SSD Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Günümüzün popüler donanımlarından birisi olan SSD hızlı depolama özelliği ile tercih edilmektedir. Bu yazımızda Depolama Birimi SSD alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusunu sizler için ele aldık.

Temel olarak flash belleğe benzeyen SSD yapısal farklılıklardan dolayı flash belleklerden daha hızlı ve daha güvenilir bir depolama aracıdır. Genellikle NAND adı verilen yongaların içinde yer alan SSD'ler herhangi bir disk barındırmadığı için daha hızlı ve verimli çalışmaktadır.

HDD ile aynı göreve sahip olan SSD’ler bilgisayarların veri depolama işini kolay bir şekilde karşılamaktadır. Farklı konektör ve teknolojiler ile karşımıza çıkan SSD modelleri 6.85 GB hıza ulaşabilmektedir.

SSD Türleri Nelerdir?

SSD türleri altı tane olup bunlar; SATA, PCle, M.2, U.2, mSATA, Sata Express’dir. Daha çok kullanılan SATA, PCle, M.2 performans olarak da çeşitli farklılıklara sahiptir. SATA teknolojisi sebebiyle 600 m/s ile sınırlandırılmış Sata modelleri ise en yavaş SSD'lerdir.

SSD Kullanımın Avantajları Nelerdir?

SSD nedir? Sorusunun cevabını verdikten sonra bir diğer önemli olan ise SSD kullanımın avantajları nelerdir sorusudur. Böylece SSD’nin ne denli sizin işinize yaracağını görmüş olursunuz. SSD HDD ye oranla daha fazla hız vaat eden hız haricinde ise daha uzun ömürlü ve sessizliğe sahiptir. Mikro denetleyici temeli üzerine inşa edilen SSD diskler uzun kullanım senaryolarında dahil daha sessiz bir performansa sahiptir. Aynı zaman da gelişen teknoloji ile birlikte daha uzun ömürlü bir hal almaya başlamıştır.

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SSD alırken cihazın veri okuma ve yazma hızına dikkat edilmelidir. Bu kriter sayesinde cihazın üzerinde yazar ve hızın yüksek olması SSD'nin kalitesi ile doğru orantılıdır. Günümüzde SSD'lerin okuma yazma hızı ortalama olarak 300-500MD/S aralığında değişir. SSD alırken kullanım amacını da dikkat almanız gerekmektedir. SSD üzerine aktarmak istediğiniz verilerin boyutuna ve verileri kullanma amacını içeren uygun depolama hacmine sahip bir SSO seçmek isabetli bir seçim olacaktır. SSD alırken var olan depolama hacminin üzerinde bir SSD almak sizin işinizi daha iyi görecektir.

Yorum Yaz...

-

Yazmis oldugunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir.Yorumlar yönetici onayindan sonra yayinlanmaktadir.

Yorumlar
Ziyaretçi
Ziyaretçi - 3 yıl önce
Ssd gerçekten mucize gibi bir şey çöp olacak olan laptobuma ssd taktım eskiye göre çok hızlandı, ssd alırken okuma ve yazma hızlarına bakmak lazım ssd olsunda ne olursa olsun dememek lazım.
En Çok Okunanlar
Forumdan
Cevap Bekleyen Sorular