Çörek Otu Faydaları Nelerdir?
Bilimsel anlamda pek çok defa faydaları kanıtlanmış olan çörek otu, binlerce yıl boyunca kendine önemli bir yer edinmiştir. Günümüzde çeşitli yerlerde, değişik alanlarda kullanım yeri bulmuştur. Her türlü sağlık problemine karşı şifa olarak kullanılmaktadır.

Çörek Otu Nedir? Besin Değerleri

Tıbbın en gözde bitkilerinden olan çörek otu, birçok sağlık sorununa iyi gelmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca üzerinde en çok bilimsel açıdan araştırma yapılan bitkidir. Çörek otundan, tohumundan yağına varıncaya kadar her şeyinden faydalanılır. Bir çorba kaşığı çörek otunda 57,25 kalori bulunmaktadır. İçeriğinde ise; kalsiyum, protein, lif, karbonhidrat, C vitamini ve A vitaminin yanı sıra demir bulunur.

Çörek Otu Özellikleri

Otsu bitkiler türünden olan Çörek otu, tohumdan çoğaltılmaktadır. Çörek otu özellikleri ise şu şekilde özetlenebilir. Kumlu ve gevşek toprakları seven bitki, yalnızca çiçeklenme döneminde su ister. Diğer vakitlerde sulanmasına gerek yoktur. Tohumları haşhaş bitkisinde olduğu gibi kozalak içerisinden olgunlaşır. Genellikle 2 ile 3 mm boyunda olup 3 yüzeyli, siyah ve mat olmayan bir renktedir.

Çörek Otu Ne İşe Yarar?

Mantar, virüs ve mikroplara karşı oldukça öldürücü bir etkiye sahip olan çörek otu, solunum borusunu genişletmenin yanı sıra ifraz boşaltıcı özelliğe de sahiptir. Damar hastalıklarını önleyen, kan şekerini düşüren ve hazmı kolaylaştıran çörek otu, idrar söktürücü özelliği gibi pek çok faydası bulunmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Kullanım için özellikle ilk yapılacak olan iş bir bardak sıcak suyun kaynatılmasıdır. Kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı veya tatlı kaşığı kurutulmuş çörek otu koyulur. Ardından üzeri kapatılarak 5 ile 8 dakika kadar bekletilir. Demlenmiş olan çörek otu, süzülür sıcak bir şekilde tüketilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kahvaltıdan önce, 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı ağız yolu ile tüketilebilir. Çörek otu yağı doğrudan  yemeğe de katılabilir. İçilen suya veya meyve suyuna karıştırılarak faydalarından yararlanılabilir. Bunun yanı sıra haftada iki kez olmak üzere saç derisine masaj yapılarak kullanımı sağlanabilir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Yıllar boyunca doğal ilaç olarak kullanılmakta olan çörek otu yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikleriyle sağlık bakımından faydalı olmaktadır.

Çörek otu yağı faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

1- Kilo vermeyi kolaylaştırır

2- Kalp hastalıklarına sebep olan homosistein oranını düşürmeye yardımcıdır

3- Grip, nezle gibi rahatsızlıklara ve öksürüğe iyi gelir

4- Bronşları temizler

5- Kabızlığı önler

6- Sinir, stres, depresyon gibi rahatsızları önleyicidir

7- Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir

8- Kepeğe karşı etkilidir

9- Saçı toksinlerden arındırır

10- Hazmı kolaylaştırır

11- Ciltte meydana gelen koyu lekeleri azaltır

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular