Araç kullanırken yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapılır?
Araçlarda fazla yakıt tüketilmesinin nedeni, genel olarak gaz ve vites hususunda dikkatli olmamaktır. Gaza sert bir biçimde basmak ve vites değişikliklerini yanlış yapmak, araçların fazla yakıt tüketmesine yol açmaktadır.

Araçlarda yakıt kullanımını azaltmak, ekonomik açıdan tasarruf etmeyi sağlarken aracı verimli kullanmaya da olanak verir.

Araçlarda yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacak 9 öneri

Hızınızı olabildiğince sınırlayın!

Yakıt tüketimi, aracın hızı arttıkça artar. Bu yüzden hızınızı azaltmak, yakıt tasarrufu yapmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Ani fren yapmayın!

Yumuşak vites geçişleri ile birlikte yavaş şekilde hızlanarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Duraklama zamanlarını önceden görerek, ani frenlemeden kaçınabilirsiniz. Ani frenlemeler ve hızlı manevralar yapmaktansa daha yumuşak bir sürüşle ilerleyin. Aksi takdirde %20 kat daha fazla yakıt tüketebilirsiniz.

Aracınızı en yüksek viteste kullanın!

Otomobiller tasarlanırken en düşük viteste kalkış amacıyla tasarlanmaktadır. Çünkü en fazla güç kalkış zamanlarında harcanmaktadır. Fakat aracınızı belirli ve sabit bir hızda (90 kilometre), yüksek viteste kullanarak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Klimayı kontrollü kullanın!

Klima, aracın motoru için ekstra yakıt kullanmaktadır. Klima kullanımını en aza indirgeyerek %3’e kadar tasarruf yapabilirsiniz. Özellikle de kış aylarında, hava sıcaklığına bağlı olarak klimayı kapatmayı deneyebilirsiniz. Sabit dururken ya da çok düşük hızda ilerlerken camları açabilirsiniz.

Aşırı rölantide çalıştırmayın!

Aracın rölantide çalışması, oldukça fazla yakıt harcamasına sebep olur.  Rölantide ki araç, yaklaşık litre başına sıfır kilometre kadar yakıt harcamaktadır. Beklemedeyken motoru kapatarak ve hareket edeceğiniz zaman tekrar çalıştırarak daha az yakıt harcarsınız. Hareketsiz durumda ki aracı çalıştırmaktan kaçınarak da tasarruf edebilirsiniz.

Gereksiz eşyaları çıkarın!

Aracın ağırlığına bağlı olarak harcadığı enerji değişmektedir.  Otomobiliniz de ne kadar yük varsa hareket etmek içinde o kadar fazla enerji harcanır. Tüm gereksiz eşyaları mümkün olduğu kadar boşaltarak yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Camları kapatın!

Güneşlikler ve camlar açıldığında aerodinamik oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Aerodinamik oluşumu, aracınızın yavaşlamasına sebebiyet verir. Olması gereken hızda gitmek için daha fazla enerji gerekeceğinden fazla yakıta ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla camları, güneşlikleri kapatarak yakıtınızın verimliliğini artırabilir ve tasarruf yapabilirsiniz.

Araç bakımını ertelemeyin!

Otomobilin en yüksek verimlilikte çalışmasını istiyorsanız, düzenli olarak bakımını yaptırmanız gerekmektedir. Kirlenmiş buji, hava filtresi ve tıkalı yakıt filtresi tasarrufu olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda motor yağının da düzenli olarak değiştirilmesi oldukça önemlidir. Bu sayede %4’e kadar yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Lastikleri doğru hava basıncı ile şişirin!

Lastiklerin yetersiz hava basıncıyla şişirilmesi, yuvarlanma direncini olumsuz etkilemektedir.  Yuvarlanmak için enerji daha fazla gerekeceğinden dolayı yakıt tüketimi de fazla olacaktır.  Bu nedenle lastiğin doğru basınç ile şişirilmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir.  Lastikler doğru biçimde şişirildiğinde ömürleri uzar ve %5 tasarruf sağlanır.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular