Yeminli Mali Müşavir Kimdir?
Yeminli mali müşavir, bir şirketin düzeninden ve mali belgelerinin doğruluğundan sorumlu kişi olarak bilinir.

Yeminli Mali Müşavir Nedir? Ne İş Yapar?

Mali müşavir yeminli ya da serbest olmasına bağlı olarak farklı görevler yapmaktadır. Ancak genel olarak sıralayacak olursak bir mali müşavirin görevleri şunlardır; bir işletmenin genel gelir giderlerini deftere kaydetmek, işletmelerin muhasebe alt yapısını oluşturmak, ticari tüm işlemler ile ilgili müşteriyi bilgilendirmek, vergi fon- ceza işlemleri ve gecikme faizi vs. çeşitli uyuşmazlıkları çözmek, faaliyet değişikliği, adres değişikliği vb. gibi işleri yapmak, özel kurumlarda SGK ilişkisinin doğru şekilde ilerlemesini sağlamak, belgelere dayanarak denetim yapmaktır.

Bu iki meslek birbirlerine rakip ya da alternatif değildir. Tam tersi birbirini tamamlayan iki meslektir. Mali müşavirlere her zaman ihtiyaç olduğundan dolayı işsiz kalma durumu pek yoktur.

Yeminli Mali Müşavir Çalışma Saatleri

Yeminli mali müşavir çalışma saatleri genellikle oldukça yoğun, mesailer ise yorucudur. Genelde ofis saatleri hafta içi toplamda 35 ile 45 saat arasıdır. Gerektiğinde buna hafta sonları ve daha uzun saatler de eklenebilir.  

Yeminli Mali Müşavir Büro Açabilir mi?

Yeminli mali müşavir; büro açamaz, muhasebe ile ilgili defter tutamaz ve muhasebe bürolarına da ortak olamaz. Ancak yeminli mali müşavir olarak çalışan kişiye, kamu görevlisi olarak değerlendirilecek düzeyde onay yapma yetkisi verilmiştir. Bununla birlikte yeminli mali müşavir; belgelerde ki bilgilerin sahte ya da yanıltıcı olmamasından ve aynı zamanda doğruluğundan sorumludur.

Yeminli Mali Müşavir Nasıl Olunur?

Yeminli mali müşavir olmak için; iktisat, işletme, kamu yönetimi, bankacılık, siyasal bilimler, hukuk ve muhasebe gibi İİBF bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Mali müşavirlik için yapılan sınavlara girmeye hak kazanan kişiler, 3 senelik staj bitiminden sonra mali müşavir olurlar. 10 sene görev yaptıktan sonra da tekrardan bir sınava girilir. Bu sınavı da başarı ile tamamlayan kişi, Yeminli mali müşavir olur ve profesyonel unvan alır. Daha sonra yeminli mali müşavir, vergi danışmanlık şirketleriyle birlikte veya finansal denetim şirketlerinde çalışmaya başlayabilir.

Yeminli Mali Müşavir Maaşı Ne Kadar?

Kamu uygulamaları ve şirketler sektörü için bakıldığında başlangıç maaşları genelde kamu sektöründen biraz daha fazladır. Sigorta şirketlerinde veya bankalarda görev yapan yeminli mali müşavir maaşı daha yüksektir. En düşük yeminli mali müşavir maaşı 4.500 TL, En yüksek 15.000 TL, güncel ortalama maaş 8.000 TL’dir.

Yeminli Mali Müşavir Maaşı

Başlangıç maaşınız; çalıştığınız firmanın büyüklüğüne, yerine, niteliklerinize ve sektöre bağlı olarak değişir. Bununla birlikte elde edilen kazanç iş potansiyeline göre de değişecektir. Mezun olduktan sonra 55.000 TL maaş almanız mümkündür. Yeminli mali müşavir, serbest mali müşavirlere bakılarak daha fazla maaş alır. Nitelikli çalışan olduktan sonra 56.000- 85.000 TL arası, iyi düzeyde bir tecrübe edindikten sonra ise 80.000 TL ila 200.000 TL arasında kazanç elde edebilirsiniz.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular