Çökelek Peyniri Faydaları Nelerdir?
Çökelek Peyniri, Suyu akıtılmış olan çökelek peyniri, asitleri uzaklaştırmak amacıyla yıkanır ve daha tatlı olması sağlanır. Çökelek peyniri tüketilmeden önce faydaları ve zararları hakkında bilgi edinilmesi gerekir. Gerek lezzet çeşidi olsun gerekse besin değeri açısından en sevilen gıda ürünlerinden biri peynirlerdir. Tüm peynir çeşitleri yararlı olarak kabul edilse de fazla tüketildiğinde sağlık açısından zararlı da olabilmektedir. Çökelek peyniri de bu gıdalardan birisidir.

Çökelek Peyniri Besin Değeri

Düşük yağ oranına sahip olan çökelek; protein, kalsiyum, A ve B vitaminleri bakımından zengindir. 100 gram çökelek peynirinde; 172 kalori bulunur. 1 çorba kaşığı yani 15 grama tekabül eden çökelek ise 25 kalori içerir. İyi bir fosfor, kalsiyum ve A vitamini kaynağı içeren çökelek peynirinin besin değeri, sağlık bakımından oldukça yüksektir.

Çökelek Peyniri Ne İşe Yarar?

Lor peyniri olarak da adlandırılmakta olan çökelek peyniri; yumuşak, sade ve kremsi yapıya sahip bir peynirdir. Eskitme işleminden geçirilmediği için taze peynirler arasında yer almaktadır. Pastörize inek sütünün kesiğinden elde edilmiş olan çökelek; laktozsuz, yağlı, az yağlı ve yağsız olmasından dolayı detoks yapmak isteyenler ve kilo vermek isteyenler açısından faydalıdır. Sağlıklı yaşamak isteyen kişilerin tercih ettiği ideal peynir cinslerinden biridir.

Çökelek Peyniri Çeşitleri

Pastörize inek sütünden yapılan çökelek peynirinin pek çok türü mevcuttur. Çökelek peynirinin çeşitleri şunlardır;

Pesküten

Kurut

Lor peyniri

Çökelek Peyniri Nasıl Yapılır?

Ocakta pişen yoğurdun içerisine limon ve tuz ekleyip 2 ile 3 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatma işlemi bittikten sonra soğuması için bir süre bekletilir. Ardından süzgeç ile fazla suyu süzülür ve çökelek dolaba kaldırır. Kahvaltı, börek ve poğaçalar ile birlikte tüketim sağlanabilir.

Çökelek Peyniri İle Lor Peyniri Arasındaki Farklar

İlk bakışta birbirlerine çok benzeyen ancak koku, tat ve aroma ile birlikte yapılış yönleriyle birbirinden farklı olan çökelek ve lor peynirinin kullanım alanları da farklıdır. Bir çok yerde benzerliklerinden dolayı isimleri karıştırılan lor peyniri ile çökelek; aromaları, saklama koşuları ve lezzetleri ile birbirlerinden ayrılır. Lor peyniri sütten yapılırken, çökelek ayrandan yapılır. Lezzetleri ön plana çıkarıldığında ise birbirinden çokça farklı oldukları görülür. Çökelek, yağı çıkarılmış ayranın kaynatılması sonucu geriye kalan kesilmiş yoğurt parçalarından yapılmaktadır. Lor peyniri ise peynir yapıldıktan sonra süzülmüş olan mayalı sütten elde edilmektedir. Kesilmiş süt parçaları, gerek lor peynirinde gerekse çökelek peynirinde uzun süre dayanmaları için bolca tuzlanarak saklanır.

Çökelek peyniriyle ne yapılır?

Çökeler peyniri kullanılarak pek çok yiyecek türü yapılabilir. Bunlardın bazıları ise şunlardır;

- Çökelek peynirli dere otlu poğaça

- Çökelekli kurabiye

- Çökelekli pasta

- Çökelek köftesi

- Çökelek peynirli biber turşusu

- Damla sakızlı çökelekli tatlı

- Bademli çökelek kurabiye

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular