İnfaz memuru maaşları ne kadar?
İnfaz Memuru Ne İş Yapar?

İnfaz memurları, bir diğer adıyla gardiyanlar hapishane ve cezaevlerinde görevli kişilere denir. Aynı zamanda hükümlülerin tekrardan topluma kazandırılmasında etkileri olan meslek elemanlarıdır. Hükümlü kişilerin güvenlik, sağlık, barınma, eğitim vs. gibi temel ihtiyaçlarını infaz memurları karşılarlar. İnfaz memurunun görevleri arasında; değerli eşyaları emniyette tutmak, tutukluların hakkında ki resmi kayıtları tutmak, genel huzuru sağlamak ve bazı yasak malzemelerin içeri girmesine engel olmak yer alır.

İnfaz Memuru Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memurluğu meslek eğitimi; meslek yüksekokullarında yer alan Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri ön lisans programı ile verilir. İnfaz memuru olmak için lisans bölümü bitirme şartı aranmaz. Bahsi geçen eğitimi alan kişiler, memuriyete alım sınavlarında daha avantajlı durumdadır. Memuriyete hak kazanan kişiler, en az 5 aylık bir eğitimden geçer. Kişi bu eğitimi başarıyla tamamlar ise infaz memuru olarak göreve başlar. Adalet Bakanlığı teşkilatı, ceza infaz kurumları, çocuk eğitim evleri, cumhuriyet başsavcılıkları gibi yerlerde çalışma olanakları vardır.

İnfaz Koruma Memuru Başvuru Nasıl Yapılır?

İnfaz koruma memuru olmak isteyen adaylar için Adalet Bakanlığı bir sınav düzenliyor. Sınava gireceklerin öncesinde başvuru formunu doldurması gerekecek. Başvuruyu e-devlet üzerinden yapabileceksiniz. E-devlet de Adalet Bakanlığı infaz koruma memuru alımı 2022 sayfasını bulduktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru tarihlerini kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor.

İnfaz Memuru Atama Puanları

İnfaz memuru olabilmek için atama puanları; Lisans mezunlarının, KPSSP3 ön lisans mezunlarının KPSSP93, orta öğretim mezunlarının ise KPSSP94 puanına sahip olması gerekiyor. Bu puan türleri dışında başka puan türleri değerlendirmeye alınmayacak. Alınan puanında en az 70 olması gerekiyor.

İnfaz Memuru Alım Şartları

İnfaz koruma memurları; başta KPSS sınav sonucu olmak üzere bazı fiziki şartlar ile birlikte mülakatlardan geçerek atanmaktadırlar. Erkeklerde 1.70 cm, kadınlarda ise en az 1.60 cm boy şartı vardır. Adayların boylarının son iki hanesine göre kilo oranları hesaplanır. Yani ya 13 kilo fazla ya da 17 kilo eksik olmaları gerekiyor. KPSS sınavından en az 70 ve üzeri puan alan kişiler boy ve kilo oranları da uyuşuyor ise mülakata girebilirler. Ayrıca infaz memuru başvurusunda 30 yaşını bitirmemiş olma şartı da aranıyor.

infaz memuru maaşları ne kadar? İnfaz memurları ne kadar kazanır? infaz memuru ücretleri nelerdir?

İnfaz memurları, en düşük 9.710 TL, en yüksek 22.110 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Maaşlar; memurun evli veya bekar olmasına, kademesine göre artabilir veya azalabilir. Çalışılan yere göre de kişi, döner sermayeden faydalanabilir. Bunun yanı sıra infaz memurları, 10 yıla kadar senede yirmi gün, 10 yıl sonrasında ise senede otuz gün izin kullanma hakkına sahiptirler.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular