Dağ Kekiği Faydaları Nelerdir?
Dağ kekiği faydaları ve zararları, dağ kekiği nerelerde yetişir? gibi bazı merak edilen konu başlıklarına bu yazımızda değiniyoruz. Dağ kekiğinin dinlendirici bir etkisi vardır. Ayrıca içerisinde ki vitamin ve mineraller vücudun direncini artırır. Dağ kekiğinin faydalarından birisi de bağışıklık sistemi üzerinde olan olumlu etkileridir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda enerji verdiği gibi aynı zamanda pek çok rahatsızlıktan da korur.  

Dağ Kekiği Özellikleri – Nerelerde Yetişir?

İçerisinde tamamıyla doğal mineral ve vitaminler bulunan dağ kekiği, halk arasında yabani kekiği adıyla da bilinir. Dağ kekiği, gri ve yeşilimsi yapraklarıyla odunsu bir bitki türüdür. Nane familyasına ait olan dağ kekiği, çiçekli bitki grubunda yer almaktadır. Ayrıca içerisinde yer alan timol, kekiğinin aktif maddesidir.

Dağ kekiği, anti bakteriyel ve antifungal özelliğe sahiptir. Bunun sayesinde vücuda giren zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan basıncını düşürürken yüksek tansiyonun da önüne geçer. Ülkemizde dağ kekiğinin en fazla yetiştiği yer, güneşli iklime sahip ve yüksek rakımlı olan Toros dağlarıdır. Dünyada yaklaşık olarak 100 tür dağ kekiğinin yetiştiği ve bunun 33 türünün de Türkiye’de yetiştiğini söylenmektedir. Ülkemizde en iyi dağ kekiğinin yetiştiği yer ise Antalya’dır.

Dağ Kekiği Ne İşe Yarar?

Dağ kekiği faydaları ve zararlarında ki gibi dağ kekiği ne işe yarar konusu da pek çok kişi tarafınca merak edilmektedir. Dağ kekiğinin en bilinen özelliği, kan basıncını düşürmesi ve yüksek tansiyonun önüne geçmesidir. Bunun yanında mantar enfeksiyonlarının da ortadan kaldırılmasında çokça etkilidir. Dağ kekiği sayesinde, gıdalar uzun süre bozulmadan korunur. Bu sayede pek çok gıda içerisinde dağ kekiği katkı maddesi olarak kullanılır. Dağ kekiği zengin içeriğiyle vücudun direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda enerji verir.  

Dağ Kekiği Çayı Ne İşe Yarar?

Dağ kekiği çayı; baş ağrılarını gidermede, kas gerginliğini hafifletmede ve hafızayı canlandırmada oldukça etkilidir. Aynı zamanda dağ kekiği çayı, özellikle de kış aylarında sıkça karşılaşılan nezle, grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı olumlu anlamda çokça etkilidir. Kekik çayı doğal sakinleştirici olarak da kullanılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra dağ kekiği çayı, bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini desteklemektedir.

Dağ Kekiği Çayı Nasıl Yapılır?

Dağ kekiği çayı yapmak için gereken malzemeler;

- Taze dağ kekiği dalı (3-4 dal)

- Su

Yapılışı;

- Bir fincan su bir cezve içerisinde kaynatılır.

- Kaynayan suyun içine taze dağ kekiği dalı ya da 1 tatlı kaşığı kadar kuru kekik dökülür.

- 10 dakika kadar demlenmesi beklenir.

- Demlendikten sonra kekik çayının içerisine (acılığı alması için) bal ekleyerek lezzetlendirilir.

- Dağ kekiği çayının uzmanlar tarafından günde en fazla 2 fincan olarak tüketilmesi önerilmektedir. Haftada ise en fazla 5 fincan içilmesi önerilir.

 Dağ kekiği - çayı tüketilirken art arda günlerde içilmemesi tavsiye edilir.

Dağ Kekiği Çayı Faydaları

Dağ kekiği çayı faydaları şunlardır;

- Dağ kekiği çayının tıkanıklık ve öksürüğe karşı olumlu etkileri vardır.

- Solunum yolu enfeksiyonlarını azaltıcı özelliğe sahiptir

- Hepatit, zona ve kulak çınlaması gibi pek çok hastalığın hafiflemesini sağlar.

- Dağ kekiği çayı, anti bakteriyel ve anti enflamatuar özelliklere sahiptir.

- Dağ kekiği çayı, beyindeki odaklanma merkezini ve aynı zamanda hafızayı güçlendirir.

- Vücuttaki stresi ve siniri azaltır.

- Dağ kekiği çayı, iştahı baskılar ve metabolizma hızının artırır. Dolayısıyla kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

- Dağ kekiği çayı, özellikle de nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olur.

- Adet ağrılarını hafifletir.

- Dağ kekiği, ruh hali değişimlerini desteklemektedir.

- C vitamini bakımından zengindir ve bu sayede bağışıklık sistemini de güçlendirir.

- Bağırsak kanserine karşı iyileştirici özelliktedir.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
ahmet_ctn34
Dağ kekiği yorgunluğu alarak insan vücuduna kuvvet ve güç kazandırır.İştahsızlık problemleri yaşanılan durumlarda iştah açıyı özelliği bulunur. Dağ kekiği sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uykusuzluk problemlerinde kullanılabilir. Dağ kekiği, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkileri bulunan bir bitkidir. Kan basıncını düşürmeye ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur. Dağ kekiği antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Öksürük ve boğaz ağrısını hafifletir. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Kekiğin içindeki maddeler, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilmektedir. Ancak bu etkilerin kesin olarak ortaya konulması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular