Dağ Çileği Faydaları Nelerdir?
Dağ Çileği Faydaları Nelerdir?

Fragaria vesca, Türkiye'nin farklı yörelerine göre yabani çilek ya da dağ çileği olarak adlandırılır, ormanlık veya çalılık alanlarda yetişen ilginç bir meyvedir. Çoğunlukla sulak alanlarda yetişmektedir. Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde çaylık ve fındıklıklarda da görülür, yaprak altlarında ve patika kenarlarında da bu meyveye rastlamak mümkündür.

Bu sebeple dağ çileğinin faydaları ve zararları merak edilmektedir. Dağ çileği özellikle ağızda yaralanmalara sebep olan virüslere karşı etkilidir. Bunun yanı sıra diğer faydaları ise şöyle;

1- Kan dolaşımının sağlıklı bir biçimde devam etmesini sağlar.

2- Kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı vücudu korur.

3- Bağışıklığı güçlendirir.

4- Cilt lekelerine iyi gelir.

5- Kırışıklık oluşumunu yavaşlatır.

6- Ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Dağ Çileği besin Değeri?

Bir porsiyon dağ çileği yaklaşık olarak 42 kalori içerir. Bunun yanı sıra içeriğinde; 6,89 gr karbonhidrat, 0,51 gr yağ, 3 gr protein, 3,74 mg sodyum, 2,51 gr lif, 171,25 mg potasyum, 11 ui A vitamini ve 83,25 mg C vitamini bulunmaktadır.

Dağ Çileği Ne İşe Yarar?

Dağ çileği, içerisinde D vitamini çok fazla bulunmaktadır. D vitamini sigara sebebiyle ortaya çıkan damar tahriplerini engellemektedir. Ciltte meydana gelen akne ve sivilceleri giderir. İdrar söktürme özelliği de bulunmaktadır. Romatizma ağrılarını azaltır.

Dağ Çileği Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk olarak su ve şeker kaynatılır. Ardından kaynayan karışıma dağ çilekleri ilave edilir ve tekrar beş dakika kadar daha kaynatılır. Çilekler bir süzgeç yardımıyla içerisinden alınır. Şerbet istenen koyuluğa geldiğinde içerisine bir kaç damla limon suyu ilave edilir. Son olarak çilekler tekrar eklenir ve reçel hazır hâle getirilir.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Hiç yorum yapilmamiş. ilk yorumu siz yapın.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular