Windows 11 Uyumluluğu Nasıl Kontrol Edilir?
Windows 11 işletim sistemi geçtiğimiz aylarda aktif olarak Windows 10 kullanmakta olan kişilere ücretsiz bir şekilde sunuldu. Güncelleme olarak gelen bu işletim sistemi maalesef herkese iletilmedi. Buna rağmen bilgisayarının işletim sistemini yükselmek isteyen kişiler güncelleme alma ve yükleme gibi rehberleri araştırmaya başladılar. Fakat Windows 11 güncellemesi almamanız arkasında başka sebepler olabilir. Bu nedenle ilk olarak Windows 11 uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekiyor. İçeriğimizde tüm detaylarıyla Windows 11 uyumluluğu kontrol etme işlemini sizlerle paylaşacak ve bu işletim sistemini bilgisayarınıza nasıl yükleyebileceğinizi göstereceğiz.

Windows 11 Uyumluluğu

Bilgisayarınıza Windows 11 işletim sistemini yüklemek için öncelikle sistem gereksinimlerini incelemeniz gerekmektedir. Mevcut donanımlarınız bu gereksinimleri karşılamıyorsa maalesef Windows 11 işletim sistemini yükleyemez ve kullanamazsınız.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri Neler?

* 2 çekirdekten fazla 64-Bit uyumlu 1GHz üstü İşlemci

* DirectX 12 ve üzeri uyumlu ekran kartı

* Minimum 1366x768 çözünürlüğe sahip olan monitör

* 64GB veya daha fazla depolama alanı

* 4GB+ RAM Bellek

* UEFI yükleme özelliğine sahip anakart ve BIOS altyapısı

* TPM Sürüm 2.0

Bu gereksinimleri fazlasıyla karşılıyorsanız işletim sistemimizi kolayca yükleyebilir veya yükseltebilirsiniz. Buna rağmen herhangi bir güncelleme almıyorsanız veya gereksinimlerin nasıl kontrol edileceğini bilmiyorsanız içeriğimizi incelemeye devam edebilirsiniz.

PC Sistem Durumu Denetimi Uygulaması

Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda gömülü olarak bulunan bir sistem durumu denetimi uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama üzerinden bilgisayarınızın Windows 11 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görüntüleyebilirsiniz. Eksiklerinizi de bu ekran üzerinden görüntüleyerek sorunun nasıl çözüleceğine dair öneriler alabilirsiniz.

1- Windows arama çubuğunu açın ve “PC Sistem Durumu Denetimi” yazın.

2- Gelecek olan ilk uygulamaya tıklayın.

3- Açılacak olan sayfada en başta yer alan “Şimdi Denetle” butonuna tıklayın.

Bu adımlardan sonra ekrana Windows 11 uyumluluğunu karşılayıp karşılamadığınızı gösteren bir uyarı gelecektir. Eğer gereksinimleri karşılamıyorsanız hangi gereksinimler olduğunu da bu sayfa üzerinden görüntüleyebilir ve çözüm yöntemlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Windows 11 Güncellemesini Kontrol Etme

PC Sistem durumu denetimi uygulaması üzerinden baktığınızda herhangi bir hatayla karşılaşıyorsanız, bu hatayı çözdükten sonra tekrar kontrol etmeniz gerekmektedir. Fakat herhangi bir hata ile karşılaşmıyor ve Windows 11’i yükleyebileceğiniz belirtiliyorsa, hemen güncellemeleri denetleyerek yeni işletim sisteminizi kurabilirsiniz.

* Windows başlat çubuğunu açın ve sağ alt köşede yer alan “Ayarlar” simgesine tıklayın.

* Sayfanın en altında yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” sekmesine ilerleyin.

* Ekrandaki “Güncelleştirmeleri Denetle” butonuna tıklayın.

* “Bu Bilgisayar Windows 11’i Çalıştırabilir” uyarısıyla karşılaşıyorsanız, tüm güncellemeleri yükleyin.

* Bu adımlar sonucunda işletim sistemi arka planda yüklenecek ve yükleme hazır olduğunda otomatik olarak kurulacaktır. * Eğer ekran üzerinde Windows 11 yükleme uyarısını görmüyorsanız bir süre beklemeniz veya manuel olarak yükleme yapmanız gerekebilir.

Windows 11 Manuel Olarak Yükleme

Tüm sistem gereksinimlerini karşılamanıza rağmen güncelleştirme ekranında Windows 11’e dair herhangi bir bilgi veya yükleme ekranı görüntülemiyorsanız manuel olarak yükleme yapabilirsiniz. Böylece kısa süre içerisinde yeni işletim sisteminizi verilerinizi kaybetmeden kullanmaya başlayabilirsiniz.

* Microsoft resmî web sitesi üzerinden “Windows 11 Yükleme Yardımcısı” yazılımını indirin.

* İndirmiş olduğunuz programı çalıştırın.

* Sözleşmeyi okuyun ve “Kabul Et ve Yükle” butonuna tıklayın.

* İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

* Tüm işlemler tamamlandıktan sonra “Şimdi Yeniden Başlat” butonuna tıklayın.

Böylece Windows 11 işletim sistemi mevcut bilgisayarınıza kurulmuş olacaktır. Bunun yanında verileriniz ve dosyalarınız da gitmeyeceği için normal bir güncelleme işlemi gibi bilgisayarınızı yeni işletim sistemine geçirebilirsiniz.

İçeriğimizde tüm detaylarıyla Windows 11 uyumluluğu nasıl kontrol edilir ve Windows 11 işletim sistemi nasıl yüklenir gibi soruları yanıtlandırmaya çalıştık. Sizler de buradan edindiğiniz bilgilerden yola çıkarak bilgisayarınıza yeni işletim sistemini yükleyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Windows 10 kullanırken orijinal bir lisansa sahipseniz, bunun otomatik olarak aktarılacağını ve kullanmaya devam edebileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
MEADA
MEADA - 1 yıl önce
I haven't upgraded to windows 11 yet, so I don't know if there are still many bugs
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular