iOS ve Android cihazlarda QR kod okutma işlemi nasıl yapılır?
QR koduyla karşılaştığınız zaman nasıl tarayacağınızı bilmiyor musunuz? QR kod tarama yapmak için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız bulunuyor.

Android ve iOS cihazlara önceden yüklenmiş bir QR kod tarayıcısı bulunuyor. Peki, iOS ve Android cihazlarda QR kod nasıl taranır? Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın yerleşik bir QR kod tarayıcısından destek alabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, telefonunuzda QR kodunu nasıl tarayacağınız hakkında bilgiler sunuyoruz.

QR Kodu Nedir?

QR kodu, uyumlu cihazınızla erişebileceğiniz kare şeklinde siyah beyaz ızgara desenli bir simgedir. QR kodlar hayatımızın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkabiliyor. QR kodunun üzerinde yazılı belirli talimatlar yer alıyor. Bu kodu taradığınız zaman, telefonunuz kodun içerdiği bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Hangi Tür QR Kodları Bulunuyor?

Akıllı telefonlarınızda tarayabileceğiniz birçok QR kodu türü yer alıyor. Her kodun üzerine yazılmış benzersiz bir sistem bulunuyor. Popüler QR kod türleri;

Web sitesi,

Wi-Fi,

Takvim etkinlikleri,

Düz metin,

İletişim bilgileri,

Sosyal medya hesapları

Bilindiği üzeere QR kod türü ne olursa olsun aynı şekilde görünür. Bir QR kodunun ne tür olduğunu sadece cihazınızı kullanarak taradığınızda anlayabilirsiniz.

Androidde QR Kod Tarama

Google uygulamasını açtıktan sonra alt çubukta yer alan Güncellemeler butonuna dokunun. Daha sonra ise ekranın alt tarafında yer alan Google Lens logosuna dokunun. Kameranızı QR koduna doğru tutun. Lens uygulaması, kodu otomatik olarak algılayacaktır. Daha sonra ise QR kod üzerinde renkli bir nokta belirecektir. Bağlantıyı ya da şifrelenmiş diğer bilgileri, ekranın alt tarafında yer alan açılır bir pencerede görüntülemek isterseniz noktanın üzerine dokunabilirsiniz.

Taratmış olduğu kodu sonradan kullanmak için saklamak istiyorsanız, resmini çekebilirsiniz.

iPhoneda QR Kod Tarama

Google Lensi iOS cihazlar üzerinde QR taratmak için kullanabilirsiniz. Google uygulamasının Apple cihazınızda yüklü olması gerekiyor. Uygulamada bulunan arama çubuğunda bulunan Lens logosuna dokunun. Daha sonra kamerayı bir QR koda doğru tutun.

iOSta QR kodu taratmanın çok daha kolay bir yolu yer alıyor. Sadece Kamera uygulamasını kullanarak iPhone ve iPad cihazlarda QR kod taratabilirsiniz. Bunun için kamerayı bir QR koda tutmanız yeterli olacaktır.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular