filmlerinin el kitabından bolca klişeler içermekte. Sürgünde yaşayan emekli bir nişancı kaçınılmaz olarak yanlış giden son bir iş için çağrılır. Tabii ki, gerçekçilik söz konusu olduğunda film belirli özgürlükleri yakalamış, ancak aksiyon sahnelerinden bazıları, en eğitimli ve bekleyen askerlerin uzun mesafeli bir keskin nişancı tarafından saldırıya uğradıklarında ne kadar çaresiz olduklarını gösterir. Filmin karla kaplı finali oldukça basit ve aksiyon filmi standartlarına göre abartılmış. Ancak kötü adamların birer birer öldüğünü (patlayan kafalar ve parçalanmış uzuvlarla) uzaktan görmek tatmin edici ve eğlenceli.

Fragman: Tetikçi Fragman

7. Kapıdaki düşman - Enemy at the Gates (2001) İMDB:7,6

Kapıdaki düşman

Stalingrad Muharebesi, modern savaştaki en kanlı çatışmalardan biriydi ve uzun süreli savaş Rus şehrinin çoğunun moloz haline gelmesine neden oldu. Bu kalıntılar arasında, Sovyet keskin nişancısı Vassili Zaitsev ve Alman keskin nişancısı Erwin König arasında efsanevi bir savaş yapıldı ve bu 'keskin nişancı düellosu' 2001 yılında çekilen savaş filmi Enemy at the Gates’in konusu. Zaitsev (Jude Law tarafından canlandırıldı), düşen Alman harabelerinde saklanırken birçok Alman askeri ve subayını neredeyse imkansız mesafelerden öldürüyor, ancak filmin en önemli noktası König'le (Ed Harris tarafından oynanan) girdiği çatışma. Birkaç gün boyunca, iki adam birbirlerini beklerler ve birbirlerini dışarı çıkarmaya çalışırlar. Kesin kararlılıkları fimi sürükleyici, şüpheli bir sabır ve beceri oyunu haline getirir.

Fragman: Kapıdaki düşman Fragman

8. Çakalın Günü - Day of the Jackal (1973) İMDB: 7,8

Çakalın Günü

Birkaç filmde suikastçi soğuk kanlıdır ve 70'lerin gerilim filmi Day of the Jackal filminde de bu şekildedir. Filmin en ikonik sahnelerinden birinde, Çakal (Edward Fox tarafından canlandırılır) özel yapım keskin nişancı tüfeğinden kavunlara ateş ederek cıva uçlu içi boş mermileri “test eder”. Kavunlar, mermilerin genişleyen kuvvetinden patlar ve Çakal, güçlerinin Fransa cumhurbaşkanına planlanan suikast için yeterli olacağından memnun olur.. Bruce Willis'in efsanevi suikastçiyi canlandırdığı 1997 yapımı “Çakal” filmi önemli ölçüde ses getirdi.

Fragman: Çakalın Günü Fragman

9. JFK: Kapanmayan Dosya - JFK (1991) İMDB: 8,0

JFK: Kapanmayan Dosya

Oliver Stone’un kışkırtıcı 1991 yılında çekilen drama filmi, Başkan Kennedy suikastı arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmaya çalışırken bölge avukatı Jim Garrison'un (Kevin Costner tarafından oynanan) araştırmasına bir bakış mahiyetinde. Mahkeme salonu draması şeklinde kısa bir sahne olmasına rağmen, Stone, gerçek çekimlerde (Zapruder filmi dahil) birden fazla keskin nişancı olasılığını dram ile  birleştirerek suikastı yeniden yaratıyor. Bu, 1963'teki o kader gününün karışıklığını ve paniğini mükemmel bir şekilde yakalayan gergin, ustaca düzenlenmiş bir sahne.

Fragman: JFK: Kapanmayan Dosya Fragmanı

10. Er Ryanı Kurtarmak -  Saving Private Ryan (1998) İMDB: 8,6)

Keskin nişancı

Tam anlamıyla bir keskin nişancı filmi olmamasına rağmen, II. Dünya Savaşı destanı olan Saving Private Ryan, Tom Hanks'ın askerlerinden keskin nişancı olan Jackson'ı (Barry Pepper tarafından oynanan) öne çıkardı. En gergin sahnelerden birinde, gizli bir Alman keskin nişancısı bir sokağın ortasındaki askerlerden birini indirerek Amerikan askerlerine saldırır. Ölen asker (Vin Diesel tarafından oynanan) yerde kanlar içinde kalır ve duygusal olarak babasından bir mektup okurken toparlanmaya çalışır. Jackson, Alman keskin nişancısına yavaşça ilerlemek ve pozisyonunu almak için fırsat yakalar. Alman keskin nişancı molozları tarar ve tüfeğin namlu parlamasını ve ardından Jackson’ı görür. Ancak, Alman keskin nişancısından daha hızlı davranan Jackson, kendisine doğru nişan almış Alman askerini dürbüne baktığı gözünden vurur. Marksmen meraklıları hala böyle bir çekimin mümkün olup olmadığını tartışsa da (TV şovu Mythbusters bile bir bölüm ayırdı), bu sahne hala film tarihindeki en ikonik keskin nişancı sahnelerinden birisidir.

Fragman: Er Ryanı Kurtarmak Fragmanı

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular